|
Our Media/Results from Texas UIL Outdoor State Championships
Our Results
Team Scores
2015 Results - Texas UIL Outdoor State ChampionshipsPublished by RunnerSpace.com/HighSchool on May 11th 2015, 3:30pm
Website:Click here University of Texas at Austin 5/15/2015 – 10:48 PM
UIL State Track & Field
2015 Championships
Mike A. Myers Stadium -Univ.of TX - Austin,TX
Event 110 Boys 100 Meter Dash 1A
============================================================================
National: ! 10.15 1990 Henry Neal, Greenville,TX
State: + 10.15 1990 Henry Neal, Greenville,TX
Conf 1A: * 11.22 2013 Kameron Buchanan, Turkey Valley
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Mathis, Oscar 12 Paducah 10.88* 1.6 10
2 Spikes, JaDarious Burkeville 11.04* 1.6 8
3 Caldwell, Alex 11 Savoy 11.18* 1.6 6
4 Loewen, Martin 11 Wellman-Union 11.19* 1.6 4
5 Warren, Blair Mt. Enterprise 11.20* 1.6 2
6 Morris, Logan 12 Ira 11.44 1.6 1
7 Harper, Hunter 12 Valera Panthr Ck 11.58 1.6
8 King, Coletyn 11 Throckmorton 11.72 1.6
-- Lucas, Beau 12 Lenorah Grady FS 1.6
Event 118 Boys 200 Meter Dash 1A
============================================================================
National: ! 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt,TX
State: + 20.24 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt
Conf 1A: * 22.42 2014 Logan Stoelke, Fayetteville
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Spikes, JaDarious Burkeville 22.64 1.3 10
2 Mathis, Oscar 12 Paducah 22.74 1.3 8
3 Shields, Haden 12 Newcastle 22.83 1.3 6
4 Adee, Zachary 10 Happy 23.01 1.3 4 23.002
5 Harper, Hunter 12 Valera Panthr Ck 23.01 1.3 2 23.007
6 Jones, Braeden 11 Lenorah Grady 23.07 1.3 1
7 McMullen, William Penelope 23.11 1.3
8 Caldwell, Alex 11 Savoy 23.44 1.3 23.431
9 Morris, Logan 12 Ira 23.44 1.3 23.434
Event 114 Boys 400 Meter Dash 1A
=======================================================================
National: ! 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield TImberview
State: + 45.24 1994 Marlon Ramsey, Beaumont West Brook
Conf 1A: * 49.30 2013 Rondrick Grant, Leveretts Ch
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Augusta, Eli 11 Wink 50.65 10
2 Fowler, Austin 11 Robert Lee 51.41 8
3 Pendergrass, Ethan 09 Anton 51.91 6
4 Templeton, Daniel 12 Cotton Center 51.92 4
5 Smith, Keaton Cranfills Gap 52.06 2
6 Amaro, Eduardo 12 Marfa 52.09 1
7 Palacios, Yovani 12 Gorman 52.41
8 Cleveland, Jeffery Chireno 52.62
9 Talley, Chace 11 Perrin-Whitt 53.10
Event 106 Boys 800 Meter Run 1A
=======================================================================
National: ! 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens,CA
State: + 1:48.21 2001 Jonathan Johnson, Abilene
Conf 1A: * 1:55.40 2014 Kade Cowan, Buckholts
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Merrell, Jake 09 Turkey Valley 1:57.05 10
2 Roberts, Jesse 11 Sanderson 1:57.54 8
3 Swires, Logan 11 Lefors 2:01.76 6
4 Williams, Isaac 12 May 2:02.07 4
5 Smith, Keaton Cranfills Gap 2:02.79 2
6 Moreno, Michael Rocksprings 2:04.76 1
7 Burrus, Tyler 12 Mullin 2:04.89
8 Martinez, Korbin 11 Gail Borden 2:06.61
9 Miller, Logan 12 Cumby Miller Grove 2:07.57
Event 120 Boys 1600 Meter Run 1A
=======================================================================
National: ! 3:59.51 2001 Alan Webb, Reston South Lakes,VA
State: + 4:03.27 2003 Steve Magness, Klein Oak
Conf 1A: * 4:35.18 2014 Jesse Roberts, Sanderson
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Roberts, Jesse 11 Sanderson 4:31.53* 10
2 Smetana, Devitt 12 Veribest 4:33.36* 8
3 Carrasco, Joseph 12 Sanderson 4:37.11 6
4 Zirkel, Austin Medina 4:41.21 4
5 Kunkel, Cash Burton 4:43.90 2
6 Smith, Matthew 10 Priddy 4:45.94 1
7 Fernandez, Ethan 10 Patton Springs 4:52.91
8 House, Zach 10 Priddy 4:57.98
9 Roskens, Nate 11 Groom 5:08.81
Event 102 Boys 3200 Meter Run 1A
=======================================================================
National: ! 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank,CA
State: + 8:52.34 1987 Eric Henry, Conroe McCullough
Conf 1A: * 9:56.30 2014 Joseph Carrasco, Sanderson
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Smetana, Devitt 12 Veribest 10:05.33 10
2 Carrasco, Joseph 12 Sanderson 10:05.57 8
3 Wieck, Derek 12 Hartley 10:15.00 6
4 Anaya, George 10 Wink 10:16.61 4
5 Zirkel, Austin Medina 10:27.17 2
6 Schmitt, Kadin Fayetteville 10:50.19 1
7 Jordan, Dustin 11 Kopperl 10:51.28
8 Carroll, Dakota 12 Saltillo 10:59.50
9 Fernandez, Ethan 10 Patton Springs 11:11.08
Event 108 Boys 110 Meter Hurdles 1A
============================================================================
National: ! 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar,OH
State: + 13.34 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing
Conf 1A: * 14.31 2013 Gary Farquhar, Throckmorton
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Davis, Zach 11 May 15.23 0.7 10
2 Emmons, Grant 11 Menard 15.31 0.7 8
3 Berthot, Braxton Douglass 15.82 0.7 6
4 Brown, Jaquay 12 Milford 15.95 0.7 4
5 Monroe, James 12 Perrin-Whitt 15.98 0.7 2
6 Kvetensky, Tyler High Island 16.03 0.7 1
7 Eggemeyer, Riley 10 Garden City 16.11 0.7
8 Ritter, Hayden 12 Groom 16.99 0.7
9 Flores, Adrian 11 Meadow 17.25 0.7
Event 116 Boys 300 Meter Hurdles 1A
=======================================================================
National: ! 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside La Sierra,CA
State: + 35.33 2007 Robert Griffin III, Copperas Cove
Conf 1A: * 38.78 2013 Gary Farquhar, Throckmorton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Davis, Zach 11 May 39.01 10
2 Emmons, Garret 11 Menard 40.45 8
3 Nelson, Colby 12 Santa Anna 40.58 6
4 Monroe, James 12 Perrin-Whitt 40.90 4
5 Berthot, Braxton Douglass 41.11 2
6 Hernandez, Adam 12 Throckmorton 41.74 1
7 Bryan, Karson 10 Happy 41.88
8 Solis, Jonothan 10 Earth Springlake 43.07
Event 104 Boys 4x100 Meter Relay 1A
=======================================================================
National: ! 39.76 1998 Fort Worth Wyatt,TX, Fort Worth Wyat
Wesley/Franklin/Clopton/Wesley
State: + 39.76 1998 Fort Worth Wyatt, Fort Worth Wyatt
Wesley/Franklin/Clopton/Wesley
Conf 1A: * 43.56 2013 Paducah, Paducah
C Austin, O Mathis, D Brisco, A Parton
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Water Valley 43.13* 20
1) Simmons, Tyler 10 2) Jackson, Jeremy 09
3) York, Kade 12 4) Zuniga, Cody 12
2 Munday 43.70 16
1) Dockins, Rayshuan 10 2) Dockins, Day'veon 10
3) Huffman, Zachary 12 4) Reagins, Temerick 11
3 Lenorah Grady 43.85 12
1) Rodriquez, EJ 12 2) Jones, Braeden 11
3) Briseno, Joseph 12 4) Lucas, Beau 12
4 Burton 44.14 8
1) Bradley, Jamon 2) Brown, Louis
3) Patterson, Donnell 4) Daniels, Shane
5 Happy 44.37 4
1) Flatt, Zack 11 2) Adee, Zachery 10
3) McCarley, Cameron 12 4) Downs, Slade 11
6 Wink 44.58 2
1) Thompson, Eliseo 12 2) Augusta, Eli 11
3) Williams, Isaiah 12 4) Harden, Malik 12
7 Blum 44.89
1) Jones, Roady 10 2) Chamberlain, Brady 12
3) Washington, Marcus 11 4) Shaffer, Jarred 12
8 Savoy 44.96
1) Ryon, Ian 12 2) Thigpen, Matthew 11
3) Dugger, Sam 10 4) Caldwell, Alex 11
9 D'Hannis 45.52
1) Rugh, Stephen 2) Zinsnmeyer, Tyson
3) Tapia, Christian 4) Rodriquez, John
Event 112 Boys 4x200 Meter Relay 1A
=======================================================================
National: ! 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower,TX, Fort Bend
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
State: + 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower, Fort Bend Hig
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
Conf 1A: * 1:31.21 2013 Lenorah Grady, Grady
B Lucas, B Lucas, M Jimenez, E Rodriguez
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Water Valley 1:30.86* 20
1) Simmons, Tyler 10 2) Jackson, Jeremy 09
3) York, Kade 12 4) Zuniga, Cody 12
2 Lenorah Grady 1:31.89 16
1) Rodriquez, EJ 12 2) Lucas, Beau 12
3) Briseno, Joseph 12 4) Jones, Braeden 11
3 Munday 1:32.22 12
1) Dockins, Day'veon 10 2) Huffman, Zachary 12
3) Nunez, Alfonso 12 4) Reagins, Temerick 11
4 Burkeville 1:32.39 8
1) Marsh, Reginald 2) Spikes, JaDarious
3) Wysinger, Donovan 4) Hartsfield, Jerry
5 Earth Springlake 1:32.69 4
1) Riley, Zackary 12 2) Solis, Jonothan 10
3) Jackson, Treylr 11 4) McLain, Ethan 12
6 Sterling City 1:33.63 2
1) Hughes, Dillon 12 2) Everett, Jake 10
3) Warren, Kade 12 4) Everett, Jared 10
7 Burton 1:34.03
1) Bradley, Jamon 2) Brown, Louis
3) Patterson, Donnell 4) Eckermann, Jaden
8 Avinger 1:35.57
1) Perry, Alex 10 2) Chism, Desmond 11
3) Neal, Antonio 12 4) Gonzalez, Travis 10
9 Blum 1:35.95
1) Jones, Roady 10 2) Washington, Marcus 11
3) Hancock, Chase 10 4) Bellinger, Logan 09
Event 122 Boys 4x400 Meter Relay 1A
=======================================================================
National: ! 3:07.40 1985 Hawthorne,CA, Hawthorne,CA
Marsh/Graham/Kelly/Thomas
State: + 3:09.14 1984 Dallas Roosevelt, Dallas Roosevelt
Allen/Melton/Carden/Martin
Conf 1A: * 3:28.61 2014 Garden City, Garden City
B Jones, J Bustos, C Davis, A Odom
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Wink 3:28.64 20
1) Thompson, Eliseo 12 2) Carman, Aaron 11
3) Harden, Malik 12 4) Augusta, Eli 11
2 Garden City 3:30.50 16
1) Ramirez, Ismael 12 2) Davis, Tanner 11
3) Enriquez, Isaiah 11 4) Enriquez, Isaac 11
3 Munday 3:31.20 12
1) Dockins, Day'veon 10 2) Bevins, Heath 10
3) Nunez, Alfonso 12 4) Reagins, Temerick 11
4 Turkey Valley 3:31.40 8
1) Espinoza, Adrian 10 2) Villarreal, Juan 09
3) Bland, Barrett 12 4) Merrell, Jake 09
5 Marfa 3:34.54 4
1) Luna, Arron 09 2) Amaro, Eduardo 12
3) Roman, Salvador 10 4) Gallegos, Jose 09
6 Blum 3:38.17 2
1) Bellinger, Logan 09 2) Branscum, Gaven 10
3) Shaffer, Jarred 12 4) Chamberlain, Brady 12
7 Chester 3:39.93
1) Thompson, Billy 2) Whitworth, Keaton
3) Neal, Cord 4) Fudge, Chris
8 Perrin-Whitt 3:42.16
1) Monroe, James 12 2) Francis, Justin 11
3) Richardson, Brigham 09 4) Talley, Chace 11
9 Fayetteville 3:44.29
1) Peeuler, Matthew 2) Schmitt, Kadin
3) Bertsch, Dereck 4) Rohde, Braden
Event 128 Boys Long Jump 1A
======================================================================================
National: ! 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare,CA
State: + 26-01.50 2008 Marquise Goodwin, Garland Rowlett
Conf 1A: * 21-06.25 2013 Jared Scott, Bronte
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Johnson, Justin Mt. Enterprise 21-02.75 -0.4 6.47m 10
19-11.75(0.2) 20-08.75(-0.9) 21-02.75(-0.4) 19-10.25(-0.7) 20-10.25(-1.2) 16-10.25(-0.8)
2 Thomas, Jacoby 10 Knox City 20-10.25 -1.0 6.35m 8
20-01.75(-0.3) 20-00.50(-1.1) 19-07.25(-0.8) FOUL(-1.0) 19-06.50(-0.6) 20-10.25(-1.0)
3 Morris, Logan 12 Ira 20-08.75 -0.5 6.31m 6
19-10(-0.2) 20-08.75(-0.5) 20-02.50(-0.5) 20-07.50(-0.4) FOUL(-1.2) 20-07.50(-0.2)
4 Rogers, Asher 11 Water Valley 20-08.25 -0.3 6.30m 4
20-05.50(-0.1) 19-00.50(-0.2) 20-07.75(-0.4) 19-06.75(-1.4) 19-11(-0.2) 20-08.25(-0.3)
5 Loewen, Martin 11 Wellman-Union 20-06.75 -0.3 6.26m 2
FOUL(0.3) 18-09.50(-0.8) 19-08(-0.7) 20-06.75(-0.3) FOUL(-0.9) 19-09.50(-0.8)
6 Dockins, Day'veon 10 Munday 20-06.50 -0.1 6.26m 1
20-05.25(0.2) FOUL(-1.2) 20-06.50(-0.1) 20-02.25(-0.9) 19-05.25(-0.4) 20-03(-1.2)
7 Shields, Haden 12 Newcastle 19-10.75 -1.6 6.06m
19-02.75(0.5) 19-10.75(-1.6) FOUL(0.4) FOUL(0.1) FOUL(-0.9) 18-01.75(0.2)
8 Bradley, Jamon Burton 18-09.50 -1.5 5.72m
FOUL(0.5) FOUL(0.3) 18-06.75(-0.4) FOUL(-0.1) 18-09.50(-1.5) 18-03(-0.6)
9 Schafer, Marc 10 Henrietta Midway 18-03.75 -1.1 5.58m
17-00.25(0.3) FOUL(-0.1) FOUL(+0.0) FOUL(-0.5) 18-03.75(-1.1) FOUL(-1.1)
Event 134 Boys Triple Jump 1A
======================================================================================
National: ! 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir,CA
State: + 51-11.75 2002 Jaimoy Bryant, Jasper
Conf 1A: * 44-11.75 2014 Jacobe Essary, Milford
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Thomas, Jacoby 10 Knox City 44-09.25 0.9 13.64m 10
FOUL(+0.0) 42-08.75(0.8) 41-03(1.2) 44-02(1.4) 43-06.25(1.0) 44-09.25(0.9)
2 Rogers, Asher 11 Water Valley 44-08.75 1.1 13.63m 8
40-07.75(0.4) 42-04.25(0.7) 42-02(1.3) 42-11.50(1.5) 44-08.75(1.1) PASS(2.4)
3 Rodriguez, Michael 11 Rankin 43-03.50 2.2 13.19m 6
43-00.25(0.2) 42-01.50(0.7) 42-07.25(1.1) 42-06.75(+0.0) FOUL(1.0) 43-03.50(2.2)
4 Reagins, Temerick 11 Munday 43-01.00 1.1 13.13m 4
FOUL(0.3) FOUL(2.0) 41-09.50(0.6) 42-02(1.1) FOUL(0.4) 43-01(1.1)
5 Dawson, Conner Tilden McMullen 42-10.75 0.6 13.07m 2
42-10.75(0.6) FOUL(0.6) PASS PASS PASS PASS
6 Smith, Delvin Coolidge 42-06.50 1.5 12.96m 1
42-06(0.5) FOUL(0.8) 42-06.50(1.5) 41-00.25(1.1) 41-10.75(+0.0) FOUL(1.1)
7 Emmons, Garret 11 Menard 42-06.25 1.8 12.96m
42-02.75(0.5) 41-07.50(0.4) 42-06.25(1.8) 42-05.50(0.4) 41-05(2.5) 41-09.50(0.9)
8 Chism, Desmond 11 Avinger 38-09.00 2.0 11.81m
37-11(+0.0) 38-09(2.0) 36-01(1.2) 38-09(2.4) 38-00(0.9) PASS
9 Shaffer, Jarred 12 Blum 37-10.25 1.5 11.53m
37-03(-0.9) FOUL(1.0) 37-05.25(1.2) 37-10.25(1.5) PASS PASS
Event 126 Boys High Jump 1A
=================================================================================
National: ! 7-05.75 2009 James White, Grandview,MO
State: + 7-04.75 1983 James Lott, Refugio
Conf 1A: * 6-03 2013 J.Leonard/L.Killough '14, Klondike/Utopia
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Garnsey, Latham 12 Valentine 6-06.00* 1.98m 10
2 Chadwick, Stetson 11 Follett 6-02.00 1.87m 8 0+1 miss
3 Rodriguez, Michael 11 Rankin 6-02.00 1.87m 5 X0+0 misses
3 Smith, David Gholson School 6-02.00 1.87m 5 X0+0 misses
5 Caesar, Akeyl 11 Ladonia Fannindel 6-02.00 1.87m 2 XX0+0 misses
6 Brumbelow, Payson 12 Ira 6-00.00 1.82m 0.50 XX0+0 misses
6 Bacon, Ezavier Leggett 6-00.00 1.82m 0.50 XX0+0 misses
8 Reagins, Temerick 11 Munday 6-00.00 1.82m XX0+1 miss
9 Shields, Grady 11 Newcastle 5-10.00 1.77m
Event 130 Boys Pole Vault 1A
=================================================================================
National: ! 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield,TX
State: + 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield
Conf 1A: * 14-06 2014 Taylor Gill, Clyde Eula
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Roberts, Landon 10 Guthrie 14-00.00 4.26m 10 0+5 misses
2 Demere, Seth 10 Water Valley 14-00.00 4.26m 8 X0+1 miss
3 Bays, Tyler 12 Strawn 13-03.00 4.03m 6
4 Cullifer, Austin 12 Ira 13-00.00 3.96m 4
5 Kelly, Wyatt 11 Bryson 12-06.00 3.81m 2
6 Power, Jancen 11 Water Valley 12-00.00 3.65m 1 X0+0 misses
7 Bevins, Holt 10 Munday 12-00.00 3.65m XX0+0 misses
8 Smith, Noah Comstock 11-00.00 3.35m
-- Allman, Chad Richards NH
Event 132 Boys Shot Put 1A
=================================================================================
National: ! 77-00 1979 MIchael Carter, Dallas Jefferson,TX
State: + 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Conf 1A: * 57-04.75 2014 Kylor Gilbreath, Guthrie
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Burleson, Lance Rocksprings 56-04.00 17.17m 10
55-07 56-04 55-06.50 54-08.75 FOUL 55-03.75
2 Farquhar, Hayden 12 Throckmorton 51-10.25 15.80m 8
36-04.75 45-00.25 48-02.50 51-04.75 51-02.50 51-10.25
3 Olivas, Isaac 12 Grandfalls-Royalty 49-04.25 15.04m 6
48-00.50 46-02.50 47-05.75 49-04.25 FOUL 48-08
4 Hill, McClendon 11 Guthrie 47-04.00 14.42m 4
46-01.75 FOUL 47-04 46-11.50 FOUL FOUL
5 Campos, Krystofer 12 Knox City 46-07.75 14.21m 2
41-02 46-07.75 FOUL FOUL 44-04.50 46-00.75
6 Hunt, Robert Burkeville 46-04.00 14.12m 1
46-01.50 45-00 43-11.25 46-01.75 46-04 43-07
7 Haynes, Ashton 11 Wink 43-03.00 13.18m
41-04.75 FOUL FOUL 43-03 42-09.50 41-10.50
8 Jenkins, Devin 12 Wink 43-00.75 13.12m
42-08.50 41-10.25 40-08.50 42-11 42-11.50 43-00.75
9 Dowell, Levi 12 Huckabay 42-03.00 12.87m
41-04.75 42-03 38-00.50 FOUL FOUL FOUL
24) Leggett 0.50
Event 124 Boys Discus Throw 1A
=================================================================================
National: ! 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista,CO
State: + 208-08 1996 Roger Roesler, Round Rock
Conf 1A: * 165-05 2014 Tylynne Eaton, Knox City
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Alison, Ross 11 Strawn 51.06m 167-06 10
44.36m 51.06m 46.06m 49.94m FOUL FOUL
2 Burleson, Lance Rocksprings 50.30m 165-00 8
50.20m 50.30m FOUL 49.60m FOUL FOUL
3 Farquhar, Hayden 12 Throckmorton 49.32m 161-10 6
42.98m 35.40m 46.64m 49.32m FOUL 48.14m
4 Campos, Krystofer 12 Knox City 48.60m 159-05 4
47.00m 43.02m 46.10m 46.62m 48.14m 48.60m
5 Lopez, Marcus 11 Strawn 42.84m 140-07 2
35.34m 26.86m FOUL 40.06m 42.84m 42.00m
6 Parra, Nico 12 Valera Panthr Ck 41.70m 136-10 1
39.54m FOUL 37.30m FOUL 41.70m FOUL
7 Hill, McClendon 11 Guthrie 41.12m 134-11
40.52m 41.12m 40.68m FOUL FOUL FOUL
8 Dabney, Ben Medina 37.56m 123-03
30.30m 28.60m 33.94m 37.56m 32.92m FOUL
9 Olivas, Isaac 12 Grandfalls-Royalty 36.60m 120-01
FOUL FOUL 29.64m 36.60m 34.48m FOUL
=============================================================================
Men - 1A - Team Rankings - 17 Events Scored
=============================================================================
1) Water Valley 61 2) Munday 45
3) Wink 36 4) Sanderson 32
5) Lenorah Grady 29 6) Burkeville 27
7) Knox City 24 7) May 24
9) Rocksprings 19 10) Paducah 18
10) Turkey Valley 18 10) Strawn 18
10) Veribest 18 14) Menard 16
14) Garden City 16 16) Throckmorton 15
17) Guthrie 14 18) Mt. Enterprise 12
19) Ira 11.50 20) Rankin 11
21) Valentine 10 21) Burton 10
23) Robert Lee 8 23) Follett 8
23) Happy 8 23) Douglass 8
27) Santa Anna 6 27) Anton 6
27) Newcastle 6 27) Grandfalls-Royalty 6
27) Perrin-Whitt 6 27) Lefors 6
27) Savoy 6 27) Hartley 6
27) Medina 6 27) Wellman-Union 6
37) Marfa 5 37) Gholson School 5
39) Cranfills Gap 4 39) Cotton Center 4
39) Earth Springlake 4 39) Milford 4
43) Valera Panther Creek 3 44) Sterling City 2
44) Bryson 2 44) Tilden McMullen County 2
44) Ladonia Fannindel 2 44) Blum 2
49) Fayetteville 1 49) High Island 1
49) Priddy 1 49) Coolidge 1
53) Leggett 0.50
Event 109 Girls 100 Meter Dash 1A
============================================================================
National: ! 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks,CA
State: + 11.16 2008 Victoria Jordan, Fort Worth Dunbar
Conf 1A: * 12.39 2013 LaKeydra Mosley, Calvert
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Williams, Daija Nordheim 12.67 1.5 10
2 Short, Sarita 10 Valera Panthr Ck 12.82 1.5 8
3 Kincade, Kyeanna Burton 12.90 1.5 6
4 Hollins, Raven 12 Marfa 12.92 1.5 4
5 Buchanan, Kennadee 11 Turkey Valley 13.03 1.5 2
6 Kearney, Sarah 10 Lamesa Klondike 13.04 1.5 1
7 Crockett, Callie 10 McLean 13.09 1.5
8 Frazier, Madison 09 Woodson 13.29 1.5
9 Alvarez, Valerie 10 Morgan 13.33 1.5
Event 117 Girls 200 Meter Dash 1A
============================================================================
National: ! 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles Baptist,CA
State: + 22.84 2007 Tiffany Townsend, Killeen
Conf 1A: * 26.21 2014 Alyssa Lesiter, Nordheim
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Kirven, Dianna Coolidge 26.19* 1.5 10
2 Williams, Daija Nordheim 26.47 1.5 8
3 Short, Sarita 10 Valera Panthr Ck 26.69 1.5 6
4 Welch, Sierra 10 Ira 26.73 1.5 4
5 Alvarez, Valerie 10 Morgan 27.17 1.5 2
6 Crockett, Callie 10 McLean 27.19 1.5 1
7 Buchanan, Kennadee 11 Turkey Valley 27.20 1.5
8 Waldron, Kaytlin Rocksprings 27.62 1.5
9 Frazier, Madison 09 Woodson 27.64 1.5
Event 113 Girls 400 Meter Dash 1A
=======================================================================
National: ! 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego Morse,C
State: + 52.40 2012 Courtney Okolo, Carrollton Smith
Conf 1A: * 57.17 2014 Tiffany Williams, Calvert
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Kirven, Dianna Coolidge 57.62 10
2 Schacher, Shania 10 Nazareth 58.95 8
3 Ramirez, Jessica 09 Gorman 58.97 6
4 Beckham, Ryley Gary 1:00.83 4
5 Waldron, Kaytlin Rocksprings 1:02.44 2
6 Carrion, Isabel 11 Roby 1:02.67 1
7 Beaver, Britney 11 Trent 1:02.80
8 Rodriguez, Emily 11 Meadow 1:03.40
9 Frazier, Madison 09 Woodson 1:04.49
Event 105 Girls 800 Meter Run 1A
=======================================================================
National: ! 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvrd-Wstlake,CA
State: + 2:08.16 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 1A: * 2:20.43 2014 Tiffany Williams, Calvert
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Waldron, Kaytlin Rocksprings 2:22.54 10
2 Pruett, Caitlin 12 Slidell 2:23.30 8
3 McWilliams, Shelby 11 Cross Plains 2:24.01 6
4 Shed, Cheyenne Dime Box 2:24.11 4
5 Harlow, Madison 11 Paint Rock 2:27.20 2
6 Jesko, Lacey 12 Lazbuddie 2:27.72 1
7 Rogers, Haven 11 Zephyr 2:27.92
8 Goldsby, Victoria North Zulch 2:29.05
9 Quintana, Sarah 09 Lorenzo 2:33.81
Event 119 Girls 1600 Meter Run 1A
=======================================================================
National: ! 4:33.29 2014 Alexa Efraimson, Camas,WA
State: + 4:43.58 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 1A: * 5:21.98 2014 Kamie Halfmann, Garden City
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Bell, Kaitlin 11 O'Donnell 5:22.08 10
2 Uribe, Barbara Cherokee 5:29.67 8
3 Carrasco, Abrianna 12 Sanderson 5:37.87 6
4 Jesko, Lacey 12 Lazbuddie 5:41.24 4
5 Roberts, Lanie 11 Lipan 5:42.00 2
6 TenCate, Sydney 12 Moran 5:45.63 1
7 Rogers, Haven 11 Zephyr 5:47.08
8 Salinas, Janie 12 Munday 5:51.52
9 Willis, Avery Knippa 5:57.80
Event 101 Girls 3200 Meter Run 1A
=======================================================================
National: ! 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks
State: + 10:13.81 2013 Sandie Raines, Kingwood
Conf 1A: * 11:28.10 2014 Kamie Halfmann, Garden City
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Bell, Kaitlin 11 O'Donnell 11:55.76 10
2 Carrasco, Abrianna 12 Sanderson 12:19.33 8
3 Barfield, Cassiday 09 Gordon 12:19.36 6
4 Salinas, Janie 12 Munday 12:40.44 4
5 Smith, Izabelle 09 Spur 12:40.63 2
6 Smith, Riley 11 Bryson 12:53.43 1
7 Bessonett, Aleigh 10 Cumby Miller Grove 13:16.98
8 Uribe, Barbara Cherokee 13:45.63
9 Goldsby, Rebecca North Zulch 13:59.44
Event 107 Girls 100 Meter Hurdles 1A
============================================================================
National: ! 13.03 2007 Vashti Thomas, S.Jose Mt.Pleasnt,CA
State: + 13.25 2003 Alandra Sherman, Houston Eisenhower
Conf 1A: * 16.27 2013 Claudia Escamilla, Morgan
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Mabus, Laney Douglass 16.26* 0.6 10
2 Davis, Abigail 11 Rankin 16.28 0.6 8
3 Serrata, Makinna Tilden McMullen 16.36 0.6 6
4 Inman, Meghan 12 Miami 16.51 0.6 4
5 Balderas, Baily 12 Paint Rock 16.59 0.6 2
6 Allen, Hannah 11 Roscoe Highland 16.86 0.6 1
7 Karr, Madison 10 Kopperl 17.59 0.6
8 Caswell, Dristyn 09 Ropesville Ropes 17.62 0.6
9 Williams, Chastity 11 Zephyr 17.74 0.6
Event 115 Girls 300 Meter Hurdles 1A
=======================================================================
National: ! 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson,CA
State: + 40.96 2008 Donique Flemings, Saginaw
Conf 1A: * 47.24 2013 Kaney Rhodes, Crowell
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Halsel, McKenzie 11 Cross Plains 47.59 10
2 Roof, Kayson 10 Slidell 47.73 8
3 Sparks, Jacy 11 Aspermont 48.04 6
4 Allen, Hannah 11 Roscoe Highland 49.48 4
5 Caswell, Darrian 09 Ropesville Ropes 50.11 2
6 Mounce, Charlotte 12 Perrin-Whitt 50.90 1
7 Cosby, Kiera North Zulch 51.32
8 Inman, Meghan 12 Miami 53.82
9 Butler, Brooklen Chireno 53.99
Event 103 Girls 4x100 Meter Relay 1A
=======================================================================
National: ! 44.50 2004 Long Beach Poly,CA, Long Beach Poly,
Solomon/Lee/Picott/Solomon
State: + 44.60 2004 Dallas Skyline, Dallas Skyline
Thomas/Lacy/Curry/Greer
Conf 1A: * 51.49 2014 Ira, Ira
H Womack, S Bloom, S Juarez, S Welch
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Burton 50.08* 20
1) Patterson, Monica 2) Briscoe, Danielle
3) Pleasant, Lareesa 4) Kincade, Kyeanna
2 Ira 51.21* 16
1) Womack, Hannah 11 2) Hanshew, Lexie 10
3) Juarez, Savannah 11 4) Welch, Sierra 10
3 Medina 51.45* 12
1) Whitewood, Whitley 2) Garrison, Halah
3) Barnes, Cortlyn 4) Ortiz, Lauren
4 Munday 51.53 8
1) Shahan, Kimberley 11 2) Taylor, Karla 09
3) Hunter, Charity 10 4) Taylor, Kayla 09
5 Lamesa Klondike 51.71 4
1) Bushong, Alexi 09 2) Marquez, Andrea 09
3) Robles, Iliana 09 4) Kearney, Sarah 10
6 Cross Plains 51.76 2
1) McWilliams, Shelby 11 2) Wheeler, Allanta 12
3) Goode, Grace 10 4) Halsel, McKenzie 11
7 Nazareth 51.81
1) Hill, Tarah 10 2) Huseman, Faithe 09
3) Schacher, Shania 10 4) Schulte, Allie 10
8 Gorman 53.01
1) Landa, Katalina 10 2) Gray, Megan 12
3) Madera, Yulissa 11 4) Ramirez, Jessica 09
9 Blum 53.08
1) Higgins, Macy 11 2) Munden, Gentrye 09
3) Thomas, Hope 10 4) Roberts, Karissa 12
Event 111 Girls 4x200 Meter Relay 1A
=======================================================================
National: ! 1:33.43 2014 Aquinas,CA, Aquinas,CA
Sparling/Spalding/Jean-Baptiste/Ellis
State: + 1:34.51 2003 Alief Elsik, Alief Elsik
Richie/Ketchum/Jones/Willard
Conf 1A: * 1:49.71 2014 Cross Plains, Cross Plains
A Sneed, K Wright, G Goode, S McWilliams
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Burton 1:46.66* 20
1) Patterson, Monica 2) Briscoe, Danielle
3) Pleasant, Lareesa 4) Kincade, Kyeanna
2 Munday 1:48.97* 16
1) Shahan, Kimberley 11 2) Taylor, Kayla 09
3) Hunter, Charity 10 4) Taylor, Karla 09
3 Lamesa Klondike 1:50.10 12
1) Bushong, Alexi 09 2) Sharp, Macy 09
3) Robles, Iliana 09 4) Kearney, Sarah 10
4 Follett 1:50.83 8
1) Stuart, Maci 12 2) Lobmeyer, Lauren 11
3) Salinas, Nayeli 10 4) Smith, Daja 12
5 Medina 1:51.62 4
1) Whitewood, Whitley 2) Richter, Chellby
3) Ortiz, Lauren 4) Barnes, Cortlyn
6 Ira 1:52.07 2
1) Womack, Hannah 11 2) Hanshew, Lexie 10
3) Juarez, Savannah 11 4) Welch, Sierra 10
7 Blum 1:52.78
1) Higgins, Macy 11 2) Roberts, Karissa 12
3) Munden, Gentrye 09 4) Thomas, Hope 10
8 Sterling City 1:52.78
1) Knittel, Ashtin 09 2) Hernandez, Lynelle 10
3) Kilpatrick, Autumn 11 4) Kilpatrick, Ashlynn 11
9 Blanket 1:56.03
1) Wilson, Briana 11 2) Graham, Deanna 10
3) Tidwell, Kenzie 09 4) Johnson, Kanya 12
Event 121 Girls 4x400 Meter Relay 1A
=======================================================================
National: ! 3:35.49 2004 Long Beach Poly,CA, Long Beach Pol
Woods/Harris/Lee/Solomon
State: + 3:38.52 2005 Fort Bend Marshall, Fort Bend Mars
Wardsworth/Cross/Mitchell/Cross
Conf 1A: * 4:13.72 2014 Cross Plains, Cross Plains
G Goode, K Wright, M Halsel, S McWilliams
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 North Zulch 4:13.63* 20
1) McWhorter, Andrea 2) Cosby, Kyela
3) Goldsby, Rebecca 4) Goldsby, Victoria
2 Cross Plains 4:16.80 16
1) Goode, Grace 10 2) Halsel, McKenzie 11
3) Woodard, Loralei 10 4) McWilliams, Shelby 11
3 Nazareth 4:19.26 12
1) Huseman, Faithe 09 2) Schulte, Allie 10
3) Schmucker, Abby 10 4) Schacher, Shania 10
4 Bronte 4:20.76 8
1) Davis, Karen 10 2) Berryhill, Jordayn 10
3) Bedford, Brittany 10 4) Rosson, Addison 12
5 Gorman 4:22.01 4
1) Madera, Yulissa 11 2) Gray, Megan 12
3) Spivey, Lauren 12 4) Ramirez, Jessica 09
6 Sterling City 4:23.77 2
1) Knittel, Ashtin 09 2) Hernandez, Lynelle 10
3) Deleon, Andrea 09 4) Doggett, Cassidy 12
7 Tilden McMullen County 4:26.07
1) Force, Mia 2) Cavazos, Sarita
3) Taylor, Hallie 4) Serrata, Makinna
8 Bryson 4:29.91
1) Denton, Breanna 10 2) Forbus, Caleigh 11
3) Foyt, Makayla 10 4) Berend, Emily 11
-- Munday DQ threw baton
1) Taylor, Kayla 09 2) Hunter, Charity 10
3) Flowers, Myca 09 4) Taylor, Karla 09
Event 127 Girls Long Jump 1A
======================================================================================
National: ! 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford Hoke Co.,NC
State: + 21-03.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 1A: * 17-00.25 2014 Alyssa Lesiter, Nordheim
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Kirven, Dianna Coolidge 17-02.50* -0.1 5.24m 10
16-08.50(0.1) 16-02.50(-0.4) 16-00(-1.0) 16-03.50(-0.7) 17-02.50(-0.1) 16-05.25(-1.2)
2 Barlow, Tyanna Leggett 16-10.00 0.3 5.13m 8
15-05.75(-0.1) 15-03.75(-0.8) 14-09(-0.3) 15-04(-0.3) 15-05.75(1.0) 16-10(0.3)
3 Beaver, Britney 11 Trent 16-07.75 0.7 5.07m 6
16-04.25(-0.2) 16-00.50(-0.5) FOUL(-0.6) 16-01.50(-0.9) 16-07.75(0.7) FOUL(-1.1)
4 Stuart, Maci 12 Follett 15-09.25 0.1 4.80m 4
15-03(0.5) FOUL(-0.3) FOUL(-0.1) 14-07.25(-0.7) FOUL(-0.8) 15-09.25(0.1)
5 Gray, Megan 12 Gorman 15-05.00 0.1 4.69m 2
FOUL(-0.2) 15-01.50(-0.7) 15-03.50(-0.5) 15-01.50(-1.3) 15-05(0.1) FOUL(-0.2)
6 Weaver, Tory 11 Moran 15-03.75 -0.4 4.66m 1
FOUL(-0.4) 15-03(-1.0) 14-02(-0.9) 14-10.50(0.3) 15-03.75(-0.4) FOUL(-1.4)
7 Kearney, Sarah 10 Lamesa Klondike 15-02.75 +0.0 4.64m
14-05.25(-0.5) 14-03.25(-0.9) 13-08.25(-0.6) FOUL(-0.9) 13-11.75(-0.1) 15-02.75(+0.0)
8 Hunter, Charity 10 Munday 15-01.00 -0.2 4.59m
15-01(-0.2) 14-06.25(0.4) 14-04(-0.9) 13-09.50(-1.1) FOUL(0.2) 14-10(0.1)
9 Green, Keisha 10 Roxton 14-06.50 -0.1 4.43m
13-06.75(1.0) 14-06.50(-0.1) 14-02(0.9) 12-09.75(-0.8) 13-03.75(-0.7) 13-09.50(0.3)
Event 133 Girls Triple Jump 1A
======================================================================================
National: ! 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling,TX
State: + 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 1A: * 37-07.50 2013 Madison Williamson, Blum
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Beaver, Whitney 11 Trent 35-01.75 0.3 10.71m 10
32-10(1.9) FOUL(2.0) 34-03.25(0.9) 35-01.75(0.3) 34-01.50(1.7) 33-09(0.5)
2 Juarez, Savannah 11 Ira 34-07.50 0.5 10.55m 8
FOUL(0.6) 34-04(2.4) 33-06.50(0.3) 33-06(0.5) FOUL(0.8) 34-07.50(0.5)
3 Stuart, Maci 12 Follett 34-03.00 1.6 10.43m 6
33-05.25(1.3) 34-03(1.6) FOUL(0.7) 33-02.50(0.7) 33-11.25(1.4) 33-05.50(0.4)
4 Serrata, Makinna Tilden McMullen 34-01.25 0.8 10.39m 4
34-01.25(0.8) FOUL(2.1) FOUL(0.8) 32-07(0.6) FOUL(0.8) FOUL(0.6)
5 Wilson, Briana 11 Blanket 33-08.00 1.2 10.26m 2
33-05(1.4) 33-03(+0.0) 33-00.25(0.4) FOUL(0.6) 33-00.75(0.9) 33-08(1.2)
6 Barlow, Tyanna Leggett 33-05.75 1.3 10.20m 1
33-05.75(1.3) 32-09.50(1.7) 32-00.25(0.2) 32-09.50(0.5) 32-06.50(0.7) 32-07.50(0.5)
7 Tippie, Sierra 12 Mullin 33-05.50 0.6 10.19m
FOUL(1.2) 32-09.75(2.5) FOUL(1.0) 32-08.75(-0.7) 33-05.50(0.6) 33-04.25(0.8)
8 Weaver, Tory 11 Moran 33-04.00 1.2 10.16m
FOUL(1.6) FOUL(1.1) 33-02(0.6) FOUL(0.2) 33-04(1.2) FOUL(0.6)
9 Boyer, Marissa 12 Earth Springlake 32-07.75 0.9 9.95m
FOUL(1.0) FOUL(1.5) 32-00(0.4) 32-07.25(-0.4) 32-07.75(0.9) 32-05.25(1.2)
Event 125 Girls High Jump 1A
=======================================================================
National: ! 6-04 2009 Toni Young, Del City,OK
State: + 6-02 1992 Amy Acuff, Corp.Ch.Calallen
Conf 1A: * 5-03 2013 Heather Gillin, Tilden McMullen
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Bobo, Brittany Douglass 5-03.00* 10
2 Moore, Hannah Mt. Enterprise 5-02.00 8
3 Serrata, Makinna Tilden McMullen 5-00.00 6 0+1miss
4 Halsel, McKenzie 11 Cross Plains 5-00.00 4 XX0+0misses
5 Clawson, Brady 11 Robert Lee 5-00.00 2 XX0+1miss
6 Johnson, Kanya 12 Blanket 5-00.00 1 XXO+ 2 misses
7 Munden, Gentrye 09 Blum 4-10.00
-- Weldon, Jordan 11 Earth Springlake NH
-- Flowers, Myca 09 Munday NH
Event 129 Girls Pole Vault 1A
=================================================================================
National: ! 14-03.25 2014 Desiree Freier, Justin Northwest,TX
State: + 13-09 2013 Desiree Freier, Northwest
Conf 1A: * 11-06 2013 Celsey Randolph, Water Valley
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Womack, Hannah 11 Ira 10-03.00 3.12m 10
2 Wheeler, Allanta 12 Cross Plains 9-06.00 2.89m 8
3 Price, Kaitlan 11 Spur 9-00.00 2.74m 6
4 Long, Kiri 12 Water Valley 8-06.00 2.59m 3 0+0 misses
4 Waldron, Kaytlin Rocksprings 8-06.00 2.59m 3 0+0 misses
6 Roof, Kayson 10 Slidell 8-06.00 2.59m 1 0+2 misses
7 Patrick, Sarah 11 Saint Jo 8-06.00 2.59m X0+0 misses
8 Callens, Christine Mt. Enterprise 8-00.00 2.43m
9 Richardson, Skyler 11 Ropesville Ropes 7-06.00 2.28m
Event 131 Girls Shot Put 1A
=================================================================================
National: ! 56-08.25 2014 Raven Saunders, Burke,SC
State: + 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak
Conf 1A: * 44-01.50 2014 Tricia Williams, Lometa
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Mounsey, Mollie 11 Follett 39-11.50 12.17m 10
35-06.75 36-08 36-09.50 39-11.50 36-11.25 38-07.50
2 Posey, Taylor 12 Rotan 38-04.50 11.69m 8
38-04.50 36-00.25 35-09.50 36-07.50 FOUL 37-10.75
3 Lozano, Audrey 11 Balmorhea 38-04.25 11.69m 6
37-05.50 36-05.50 38-04.25 38-00 37-00.25 35-05
4 Brown, Emily 10 Benjamin 35-00.50 10.68m 4
33-03.50 35-00.50 33-06.75 34-03.50 32-07.25 34-02.50
5 Dillard, Raci 12 Munday 35-00.00 10.66m 2
33-03.50 34-03 35-00 33-08 32-11.75 34-06.75
6 Saether, Stine 12 Iredell 33-10.00 10.31m 1
32-10.50 33-07.75 31-02 33-10 31-09.50 32-02.75
7 Banks, Cheyenne 11 Forestburg 33-06.75 10.22m
30-03.50 31-03.25 33-06.75 29-11.75 31-03.75 31-10.50
8 Jennings, Emily Nordheim 32-03.75 9.84m
FOUL 31-00.75 32-01.50 28-02.75 32-03.75 26-09.50
9 Hinze, Ebony Burton 31-00.25 9.45m
FOUL 30-00 FOUL FOUL 26-10.75 31-00.25
Event 123 Girls Discus Throw 1A
=================================================================================
National: ! 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy,TX
State: + 187-10 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy
Conf 1A: * 134-01 2014 Tricia Williams, Lometa
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Mounsey, Mollie 11 Follett 38.64m 126-09 10
FOUL 35.28m 35.24m 38.22m 38.64m 38.18m
2 Morrison, Talli Cherokee 34.96m 114-08 8
28.24m 32.56m 34.96m 29.28m 33.66m 33.04m
3 Dillard, Raci 12 Munday 33.52m 110-00 6
33.18m 32.80m 33.26m 33.52m 31.30m 32.38m
4 Posey, Taylor 12 Rotan 32.92m 108-00 4
32.50m 30.90m 30.18m 31.46m FOUL 32.92m
5 Smith, Daja 12 Follett 32.66m 107-02 2
31.38m 32.66m 31.72m 32.36m 26.84m FOUL
6 Price, Jayde 12 Strawn 31.40m 103-00 1
27.76m FOUL FOUL 31.40m FOUL 30.36m
7 Meeks, Pammy 11 Robert Lee 30.96m 101-07
25.20m 23.60m FOUL 30.96m FOUL FOUL
8 Hernandez, Adrianna 12 Zephyr 30.82m 101-01
26.36m FOUL 30.06m 30.60m 28.40m 30.82m
9 Fisher, Bethany Barksdale Nueces 16.32m 53-06
FOUL FOUL 16.32m FOUL FOUL FOUL
=============================================================================
Women - 1A - Team Rankings - 17 Events Scored
=============================================================================
1) Burton 46 1) Cross Plains 46
3) Follett 40 3) Ira 40
5) Munday 36 6) Coolidge 30
7) Douglass 20 7) North Zulch 20
7) Nazareth 20 7) O'Donnell 20
11) Nordheim 18 12) Slidell 17
12) Lamesa Klondike 17 14) Medina 16
14) Cherokee 16 14) Tilden McMullen County 16
14) Trent 16 18) Rocksprings 15
19) Sanderson 14 19) Valera Panther Creek 14
21) Rotan 12 21) Gorman 12
23) Leggett 9 24) Spur 8
24) Mt. Enterprise 8 24) Bronte 8
24) Rankin 8 28) Balmorhea 6
28) Gordon 6 28) Aspermont 6
31) Lazbuddie 5 31) Roscoe Highland 5
33) Benjamin 4 33) Marfa 4
33) Dime Box 4 33) Miami 4
33) Paint Rock 4 33) Gary 4
39) Water Valley 3 39) Blanket 3
41) Sterling City 2 41) Robert Lee 2
41) Morgan 2 41) Moran 2
41) Ropesville Ropes 2 41) Turkey Valley 2
41) Lipan 2 48) Iredell 1
48) Roby 1 48) Perrin-Whitt 1
48) Bryson 1 48) Strawn 1
48) McLean 1
Event 210 Boys 100 Meter Dash 2A
============================================================================
National: ! 10.15 1990 Henry Neal, Greenville, TX
State: + 10.15 1990 Henry Neal, Greenville
Conf 2A: * 10.34 1985 Stanley Kerr, Snook
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Simmons, Alfred 12 Lovelady 10.77 4.5 10
2 Gossett, Eric 12 Timpson 10.80 4.5 8
3 Lara, Javeon 11 Schulenburg 10.90 4.5 6
4 Dykes, Tyler Iola 10.93 4.5 4
5 Adams, Mark 10 New Deal 10.94 4.5 2
6 Johnson, Tyrone 12 Hamlin 11.00 4.5 1
7 Perez, Abraham 10 Floydada 11.01 4.5
8 Lindeman, Trenton 12 De Leon 11.04 4.5
9 Randall, Joe 12 Alvord 11.12 4.5
Event 218 Boys 200 Meter Dash 2A
============================================================================
National: ! 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt, TX
State: + 20.24 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt
Conf 2A: * 20.64 1985 Stanley Kerr, Snook
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Jackson, Demetrius 12 New Deal 21.88 4.5 10
2 Williams, Joe 10 Bremond 21.95 4.5 8
3 Hartless, Sebastian 11 New Deal 22.10 4.5 6
4 Clark, Jaylon 11 Alto 22.14 4.5 4
5 Lindeman, Trenton 12 De Leon 22.53 4.5 2
6 Juarez, Jesse Refugio 22.57 4.5 1
7 Almendarez, Paul 11 Three Rivers 22.60 4.5
8 Hanks, Wade 12 Lindsay 22.71 4.5
9 Garcia, Ezekiel 11 McCamey 22.73 4.5
Event 214 Boys 400 Meter Dash 2A
=======================================================================
National: ! 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield TImberview
State: + 45.24 1994 Marlon Ramsey, Beaumont West Brook
Conf 2A: * 47.49 2001 Albert Booker, Trent
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Alston, Norvel 12 Chilton 49.72 10
2 Timms, Elijah 10 Mason 49.89 8
3 Juma, Eli 12 Sabinal 50.30 6
4 Cueto, Jaime 10 Plains 50.42 4
5 Plumber, Harlan Snook 50.72 2
6 Paddock, Joseph 12 Goldthwaite 51.19 1
7 Gilliam, Kaleb 12 Tolar 51.54
8 Smith, Henry 12 Haskell 52.11
9 Altschul, Travis 12 Valley Mills 53.97
Event 206 Boys 800 Meter Run 2A
=======================================================================
National: ! 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, C
State: + 1:48.21 2001 Jonathan Johnson, Abilene
Conf 2A: * 1:52.24 2013 Dallas Rushing, Axtell
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Escobar, Mikel Ben Bolt 1:58.12 10
2 Smith, Henry 12 Haskell 1:58.48 8
3 Smith, Ridge 12 San Saba 1:59.48 6
4 Matan, Iman 09 S.A. Hawkins 1:59.74 4
5 Jones, Colt 11 Tolar 2:00.71 2
6 Vest, Joe 12 Rosebud-Lott 2:01.62 1
7 Jones, Jake 10 Tolar 2:05.28
8 Kornegay, Jaden 10 Centerville 2:06.71
9 Henson, Robert 12 Boys Ranch 2:20.43
Event 220 Boys 1600 Meter Run 2A
=======================================================================
National: ! 3:59.51 2001 Alan Webb, Reston South Lakes, VA
State: + 4:03.27 2003 Steve Magness, Klein Oak
Conf 2A: * 4:13.84 1975 Ricardo Marquez, Sanderson
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Montanez, Moises Bartlett 4:34.97 10
2 Rodriguez, Omero 12 Ozona 4:36.77 8
3 Brown, Jordan 11 Smyer 4:39.08 6
4 Oliver, Michael 12 Zavalla 4:40.65 4
5 Macias, Luis 12 Abernathy 4:42.45 2
6 Barr, Collin Port Aransas 4:42.68 1
7 Barnes, Hunter 12 Valley View 4:43.48
8 Lambeth, Bradley 11 McLeod 4:56.94
9 McCarty, Blake 11 Centerville 4:59.96
Event 202 Boys 3200 Meter Run 2A
=======================================================================
National: ! 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank, CA
State: + 8:52.34 1987 Eric Henry, Conroe McCullough
Conf 2A: * 9:22.03 2001 Julian Acuna, Agua Dulce
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Montanez, Moises Bartlett 9:59.06 10
2 Brown, Jordan 11 Smyer 10:02.11 8
3 Barnes, Hunter 12 Valley View 10:03.27 6
4 Rodriguez, Omero 12 Ozona 10:07.75 4
5 Barr, Collin Port Aransas 10:18.82 2
6 Macias, Luis 12 Abernathy 10:28.11 1
7 Lambeth, Bradley 11 McLeod 10:49.88
8 Lachney, Seth 11 Dawson 10:53.81
9 McCarty, Blake 11 Centerville 10:57.49
Event 208 Boys 110 Meter Hurdles 2A
============================================================================
National: ! 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH
State: + 13.34 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing
Conf 2A: * 14.14 2000 Tyron McKinney, Spur
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Wing, Samuel 12 Ralls 14.71 4.9 10
2 Berryman, David 12 Alto 14.76 4.9 8
3 Smith, Kameron 12 Ganado 14.78 4.9 6
4 Ramos, Garett 11 Stamford 15.11 4.9 4
5 Dukes, Daidrin Refugio 15.42 4.9 2
6 Cruz, Alex 12 Frost 15.62 4.9 1
7 Brister, Rodie 12 Tolar 15.64 4.9
8 Heath, Tyler 12 Riesel 15.66 4.9
9 Drake, Traylen Wheeler 15.76 4.9
Event 216 Boys 300 Meter Hurdles 2A
=======================================================================
National: ! 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside La Sierra, C
State: + 35.33 2007 Robert Griffin, Copperas Cove
Conf 2A: * 37.44 1983 Barry Johnson, Amherst
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Sparkman, Sylar 12 Valley View 38.59 10
2 Chanriang, Hasanai 12 Mason 39.13 8
3 Wing, Samuel 12 Ralls 39.57 6
4 Holder, Chris 12 Chilton 39.77 4
5 McBryde, Jack 11 Stratford 39.84 2
6 Griffith, Wyatt 11 Crawford 40.61 1
7 Moore, Kyle 12 Santo 40.73
8 Williams, Dejinoble 11 Shamrock 40.93
9 Witt, Jonathan 11 La Pryor 41.22
Event 204 Boys 4x100 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: ! 39.76 1998 Forth Worth Wyatt,TX, Fort Worth Wya
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
State: + 39.76 1998 Fort Worth Wyatt, Fort Worth Wyatt
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
Conf 2A: * 41.84 1991 Calvert, Calvert
Jernigan/Taylor/Grimes/Smith
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 New Deal 42.25 20
1) Adams, Mark 10 2) Hartless, Sebastian 11
3) Patton, Tre 11 4) Jackson, Demetrius 12
2 Timpson 42.53 16
1) Garrett, Terence 12 2) Thompson, Devonta 11
3) Johnson, Shakur 12 4) Gossett, Eric 12
3 Lovelady 42.86 12
1) Golden, Taylor 12 2) Simmons, Alfred 12
3) White, Kade 11 4) Williams, Emanual 11
4 Bosqueville 43.02 8
1) Estell, Lafell 11 2) Scallion, Caleb 12
3) Mathis, Adrian 10 4) Carter-Long, Joshua 12
5 Smyer 43.33 4
1) Gonzales, Gilbert 12 2) Lucero, Nick 12
3) Albus, James 12 4) Boggs, Bobby 12
6 Lindsay 43.38 2
1) Block, Matthew 12 2) Ott, Justin 12
3) Otto, Yancey 10 4) Hanks, Wade 12
7 Holland 43.51
1) Torres, Jacob 2) Cearley, Jacob
3) Minor, Amando 4) Spinn, Seth
8 Dallas Gateway 43.62
1) Morrow, Kentrell 11 2) Wilson, Orva 12
3) Allen, Jonathan 11 4) Armstrong, Diante 11
9 Ganado 43.93
1) Service, Dalton 10 2) McCann, Garrett 10
3) Sterling, Matthew 10 4) Smith, Kameron 12
Event 212 Boys 4x200 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: ! 1:23.92 2007 Ft. Bend Hightower, TX, Ft.Bend Hi
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
State: + 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower, Fort Bend Hig
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
Conf 2A: * 1:28.38 2011 Collinsville, Collinsville
Byrom/Ragsdale/Roberts/Carney
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 New Deal 1:28.65 20
1) Adams, Mark 10 2) Hartless, Sebastian 11
3) Patton, Tre 11 4) Jackson, Demetrius 12
2 Timpson 1:28.84 16
1) Smith, Hayden 11 2) Johnson, Shakur 12
3) Gossett, Eric 12 4) Thompson, Devonta 11
3 Alto 1:30.34 12
1) Shaw, Jyran 12 2) Johnson, Keenen 11
3) Berryman, David 12 4) Clark, Jaylon 11
4 Smyer 1:30.65 8
1) Gonzales, Gilbert 12 2) Lucero, Nick 12
3) Albus, James 12 4) Boggs, Bobby 12
5 Crawford 1:31.08 4
1) Murphy, Braden 12 2) Pearson, Bo 11
3) Ward, Jeff 10 4) Bermudez, Montae 10
6 Mason 1:31.39 2
1) Chanriang, Hasanai 12 2) Castillo, Miguel 12
3) Hudson, Hamilton 11 4) Wartenbach, Ryan 12
7 Shiner 1:31.94
1) Taylor, Dadrian 10 2) Stovall, Justin 11
3) Neubauer, Chad 11 4) Boedeker, Ty 10
8 Tolar 1:32.23
1) Watson, Blake 12 2) Cochrane, Ty 12
3) Denton, Blayne 12 4) Jones, Colt 11
9 Collinsville 1:32.86
1) Cole, Alex 09 2) Byrom, Daniel 12
3) Jenkins, Sammy 10 4) Smith, Hayden 12
Event 222 Boys 4x400 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: ! 3:07.40 1985 Hawthorne, CA, Hawthorne, CA
March/Graham/Kelly/Thomas
State: + 3:09.14 1984 Dallas Roosevelt, Dallas Roosevelt
Allen/Melton/Carden/Martin
Conf 2A: * 3:18.14 1988 Munday, Munday
Collier/Collier/Thompson/Stinnett
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Mason 3:23.42 20
1) Castillo, Luis 12 2) Castillo, Miguel 12
3) Chanriang, Hasanai 12 4) Timms, Elijah 10
2 Canadian 3:24.52 16
1) Chidester, Cory 11 2) Dumbauld, Nick 11
3) Cook, Chance 11 4) Galla, Braiden 12
3 Collinsville 3:25.59 12
1) Byrom, Daniel 12 2) Jenkins, Sammy 10
3) Romo, Luis 11 4) Smith, Hayden 12
4 Crawford 3:26.60 8
1) Dutschmann, Garrett 09 2) Pearson, Bo 11
3) Murphy, Braden 12 4) Griffith, Wyatt 11
5 Tolar 3:27.15 4
1) Watson, Blake 12 2) Denton, Blayne 12
3) Jones, Colt 11 4) Gilliam, Kaleb 12
6 Bremond 3:29.88 2
1) Paul, Roshauud 10 2) Peralez, Kaidyn 09
3) Browning, Rayandre 11 4) Williams, Joe 10
7 Bovina 3:30.36
1) Casas, Joseph 12 2) DeLaCruz, Bernabe 12
3) Armijo, Darius 10 4) Espinoza, Emilio 09
8 Shiner 3:30.73
1) Taylor, Dadrian 10 2) Stovall, Justin 11
3) Neubauer, Chad 11 4) Boedeker, Ty 10
9 Centerville 3:31.07
1) Hopkins, Jeremy 12 2) Parks, Tanner 12
3) Dunn, Kendall 4) Williams, Trey 12
Event 228 Boys Long Jump 2A
======================================================================================
National: ! 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare, CA
State: + 26-01.50 2008 Marquise Goodwin, Garland Rowlett
Conf 2A: * 24-06.50 1964 Charles Clifton, Rio Vista
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Wood, Seth 12 Panhandle 22-03.75 2.5 6.80m 10
FOUL(1.4) FOUL(2.5) 18-10.50(1.7) 22-03.50(1.0) FOUL(2.7) 22-03.75(2.5)
2 Kutac, Chris 12 Louise 22-01.00 2.5 6.73m 8
20-05.75(1.8) 22-01(2.5) 21-02.50(1.7) 20-03(2.1) FOUL(3.3) 21-05.75(2.1)
3 Gaffney, Clashon 10 Clarksville 21-11.75 1.7 6.69m 6
21-11.50(3.7) 21-11.75(1.7) 21-07.75(3.3) 21-03.50(2.8) 21-04(1.3) 21-02.75(2.2)
4 Walker, Cameron 12 Quinlan Boles 21-09.00 3.8 6.62m 4
21-04(2.1) 20-05.25(1.4) 21-09(3.8) 21-02.25(1.6) FOUL(2.0) 21-04(2.3)
5 Johnson, Keenen 11 Alto 21-08.25 2.0 6.61m 2
20-09(2.2) 20-11.25(3.1) 21-05(3.5) 21-08.25(2.0) 21-02.75(1.0) 21-08(2.3)
6 Taylor, Dadrian 10 Shiner 21-07.75 2.6 6.59m 1
20-07.50(1.3) 20-04.50(1.2) 21-01.75(3.2) 20-06.25(1.8) 21-03(1.8) 21-07.75(2.6)
7 James, Kelvin 12 Groveton 21-07.25 2.1 6.58m
FOUL(+0.0) FOUL(+0.0) 20-00(2.5) 20-03.75(1.8) 21-07.25(2.1) FOUL(1.6)
8 Griffin, Devan 12 Iraan 21-06.75 3.7 6.57m
20-03(1.0) 21-06.75(3.7) 20-08.25(2.6) FOUL(2.6) 21-06.50(2.2) 21-05.50(2.3)
9 Almendarez, Paul 11 Three Rivers 21-03.75 1.4 6.49m
20-09.25(2.4) 21-03.25(2.4) 21-03.75(1.4) 20-03.25(1.6) 20-09.50(0.5) 21-03.50(4.1)
Event 234 Boys Triple Jump 2A
======================================================================================
National: ! 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir, CA
State: + 51-11.75 2002 Jaimoy Bryant, Jasper
Conf 2A: * 49-07.25 2000 Jason Powell, Rotan
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Gaffney, Clashon 10 Clarksville 46-04.50 1.1 14.13m 10
44-06.50(1.1) 46-02.25(1.1) 45-10(0.7) 46-04.50(1.1) 44-04(1.7) 42-06.50(1.0)
2 Walker, Cameron 12 Quinlan Boles 45-06.25 1.9 13.87m 8
43-08.50(1.0) 44-10.25(0.5) 45-06.25(1.9) 45-05.50(1.7) 44-10.50(0.7) 43-00.50(1.5)
3 Fuqua, Cisco 12 Quanah 44-11.25 1.3 13.69m 6
FOUL(0.9) 44-09.50(1.9) 44-11.25(1.3) 43-04(0.8) 41-11.75(0.8) FOUL(0.9)
4 Kutac, Chris 12 Louise 44-08.75 0.6 13.63m 4
FOUL(0.9) 42-11.50(1.1) 43-06.75(0.9) 44-08.75(0.6) 43-02(1.2) 43-07.50(0.7)
5 Betts, Nate 12 Kerens 44-01.25 0.6 13.44m 2
42-04.75(+0.0) 42-03.50(1.6) 43-07.50(0.9) 42-06.25(0.7) 44-01.25(0.6) 41-07.50(0.9)
6 Griffin, Devan 12 Iraan 43-09.75 0.9 13.35m 1
41-01.50(0.4) FOUL(1.3) 41-08.75(1.8) 43-09.75(0.9) 43-09.75(0.9) FOUL(0.8)
7 Gray, Chris London 43-01.00 1.6 13.13m
FOUL(0.4) FOUL(0.6) 41-08.50(1.1) 38-06.75(1.1) FOUL(0.6) 43-01(1.6)
8 Browning, Rayandre 11 Bremond 42-09.25 1.3 13.03m
FOUL(0.9) FOUL(1.5) 42-02.75(1.4) 41-10.50(0.5) FOUL(1.3) 42-09.25(1.3)
9 Washington, Christian 12 Maud 40-01.25 1.3 12.22m
39-10.75(1.2) FOUL(0.4) 39-06.50(1.3) 40-01.25(1.3) 38-01(0.6) 38-09(0.6)
Event 226 Boys High Jump 2A
=================================================================================
National: ! 7-05.75 2009 James White, Grandview, MO
State: + 7-04.75 1983 James Lott, Refugio
Conf 2A: * 7-00.25 2002 Ryder Peacock, Woodson
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Listach, Blaine 12 Waco Meyer 6-10.00 2.08m 10
2 Cotter, Michael 11 Albany 6-05.00 1.95m 8
3 Drake, Garrett Granger 6-04.00 1.93m 6
4 Cannon, Jay 12 Hale Center 6-02.00 1.87m 4 0+0 misses
5 Shackelford, Colton 12 Collinsville 6-02.00 1.87m 2 X0+0 misses
6 Browning, Rayandre 11 Bremond 6-02.00 1.87m 0.50 XX0+2 misses
6 Calloway, Darryl 11 Shamrock 6-02.00 1.87m 0.50 XX0+2 misses
8 Smith, Kameron 12 Ganado 5-10.00 1.77m
-- Cook, Lyndon 12 Muenster NH
Event 230 Boys Pole Vault 2A
=================================================================================
National: ! 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield, TX
State: + 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield
Conf 2A: * 16-09 1995 Jon Colby Miller, Lazbuddie
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Brister, Rodie 12 Tolar 15-03.00 4.64m 10 0+3 misses
2 Gonzalez, Greyson 12 Bosqueville 15-03.00 4.64m 8 XX0+4 misses
3 Gonzalez, Grahm 10 Bosqueville 15-00.00 4.57m 6
4 Carter, Mikel 12 Shelbyville 14-00.00 4.26m 4 0+1 miss
5 Finley, Trenton 11 Gruver 14-00.00 4.26m 1.50 X0+0 misses
5 Britting, Levi 11 Albany 14-00.00 4.26m 1.50 X0+0 misses
7 Grimes, Christian Milano 13-00.00 3.96m 0+0 misses
8 Wood, Parker 10 Hico 13-00.00 3.96m X0+0 misses
9 Pierz, Jacob 12 Harper 12-00.00 3.65m
Event 232 Boys Shot Put 2A
=================================================================================
National: ! 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson, TX
State: + 75-09 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Conf 2A: * 65-00 1982 Marvin Lewis, Burton
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Stone, Tanner 11 Stratford 52-03.00 15.92m 10
FOUL 49-09.25 47-06.25 49-01.50 49-03.50 52-03
2 Fowler, Brennen 12 Smyer 52-00.25 15.85m 8
FOUL 50-10.75 50-01.25 49-04 FOUL 52-00.25
3 Beuthien, Tate 12 Era 50-02.50 15.30m 6
47-11 48-01 49-04.75 48-11.50 49-05.75 50-02.50
4 Duke, Bryer 11 Kerens 49-07.75 15.13m 4
FOUL FOUL FOUL 42-04.75 49-07.75 45-06
5 Ferrell, Collin 12 Gladew Union Grv 49-05.50 15.07m 2
46-07 48-06.75 49-05.50 48-01.50 47-01.75 48-08.50
6 Zavala, Kyle 12 Mason 47-04.50 14.43m 1
FOUL 44-03 44-09 46-02.50 47-04.50 44-11.75
7 Rivera, Xavier 10 Abernathy 46-09.75 14.26m
37-00 43-02 FOUL 46-09.75 45-00.50 36-06
8 Centeno, Abraham 12 Flatonia 45-10.25 13.97m
45-10.25 FOUL 41-04 41-05 FOUL FOUL
9 Cuero, Alberto 12 Timpson 45-10.00 13.97m
44-09 45-10 44-10 44-05.75 45-00 36-01.50
Event 224 Boys Discus Throw 2A
=================================================================================
National: ! 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State: + 208-08 1996 Roger Roesler, Round Rock
Conf 2A: * 183-05 1977 Jim Verden, Wheeler
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Melton, Trevor 12 Stratford 168-02 51.25m 10
147-05 163-06 163-08 168-02 FOUL FOUL
2 Pelzel, Conner 12 Lindsay 157-08 48.05m 8
131-00 157-08 FOUL 141-05 144-05 FOUL
3 Brown, Josh 10 Schulenburg 149-03 45.49m 6
132-09 141-08 149-03 FOUL 148-04 FOUL
4 Mica, Marcus 12 Flatonia 147-11 45.08m 4
FOUL 141-07 147-11 142-08 FOUL FOUL
5 Stone, Tanner 11 Stratford 147-09 45.03m 2
FOUL 143-03 145-02 137-00 147-09 139-09
6 Moenning, Nate 12 Crawford 138-02 42.11m 1
135-08 138-02 135-04 FOUL FOUL 137-09
7 McGuire, Zack 12 Ore City 135-00 41.14m
FOUL FOUL 111-01 FOUL 135-00 FOUL
8 Petty, Miller 11 Bosqueville 124-00 37.79m
116-08 121-00 124-00 FOUL 118-07 FOUL
9 Fowler, Brennen 12 Smyer 90-05 27.55m
FOUL FOUL 90-05 FOUL FOUL FOUL
================================================================================
Men - 2A - Team Rankings - 17 Events Scored
================================================================================
1) New Deal 58 2) Timpson 40
3) Mason 39 4) Smyer 34
5) Alto 26 6) Stratford 24
7) Bosqueville 22 7) Lovelady 22
9) Bartlett 20 10) Ralls 16
10) Tolar 16 10) Valley View 16
10) Canadian 16 10) Clarksville 16
15) Collinsville 14 15) Crawford 14
15) Chilton 14 18) Schulenburg 12
18) Quinlan Boles 12 18) Louise 12
18) Ozona 12 22) Bremond 10.50
23) Lindsay 10 23) Ben Bolt 10
23) Panhandle 10 23) Waco Meyer 10
27) Albany 9.50 28) Haskell 8
29) Granger 6 29) San Saba 6
29) Ganado 6 29) Sabinal 6
29) Kerens 6 29) Era 6
29) Quanah 6 36) Flatonia 4
36) Hale Center 4 36) Stamford 4
36) Plains 4 36) Iola 4
36) S.A. Hawkins 4 36) Zavalla 4
36) Shelbyville 4 44) Refugio 3
44) Port Aransas 3 44) Abernathy 3
47) Gladewater Union Grove 2 47) De Leon 2
47) Snook 2 50) Gruver 1.50
51) Iraan 1 51) Hamlin 1
51) Rosebud-Lott 1 51) Frost 1
51) Shiner 1 51) Goldthwaite 1
57) Shamrock 0.50
Event 209 Girls 100 Meter Dash 2A
============================================================================
National: ! 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State: + 11.16 2008 Victoria Jordan, Fort Worth Dunbar
Conf 2A: * 11.51 2014 Kortnei Johnson, Italy
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Johnson, Kortnei 12 Italy 11.26 4.1 10
2 Taylor, Keandria 12 Rosebud-Lott 12.03 4.1 8
3 Rivera, Renee 10 Van Horn 12.23 4.1 6
4 McCoy, Rosalind 12 Grapeland 12.36 4.1 4
5 Bonds, Rashel 09 Shiner 12.39 4.1 2
6 Coronado, Starr 12 New Deal 12.41 4.1 1
7 Lusk, April 10 Italy 12.56 4.1
8 Myers, Megan 12 Harper 12.58 4.1
9 Covington, Takhira 11 Iraan 12.70 4.1
Event 217 Girls 200 Meter Dash 2A
============================================================================
National: ! 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles Baptist, CA
State: + 22.84 2007 Tiffany Townsend, Killeen
Conf 2A: * 23.94 2013 Kortnei Johnson, Italy
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Johnson, Kortnei 12 Italy 23.39 4.0 10
2 Taylor, Teandria 12 Rosebud-Lott 24.83 4.0 8
3 Smith, Kenya 11 Wolfe City 25.16 4.0 6
4 Myers, Megan 12 Harper 25.88 4.0 4
5 Blakemore, Shatamrah 09 Alto 25.91 4.0 2
6 McCoy, Rosalind 12 Grapeland 26.05 4.0 1
7 Riojas, Maricela 10 Christoval 26.46 4.0
8 Bishop, Kassidy 10 Shiner 26.82 4.0
9 Johnson, Shaylee 11 Sudan 27.17 4.0
Event 213 Girls 400 Meter Dash 2A
=======================================================================
National: ! 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego Morse,
State: + 52.40 2012 Courtney Okolo, Carrollton Smith
Conf 2A: * 53.84 1993 Tarviant Campbell, Detroit
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Haynes, Ryley 11 Seymour 59.55 10
2 Perez, Raquel 12 Rosebud-Lott 59.66 8
3 Risley, Haevyn 10 Canadian 1:00.46 6
4 Carr, Dana 10 Beckville 1:00.70 4
5 Wilkinson, Lyndi 10 Roscoe 1:01.78 2
6 Waggoner, Sheltyn 12 Detroit 1:02.43 1
7 Osby, Keanna 09 Shelbyville 1:02.91
8 Johnson, Elexus Snook 1:04.63
9 Beck, Rylie 10 Flatonia 1:05.32
Event 205 Girls 800 Meter Run 2A
=======================================================================
National: ! 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvrd-Westlak,CA
State: + 2:08.16 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 2A: * 2:14.74 1993 Vicki Kocian, Moulton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Gandara, Valerie 12 Albany 2:17.08 10
2 Osby, Keanna 09 Shelbyville 2:18.27 8
3 Grosenbacher, Maggie 11 Shiner 2:18.48 6
4 Ramirez, Maria 10 Mason 2:20.12 4
5 Carr, Dana 10 Beckville 2:21.51 2
6 Lackey, Krystin 10 Anson 2:22.00 1
7 Schreiber, Brooke 10 Windthorst 2:26.83
8 Carpenter, Abby 10 Junction 2:30.60
9 Lee, Allison 09 Tolar 2:33.06
Event 219 Girls 1600 Meter Run 2A
=======================================================================
National: ! 4:33.29 2014 Alexa Efraimson, Camas,WA
State: + 4:43.58 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 2A: * 5:04.75 2011 Kelsey Hermes, Lindsay
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Calhoun, Kayley 12 Valley View 5:30.17 10
2 Maner, Rachel 12 Harper 5:35.28 8
3 Carpenter, Abby 10 Junction 5:36.53 6
4 Hoffman, Halie 12 Miles 5:37.85 4
5 Moses, McKenna 11 Ozona 5:48.69 2
6 Moeller, Haley 11 Flatonia 5:49.17 1
7 Taylor, Tammy 11 Groveton 6:04.08
8 Freeman, Sheliah 12 Detroit 6:12.80
9 Perez, Alicia 12 New Summerfield 6:34.14
Event 201 Girls 3200 Meter Run 2A
=======================================================================
National: ! 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks
State: + 10:13.81 2013 Sandie Raines, Kingwood
Conf 2A: * 11:07.44 1983 Shellon McCallie, May
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Calhoun, Kayley 12 Valley View 11:56.78 10
2 Sanchez, Andrea 10 Sundown 12:08.98 8
3 Grosenbacher, Maggie 11 Shiner 12:17.74 6
4 Hoffman, Halie 12 Miles 12:26.52 4
5 Maner, Rachel 12 Harper 12:35.62 2
6 Grubbs, Summer 09 Gladew Union Grv 12:49.72 1
7 Lara, Jasmine 10 Bovina 12:50.17
8 Landon, Charis 10 Waco Meyer 13:00.98
9 Bounds, Emily 12 Moody 13:19.41
Event 207 Girls 100 Meter Hurdles 2A
============================================================================
National: ! 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
State: + 13.25 2003 Alandra Sherman, Houston Eisenhower
Conf 2A: * 14.19 2009 Amber Elkins, Gordon
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Messer, Camille Milano 14.94 2.4 10
2 Hill, Rachel 10 Albany 14.99 2.4 8
3 Brashears, Samantha 11 Cushing 15.12 2.4 6
4 Fangman, Catie 11 Vega 15.24 2.4 4
5 Maxcey, McKenna 12 San Saba 15.36 2.4 2
6 Adkins, Shamanna 12 Overton 15.46 2.4 1
7 James, Callie 11 Panhandle 15.93 2.4
8 Lee, Hannah 11 Tolar 16.33 2.4
-- Turner, Hailey 11 Italy FS 2.4
Event 215 Girls 300 Meter Hurdles 2A
=======================================================================
National: ! 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson, C
State: + 40.96 2008 Domique Flemings, Saginaw
Conf 2A: * 43.71 2013 Kami Norton, Albany
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Brashears, Samantha 11 Cushing 44.43 10
2 Wills, Felicia Refugio 44.63 8
3 Fangman, Catie 11 Vega 45.44 6
4 Hill, Rachel 10 Albany 45.49 4
5 Kadlacek, Erin 11 Riesel 45.77 2
6 Pilat, Mackinly 10 Shiner 46.56 1
7 Lehman, Summer 12 Hico 47.32
8 Grubbs, Cheyenne 10 Gladew Union Grv 47.63
9 Maxcey, McKenna 12 San Saba 47.79
Event 203 Girls 4x100 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: ! 44.50 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly
Solomon/Lee/Picott/Solomon
State: + 44.60 2004 Dallas Skyline, Dallas Skyline
Thomas/Lacy/Curry/Greer
Conf 2A: * 47.89 2013 Dallas Gateway, Dallas Gateway
M Goodwin, J Samuel, A Pearce, B Dockery
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Rosebud-Lott 47.89* 20
1) Lucas, Roxanne 12 2) Taylor, Teandria 12
3) Whitfield, Keauna 10 4) Taylor, Keandria 12
2 Italy 48.54 16
1) Lusk, April 10 2) Roberson, Janae 11
3) Pace, Tkeyah 09 4) Johnson, Kortnei 12
3 Van Horn 49.74 12
1) Valdez, Crystal 11 2) Rivera, Renee 10
3) Castro, Cassandra 12 4) Ramirez, Karina 12
4 San Augustine 49.87 8
1) Sigler, KiUndrea 10 2) Pickens, LaErica 10
3) Bluford, Britney 09 4) Price, Ky'Ashlyn 12
5 Shiner 50.21 4
1) Blaschke, Sabrina 09 2) Hamilton, Emily 11
3) Pilat, Mackinly 10 4) Bishop, Kassidy 10
6 Seymour 50.43 2
1) Cockrell, Katelyn 11 2) Haynes, Ryley 11
3) Slaggle, Maggie 12 4) Kinnibrugh, Kelsey 10
7 Grapeland 50.44
1) McCoy, Jocelyn 11 2) Jackson, Jakara 10
3) Turner, Dijonia 11 4) McCoy, Rosalind 12
8 Weimar 50.82
1) Vacek, Shelby 12 2) Wick, Samantha 11
3) Wick, Molly 10 4) Menis, Casey 09
9 New Deal 51.94
1) Bryant, Brianna 12 2) Hockenberry, McKaela 12
3) Anderson, Railee 10 4) Coronado, Starr 12
Event 211 Girls 4x200 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: ! 1:33.43 2014 Aquinas,CA, Aquinas,CA
Sparling/Spalding/Jean-Baptiste/Ellis
State: + 1:34.51 2003 Alief Elsik, Alief Elsik
Richie/Ketchum/Jones/Willard
Conf 2A: * 1:41.99 2013 Dallas Gateway, Dallas Gateway
M Goodwin, J Samuel, A Pearce, B Dockery
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Rosebud-Lott 1:42.00 20
1) Lucas, Roxanne 12 2) Taylor, Teandria 12
3) Whitfield, Keauna 10 4) Taylor, Keandria 12
2 Shiner 1:44.18 16
1) Bishop, Kassidy 10 2) Hamilton, Emily 11
3) Blaschke, Sabrina 09 4) Bonds, Rashel 09
3 Shelbyville 1:46.39 12
1) Bohannon, Belinda 11 2) Cartwright, Adaisia 12
3) Ross, JaKyra 10 4) Jeter, Cleosha 11
4 San Augustine 1:46.43 8
1) Sigler, KiUndrea 10 2) Pickens, LaErica 10
3) Bluford, Britney 09 4) Price, Ky'Ashlyn 12
5 Italy 1:48.09 4
1) Turner, Hailey 11 2) Roberson, Janae 11
3) Pace, Tkeyah 09 4) Lusk, April 10
6 Van Horn 1:48.40 2
1) Valdez, Crystal 11 2) Rivera, Renee 10
3) Castro, Cassandra 12 4) Ramirez, Karina 12
7 Seymour 1:48.62
1) Cockrell, Katelyn 11 2) McGee, Triana 09
3) Slaggle, Maggie 12 4) Kinnibrugh, Kelsey 10
8 Falls City 1:48.72
1) Cheatham, Kaelan 11 2) Lyssy, Hannah 11
3) Moore, Sara 11 4) Blocker, Haleigh 12
9 Iraan 1:49.10
1) Beal, Hannah 2) Chaney, Corby
3) Cravens, Hayley 4) Covington, Takhira 11
Event 221 Girls 4x400 Meter Relay 2A
=======================================================================
National: ! 3:35.49 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Po
Woods/Harris/Lee/Solomon
State: + 3:38.52 2005 Fort Bend Marshall, Fort Bend Mars
Wardsworth/Cross/Mitchell/Cross
Conf 2A: * 4:00.24 1975 Welch Dawson, Welch Dawson
Cardona/Lopez/Hayes/Cardona
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Shelbyville 4:00.30 20
1) Osby, Keanna 09 2) Cartwright, Adaisia 12
3) Ross, JaKyra 10 4) Jeter, Cleosha 11
2 Hico 4:07.24 16
1) Lehman, Summer 12 2) Polk, Shelby 09
3) Gephart, Michaela 12 4) Roach, Kaylee 10
3 Vega 4:07.91 12
1) Bain, Skye 09 2) Yosten, Madison 09
3) Blasingame, Kemberley 12 4) Fangman, Catie 11
4 Chilton 4:09.33 8
1) Smith, Alesha 11 2) Holly, Bailey 12
3) Salinas, Chasity 09 4) Peel, Eddricka 12
5 Falls City 4:09.72 4
1) Cheatham, Kaelan 11 2) Moore, Sara 11
3) Lyssy, Hannah 11 4) Blocker, Haleigh 12
6 Albany 4:10.14 2
1) Hill, Rachel 10 2) Green, Baley 09
3) Taplin, Sarah 12 4) Gandara, Valerie 12
7 Gladewater Union Grove 4:11.05
1) Winn, Kyra 10 2) Chambliss, Hanna 10
3) Grubbs, Summer 09 4) Grubbs, Cheyenne 10
8 Era 4:14.05
1) Tucker, Hailee 12 2) Downe, Ashley 11
3) Dietz, Raegan 10 4) Howard, Kylie 10
9 Shiner 4:23.67
1) Grosenbacher, Maggie 11 2) Blaschke, Sabrina 09
3) Pilat, Mackinly 10 4) Bonds, Rashel 09
Event 227 Girls Long Jump 2A
======================================================================================
National: ! 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford Hoke Co, NC
State: + 21-03.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 2A: * 18-11.25 1981 Susan Bean, Miami
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Tumlinson, Kati 11 Mertzon Irion Co 17-04.00 1.5 5.28m 10
16-02.75(0.1) 16-05.25(-0.4) 16-10.75(0.4) 16-00.25(1.1) 17-04(1.5) 16-05.25(1.5)
2 Price, Ky'Ashlyn 12 San Augustine 17-02.75 1.3 5.25m 8
16-08.50(-0.1) 16-02.25(-0.4) 16-01.75(1.5) 15-07.25(0.8) 14-10.50(1.0) 17-02.75(1.3)
3 Smith, Kenya 11 Wolfe City 17-01.25 +0.0 5.21m 6
16-02.50(-0.2) 16-10(0.3) 16-04.25(0.3) 17-01.25(+0.0) 16-02.50(0.7) 16-06.50(0.8)
4 Turner, Lyric 11 Boys Ranch 16-07.00 0.6 5.05m 4
FOUL(1.3) 15-08.25(0.9) FOUL(0.5) FOUL(0.6) 16-06.25(0.9) 16-07(0.6)
5 Warren, Courtney 12 Dawson 16-04.00 0.7 4.97m 2
14-09.25(0.8) 14-07.75(-0.2) 14-10.25(0.5) 16-04(0.7) FOUL(1.0) 15-05.25(1.2)
6 Blaschke, Sabrina 09 Shiner 16-02.00 0.7 4.92m 1
15-05.25(0.1) 15-07.75(1.0) 15-10.25(0.7) 16-00.25(1.1) 15-08.75(1.2) 16-02(0.7)
7 Bishop, Kassidy 10 Shiner 16-01.75 0.8 4.92m
FOUL(0.2) 14-10(+0.0) 15-06.75(1.1) 15-04.50(0.6) 16-01.75(0.8) 15-05.50(0.8)
8 Grubbs, Summer 09 Gladew Union Grv 15-08.75 1.8 4.79m
15-01.50(0.6) 15-08.25(-0.9) 15-02.50(0.3) 14-10(1.0) 15-08.75(1.8) 15-02.50(0.4)
9 Cherry, Mia 09 Ranger 15-05.75 1.4 4.71m
15-00(0.2) 14-06.75(-0.2) FOUL(0.8) 15-03(1.3) 14-04.50(1.2) 15-05.75(1.4)
Event 233 Girls Triple Jump 2A
======================================================================================
National: ! 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling, TX
State: + 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 2A: * 40-10.50 2001 Shametra Boykins, Karnack
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Risley, Haevyn 10 Canadian 36-04.00 -0.8 11.07m 10
35-05.25(-0.4) 35-04(-1.1) 35-03.50(-1.3) 34-10.75(-1.3) 36-04(-0.8) 36-02.50(-1.6)
2 Elder, Anna 12 Pettus 35-09.25 -0.5 10.90m 8
34-00.50(-0.8) 34-09.75(-0.2) 35-00.50(-0.8) 35-08(-0.8) FOUL 35-09.25(-0.5)
3 Tumlinson, Kati 11 Mertzon Irion Co 35-07.00 +0.0 10.84m 6
33-10.75(0.2) 33-07(-0.7) 34-06(-0.9) 35-02.75(-0.2) 35-07(+0.0) 35-07(0.5)
4 Turner, Lyric 11 Boys Ranch 35-06.75 +0.0 10.83m 4
34-06.75(-0.7) 35-04.50(-0.7) 34-09.50(-0.9) 35-00(-1.0) 34-11(0.9) 35-06.75(+0.0)
5 Baxter, Breanna 12 Kerens 35-01.75 +0.0 10.71m 2
FOUL FOUL 34-05(-0.6) 34-04(-1.4) FOUL 35-01.75(+0.0)
6 Jeter, Cleosha 11 Shelbyville 34-04.50 0.1 10.47m 1
FOUL FOUL 32-06.75(-1.7) FOUL 34-04.50(0.1) FOUL
7 Greer, Bailey 10 Detroit 34-04.25 -0.8 10.47m
32-05(-0.2) 33-03.25(-0.6) 34-04.25(-0.8) 33-11.25(-1.0) 31-11.75(-0.3) 32-09.50(-0.1)
8 Bishop, Kassidy 10 Shiner 34-04.00 -0.5 10.46m
34-04(-0.5) FOUL 33-03.75(-0.7) 33-04.25(-0.5) 34-01.75(-0.4) FOUL
9 Lemons, Breanna 11 Hawkins 32-11.50 -0.8 10.04m
FOUL 32-03.50(-0.2) 32-01.50(0.9) 32-11.50(-0.8) 32-10(-0.6) 32-07.75(-0.8)
Event 225 Girls High Jump 2A
=================================================================================
National: ! 6-04 2009 Toni Young, Del City, OK
State: + 6-02 1992 Amy Acuff, Corpus Christi Calallen
Conf 2A: * 6-00.25 2002 Ashley Robbins, Tilden McMullen County
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Smith, Kenya 11 Wolfe City 5-02.00 1.57m 10 0+1m-J/O win
2 Haynes, Ryley 11 Seymour 5-02.00 1.57m 8 0+1m-J/O loss
3 Spinn, Zoe Holland 5-02.00 1.57m 5 X0+0 misses
3 Sayers, Keaton Anderson-Shiro 5-02.00 1.57m 5 X0+0 misses
5 Williams, Caitlin 11 Sunray 5-00.00 1.52m 1.50 0+0 misses
5 Pannell, Raylee 10 San Saba 5-00.00 1.52m 1.50 0+0 misses
-- Brashears, Samantha 11 Cushing NH
-- Vaughn, Annabeth 12 Joaquin NH
-- Moses, McKenna 11 Ozona NH
Event 229 Girls Pole Vault 2A
=================================================================================
National: ! 14-03.25 2014 Desiree Freier, Justin Northwest,TX
State: + 13-09 2013 Desiree Freier, Northwest
Conf 2A: * 12-03 2010 Sarah Vann, Evant
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Morrow, Sophie 11 Hico 11-09.00 3.58m 10
2 Moses, McKenna 11 Ozona 11-06.00 3.50m 8
3 Gregory, Haley 10 Beckville 10-09.00 3.27m 6
4 Lyssy, Hannah 11 Falls City 10-00.00 3.04m 3 0+0 misses
4 Hockenberry, McKaela 12 New Deal 10-00.00 3.04m 3 0+0 misses
6 Bohensky, Analyn San Saba 10-00.00 3.04m 1 0+1 miss
7 Lescuer, Jaz Center Point 10-00.00 3.04m XX0+2 misses
8 Scott, Kodee 10 Olney 9-06.00 2.89m
-- Freeman, Savannah 12 Mart NH
Event 231 Girls Shot Put 2A
=================================================================================
National: ! 56-08.25 2014 Raven Saunders, Burke,SC
State: + 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak
Conf 2A: * 44-02 2007 Kiara Pulliam, Louise
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Brown, Toni 12 Dallas Gateway 41-06.25 12.65m 10
41-06.25 FOUL 39-10 41-06 FOUL 35-04
2 Dewbre, Brie 12 Morton 41-02.00 12.54m 8
38-09.50 37-02 39-06.50 38-03.75 38-11 41-02
3 Davis, Cymone 12 Grapeland 38-09.50 11.82m 6
35-02 34-11.50 38-09.50 37-09 38-00.50 36-08
4 Walker, Haley 10 Lockney 36-09.75 11.22m 4
30-05.75 35-10.25 36-09.75 36-00.50 35-05 32-07
5 Wright, Jadyn 10 Shamrock 36-03.50 11.06m 2
30-00.75 35-10.50 34-10.75 36-02.50 35-10.50 36-03.50
6 Dugger, Alyssa Holland 35-08.00 10.87m 1
34-00.75 FOUL FOUL 35-00 32-06.25 35-08
7 Fox-Smith, Bralyn Refugio 34-08.50 10.57m
32-11.75 31-08 34-05.50 33-11.50 30-09.50 34-08.50
8 Washington, J'Terian 11 Groveton 34-01.50 10.40m
33-08 FOUL FOUL 33-01.25 34-01.50 32-07
9 Beaver, Kaely 10 Alvord 30-07.75 9.34m
30-07.75 27-05.50 28-04.75 28-08 30-03.75 30-00.75
Event 223 Girls Discus Throw 2A
=================================================================================
National: ! 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy,TX
State: + 187-10 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy
Conf 2A: * 152-00 1993 Ranessa Crawford, Evant
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Kitchen, Whitney 12 Hawley 137-08 41.96m 10
FOUL 137-08 118-04 133-09 135-05 124-01
2 Walker, Haley 10 Lockney 136-01 41.47m 8
136-01 FOUL 101-08 FOUL 12-00 FOUL
3 Bills, Olivia 11 Hamlin 131-07 40.10m 6
118-09 122-10 131-07 118-11 FOUL FOUL
4 Canada, Haven 12 Windthorst 124-11 38.07m 4
124-11 114-08 FOUL FOUL 118-05 121-07
5 Davis, Cymone 12 Grapeland 119-11 36.55m 2
109-04 115-07 FOUL FOUL 119-11 FOUL
6 Landman, Kori 11 Shiner 115-03 35.12m 1
FOUL 90-09 109-04 FOUL 115-03 107-07
7 Klein, Tristyn 11 Tolar 113-01 34.46m
FOUL 113-01 FOUL FOUL FOUL FOUL
8 Fox-Smith, Bralyn Refugio 109-10 33.47m
FOUL 101-05 81-04 101-08 108-08 109-10
9 Rabalais, Bailey 10 Shelbyville 106-03 32.38m
81-10 106-03 FOUL 101-05 FOUL FOUL
================================================================================
Women - 2A - Team Rankings - 17 Events Scored
================================================================================
1) Rosebud-Lott 64 2) Shelbyville 41
3) Italy 40 4) Shiner 37
5) Hico 26 6) Albany 24
6) San Augustine 24 8) Wolfe City 22
8) Vega 22 10) Seymour 20
10) Van Horn 20 10) Valley View 20
13) Mertzon Irion County 16 13) Cushing 16
13) Canadian 16 16) Harper 14
17) Grapeland 13 18) Lockney 12
18) Beckville 12 20) Ozona 10
20) Hawley 10 20) Dallas Gateway 10
20) Milano 10 24) Miles 8
24) Sundown 8 24) Morton 8
24) Chilton 8 24) Pettus 8
24) Boys Ranch 8 24) Refugio 8
31) Falls City 7 32) Hamlin 6
32) Holland 6 32) Junction 6
35) Anderson-Shiro 5 36) San Saba 4.50
37) Windthorst 4 37) Mason 4
37) New Deal 4 40) Dawson 2
40) Riesel 2 40) Alto 2
40) Kerens 2 40) Roscoe 2
40) Shamrock 2 46) Sunray 1.50
47) Anson 1 47) Overton 1
47) Gladewater Union Grove 1 47) Flatonia 1
47) Detroit 1
Event 310 Boys 100 Meter Dash 3A
============================================================================
National: ! 10.15 1990 Henry Neal, Greenville, TX
State: + 10.15 1990 Henry Neal, Greenville
Conf 3A: * 10.44 1994 Toya Jones, Refugio
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Dancer, Quentin 11 West 10.50 2.0 10
2 Arnold, Grayland Kountze 10.71 2.0 8
3 Richardson, Deontre 12 Hillsboro 10.77 2.0 6 10.765
4 Sims, Aaron Cameron Yoe 10.77 2.0 4 10.770
5 Bradberry, Dallas Lago Vista 10.79 2.0 2
6 McLeroy, Cole Denver City 10.80 2.0 1
7 Scott, Travis 11 Brady 10.81 2.0
8 Howell, Harrison 12 Alba-Golden 10.83 2.0 10.821
9 Kucera, Brad Edna 10.83 2.0 10.822
Event 318 Boys 200 Meter Dash 3A
============================================================================
National: ! 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt, TX
State: + 20.24 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt
Conf 3A: * 21.04 1990 Hendrix/Jones, Tatum/Refugio
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Mims, Denzel Daingerfield 21.30 5.0 10
2 Dancer, Quentin 11 West 21.49 5.0 8
3 Kinney, Paul Karnes City 21.73 5.0 6
4 Bailey, DaCoven 11 Pilot Point 21.85 5.0 4
5 Robinson, Korrean East Bernard 22.14 5.0 2
6 Gooden, Elijah Boling 22.29 5.0 1
7 Ivey, Cody Alpine 22.51 5.0
8 Williams, Jeremiah CO City Colorado 22.55 5.0
9 Nicholas, Todd Altair Rice 24.41 5.0
Event 314 Boys 400 Meter Dash 3A
=======================================================================
National: ! 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield TImberview
State: + 45.24 1994 Marlon Ramsey, Beaumont West Brook
Conf 3A: * 46.41 1996 Fred Hackney, Alto
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Kinney, Paul Karnes City 48.60 10
2 Sharp, D'Lance 12 Commerce 49.40 8
3 Zamzow, Colby Goliad 50.12 6
4 Anderson, Will East Bernard 50.31 4
5 Porras, Noe Kermit 50.48 2
6 Hunter, Garrett 12 Gunter 50.81 1
7 Hernandez, Abel 11 Early 51.00
8 Tomlinson, Jonathan Stanton 51.37
9 Baumgartner, Tyler 11 Blooming Grove 52.08
Event 306 Boys 800 Meter Run 3A
=======================================================================
National: ! 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, C
State: + 1:48.21 2001 Jonathan Johnson, Abilene
Conf 3A: * 1:49.34 1993 Jeremy Stallings, Stanton
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Reyes, Elvis Wallis Brazos 1:58.43 10
2 Rodriguez, James Dilley 1:59.64 8
3 Hemphill, Trevor Lone Oak 2:00.13 6
4 Porter, Jakob 11 Sn Ang.Grape Crk 2:00.31 4
5 Perez, Jesus 12 Kemp 2:00.46 2
6 Gardea, Alvaro Friona 2:01.28 1
7 Brewer, Michael Franklin 2:01.73
8 Gassner, Drew 10 Brock 2:02.87
9 Moncrief, Jacob V. Industrial 2:08.39
Event 320 Boys 1600 Meter Run 3A
=======================================================================
National: ! 3:59.51 2001 Alan Webb, Reston South Lakes, VA
State: + 4:03.27 2003 Steve Magness, Klein Oak
Conf 3A: * 4:12.84 1993 Steve Rolison, Itasca
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Doty, Kyle 10 Bruceville-Eddy 4:31.05 10
2 Butts, Jeffery 11 Whitesboro 4:31.19 8
3 Montgomery, Trevor 12 Whitney 4:34.52 6
4 Schreckhise, Christian 11 San Antonio Cole 4:34.95 4
5 Perez, Jesus 12 Kemp 4:35.06 2
6 Phelps, Trent 12 Edgewood 4:37.37 1
7 Bluhm, Garrison Tuscola Jim Ned 4:37.91
8 Rodriguez, James Dilley 4:47.71
9 Maxwell, Luke Denver City 4:50.93
Event 302 Boys 3200 Meter Run 3A
=======================================================================
National: ! 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank, CA
State: + 8:52.34 1987 Eric Henry, Conroe McCullough
Conf 3A: * 9:26.04 1988 Roger Hoelscher, Rosebud-Lott
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Doty, Kyle 10 Bruceville-Eddy 9:37.67 10
2 Butts, Jeffery 11 Whitesboro 9:38.50 8
3 Allen, Darin 12 Bruceville-Eddy 9:38.56 6
4 Bluhm, Garrison Tuscola Jim Ned 9:42.80 4
5 Montgomery, Trevor 12 Whitney 9:47.08 2
6 Flores, Ryan Luling 9:55.12 1
7 Schreckhise, Christian 11 San Antonio Cole 9:56.29
8 Phelps, Trent 12 Edgewood 10:04.26
9 Ortiz, Jesse Presidio 10:20.18
Event 308 Boys 110 Meter Hurdles 3A
============================================================================
National: ! 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH
State: + 13.34 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing
Conf 3A: * 13.69 2007 Darnius Moore, Tatum
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Pettiet, Matthew Wall 14.14 2.8 10
2 Washington, Jordan Crockett 14.16 2.8 8
3 Wells, Brent 12 Mineola 14.17 2.8 6
4 Allen, Hunter 12 Sunnyvale 14.35 2.8 4
5 Wolf, Cameron Spearman 14.43 2.8 2
6 Blackwood, Ismael East Bernard 14.90 2.8 1
7 Jarvis, Glenn 12 Eastland 14.94 2.8
8 Lansford, Mason Florence 15.08 2.8
9 Garcia, Emmanuel Comfort 15.19 2.8
Event 316 Boys 300 Meter Hurdles 3A
=======================================================================
National: ! 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside La Sierra, C
State: + 35.33 2007 Robert Griffin, Copperas Cove
Conf 3A: * 36.99 2007 Darnius Moore, Tatum
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Washington, Jordan Crockett 38.28 10
2 Wolf, Cameron Spearman 38.37 8
3 Wells, Brent 12 Mineola 38.87 6
4 Pettiet, Matthew Wall 39.21 4
5 Stone, Travis Rogers 39.53 2
6 Sweeney, Quinlan Comfort 40.34 1
7 Zook, Jonathan 10 Sonora 40.36
8 Chaney, Brent 11 Whitesboro 41.11
9 Newman, Tristan Nixon-Smiley 41.44
Event 304 Boys 4x100 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: ! 39.76 1998 Ft.Worth Wyatt, TX, Fort Worth Wyatt
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
State: + 39.76 1998 Fort Worth Wyatt, TX, Fort Worth W
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
Conf 3A: * 41.13 2006 Kerens, Kerens
Mitchell/Jefferson/Gooden/Cumby
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Rockdale 42.35 20
1) Von Rosenberg, Hayden 2) Lara, Cristian
3) Phillips, Tyler 4) Crawford, Jaquayln
2 Commerce 42.36 16
1) Redd, Darien 12 2) Rasberry, Sam 11
3) Wilson, Jaystin 12 4) Sharp, D'Lance 12
3 Coleman 42.39 12
1) Anderson, Matthew 12 2) Norris, Corder 11
3) Hammonds, Bryson 10 4) Hemphill, Jaquan 12
4 Newton 42.47 8
1) Hanks, Jaron 2) Elam, Roney
3) Foster, Calum 4) Foster, Gabe
5 Stockdale 42.59 4
1) Renfro, Tony 2) Stuart, Dalton
3) Bellows, Jeremiah 4) Mayberry, Deryk
6 Brady 42.88 2
1) Ledezma, Trey 12 2) Scott, Travis 11
3) Deleon, Mark 12 4) Smith, Wes 12
7 Maypearl 42.93
1) Johnson, Jeremiah 11 2) Flemins, Pearce 12
3) Gonzales, Nick 12 4) Allen, Justin 12
8 Pilot Point 43.48
1) Hellman, RyLee 11 2) Bailey, DaCoven 11
3) Williams, Clayton 11 4) Groff, John 12
-- Luling DNF
1) Finley, Nathan 2) Grabarkewitz, Trevor
3) Moore, Taylen 4) Cubit, Shaft
Event 312 Boys 4x200 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: ! 1:23.92 2007 Ft.Bend Hightower, TX, Fort Bend H
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
State: + 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower, Fort Bend Hig
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
Conf 3A: * 1:26.46 2009 Corrigan-Camden, Corrigan-Camden
Durham/Drayton/Johnson/Horace
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Coleman 1:27.61 20
1) Anderson, Matthew 12 2) Norris, Corder 11
3) Hammonds, Bryson 10 4) Hemphill, Jaquan 12
2 Rockdale 1:28.70 16
1) Von Rosenberg, Hayden 2) Lara, Cristian
3) Phillips, Tyler 4) Crawford, Jaquayln
3 Altair Rice 1:28.99 12
1) Davila, Lucio 2) Bozant, Glen 12
3) Gasca, Zac 4) Nicholas, Todd
4 Sunnyvale 1:29.13 8
1) Ennin, Johnathon 11 2) Ennin, Joel 11
3) Kirvin, Julius 11 4) Troutman, Colton 11
5 Waskom 1:29.21 4
1) Johnson, Justin 2) Benton, Dillon
3) Amie, Chan 4) Johnson, Kevin
6 Brownfield 1:30.31 2
1) Morin, Ezequias 2) McCrary, Alexander
3) Hill, Sha'Colby 4) Nolan, Jaelyn
7 Leonard 1:30.95
1) Monck, Dylan 12 2) McCain, Nick 12
3) Cummings, Blake 12 4) Bua, Mason 12
8 Aransas Pass 1:31.05
1) Gonzalez, Jesse 2) Cortez, Noe
3) Moralez, Elario (lalo) 4) Hill, Jalen
-- Childress DNF
1) Lott, Bo 2) Keys, Kaden
3) Longoria, Reymundo 4) Salinas, Alfonso
Event 322 Boys 4x400 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: ! 3:07.40 1985 Hawthorne, CA, Hawthorne, CA
March/Graham/Kelly/Thomas
State: + 3:09.14 1988 Dallas Roosevelt, Dallas Roosevelt
Allen/Melton/Carden/Martin
Conf 3A: * 3:15.76 2009 Corrigan-Camden, Corrigan-Camden
Durham/Pickrom/Drayton/Horace
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Mineola 3:21.31 20
1) Harris, Dalton 09 2) Williams, Preston 12
3) Hampton, Kartney 10 4) Wells, Brent 12
2 Coleman 3:22.01 16
1) Anderson, Matthew 12 2) Hammonds, Bryson 10
3) Hemphill, Jaquan 12 4) Norris, Corder 11
3 Franklin 3:25.89 12
1) Bryant, Calvin 2) Diaz, Jesus
3) Dorsett, Jacob 4) Brewer, Michael
4 Pottsboro 3:26.29 8
1) Mitchusson, Myles 10 2) Atkins, Nicky 12
3) Arnold, Jack 10 4) Tevyaw, Charles 12
5 Crockett 3:26.75 4
1) Epps, DeAnthony 2) Daniels, Lucky
3) Handsbourough, Terrion 4) Washington, Jordan
6 Vanderbilt Industrial 3:28.63 2
1) Coleman, Montavius 2) Milner, Avery
3) Moncrief, Jacob 4) Sanchez, Anthony
7 Comfort 3:31.59
1) Sweeney, Quinlan 2) Carlos, Danny
3) Campos, Jose 4) VanOudekerke, Jordan
8 Bangs 3:33.31
1) Mitchell, Kwade 11 2) Mitchell, Trett 10
3) Sellers, Cody 10 4) Ross, Seth 11
9 Hooks 3:34.19
1) Cooper, Rodney 11 2) Estell, Malik 10
3) Estell, Montrell 10 4) Fort, Jamall 11
Event 328 Boys Long Jump 3A
======================================================================================
National: ! 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare, CA
State: + 26-01.50 2008 Marquise Goodwin, Garland Rowlett
Conf 3A: * 25-01 1994 Toya Jones, Refugio
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Johnson, Kevin Waskom 22-10.50 1.6 6.97m 10
21-03.75(1.7) 21-02.25(0.9) 20-05.75(1.1) 21-00.25(0.9) 21-07.75(1.8) 22-10.50(1.6)
2 Charleston, Christopher 12 Bruceville-Eddy 22-04.75 2.5 6.82m 8
22-04.75(2.5) 22-03.75(1.4) 21-10.75(1.9) 22-04.75(0.2) 21-02.50(0.8) 21-10(2.6)
3 Richardson, Deontre 12 Hillsboro 22-02.75 2.0 6.77m 6
FOUL FOUL 21-03.25(1.5) FOUL 22-02.75(2.0) 21-03(1.8)
4 Massey, Taylor 11 Cisco 21-07.75 0.9 6.59m 4
21-01.50(1.2) 21-06(1.5) 21-03(0.8) 20-11(1.4) 21-07.75(0.9) 21-04.75(1.3)
5 Cortez, Noe Aransas Pass 21-07.25 2.1 6.58m 2
21-06.25(0.3) 21-07.25(2.1) 21-05.25(1.2) 21-06.25(2.1) 21-06(3.1) FOUL
6 Ewing, Dontra Littlefield 21-05.50 1.2 6.54m 1
20-07.25(0.8) 20-04.50(1.3) 20-04.25(0.3) 21-03.75(1.6) 21-05.50(1.2) 19-07.50(0.9)
7 Lara, Leonardo Santa Rosa 20-11.25 1.0 6.38m
FOUL FOUL 19-00.75(1.1) FOUL FOUL 20-11.25(1.0)
8 Coursey, Dj 12 WF City View 20-08.50 1.8 6.31m
18-04.75(1.4) FOUL 20-05.50(1.2) 20-08.50(1.8) 20-08(0.9) 20-05(1.1)
9 Gainey, Dillon CO City Colorado 20-07.25 0.9 6.28m
19-08(0.9) FOUL 20-06(0.4) 20-01.25(1.7) 19-11.50(1.1) 20-07.25(0.9)
Event 334 Boys Triple Jump 3A
======================================================================================
National: ! 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir, CA
State: + 51-11.75 2002 Jaimoy Bryant, Jasper
Conf 3A: * 50-10.50 2007 Chris Carter, Hearne
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Charleston, Christopher 12 Bruceville-Eddy 48-07.50 0.4 14.82m 10
48-07.50(0.4) FOUL(-0.2) PASS(-0.2) 46-00.50(-1.6) PASS PASS
2 Ward, Skylar Sanford-Fritch 46-03.50 +0.0 14.10m 8
44-04.75(+0.0) 39-08.25(-0.3) 44-10(-0.2) 44-02.25(-0.7) 44-08.75(-0.8) 46-03.50(+0.0)
3 Evans, Marquavous 09 Mount Vernon 45-02.50 -0.7 13.77m 6
42-06.75(+0.0) 44-09.75(+0.0) 44-01.50(-0.2) 45-00.75(-0.6) 44-02(-0.8) 45-02.50(-0.7)
4 Thurman, Breyon N.London W.Rusk 45-00.75 -0.2 13.73m 4
FOUL(0.3) 44-05.75(-0.4) 45-00.75(-0.2) 44-08.50(-1.3) 44-01.75(0.1) 44-04.75(0.2)
5 Richardson, Deontre 12 Hillsboro 44-07.00 -0.5 13.58m 2
FOUL(-0.1) 44-03.25(-0.1) 42-10.25(-0.2) 43-08(-0.8) FOUL(-0.4) 44-07(-0.5)
6 Crawford, Jalen 11 Life Red Oak 44-05.75 -0.2 13.55m 1
FOUL(0.3) 42-09.50(-0.3) FOUL(-0.7) 44-01.25(0.3) 44-05.75(-0.2) 44-04.50(0.1)
7 Adams, Deondre Hallettsville 42-03.75 -0.1 12.89m
42-03.75(-0.1) 41-00(-1.1) FOUL(-0.7) 40-03.25(-1.0) 39-10.50(-1.2) FOUL(0.2)
8 Duplessis, Hunter 11 San Antonio Cole 40-01.00 0.6 12.21m
40-01(0.6) 38-09.25(-1.7) 39-05.75(-0.3) 39-03(-1.1) 39-01.50(-0.2) 39-05.75(0.2)
9 Ramirez, Alex Post 38-09.75 -0.5 11.83m
FOUL(0.3) FOUL(-0.3) 36-05.75(0.1) FOUL(-1.4) FOUL(-0.4) 38-09.75(-0.5)
Event 326 Boys High Jump 3A
=================================================================================
National: ! 7-05.75 2009 James White, Grandview, MO
State: + 7-04.75 1983 James Lott, Refugio
Conf 3A: * 7-00.25 2001 Jason Hill, Quanah
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Pettiet, Matthew Wall 6-06.00 1.98m 10 0+0 misses
2 Jacoby, Cash 11 Brady 6-06.00 1.98m 8 X0+1 miss
3 Fort, Jamall 11 Hooks 6-04.00 1.93m 6
4 Pipkin, Hunter George West 6-02.00 1.87m 3 X0+0 misses
4 Wallace, Trenton 11 Grandview 6-02.00 1.87m 3 X0+0 misses
6 Vaughan, Zeke 11 Bowie 6-02.00 1.87m 1 XX0+1 miss
-- House, Damontray Trinity NH
-- Parker, Dylan Elysian Fields NH
-- Singh, Kaden Jarrell NH
Event 330 Boys Pole Vault 3A
=================================================================================
National: ! 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield, TX
State: + 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield
Conf 3A: * 17-05 1989 Steven Bridges, Goldthwaite
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Scott, Justin Lubbock Roosevelt 15-03.00 4.64m 10
2 Rowe, Logan White Oak 14-06.00 4.41m 8 0+0 misses
3 Stoute, Hagen Wall 14-06.00 4.41m 6 X0+2 misses
4 Cormeir, JD 11 Grandview 14-03.00 4.34m 4
5 Killingsworth, Drew Gateway 13-00.00 3.96m 2 0+0 misses
6 Peoples, Cody Altair Rice 13-00.00 3.96m 1 XX0+0 misses
7 Holmes, Dustin 11 Sonora 12-06.00 3.81m
-- Swaim, Christopher 12 Patnvl Prairilnd NH
Event 332 Boys Shot Put 3A
=================================================================================
National: ! 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson, TX
State: + 75-09 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Conf 3A: * 65-00.75 2001 Matt McKinney, Refugio
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Rodriguez, Damien Kermit 54-03.50 16.54m 10
53-00.75 54-03.50 52-00 53-07.25 52-10 50-08.50
2 Cross, Elijah 12 Sonora 53-03.50 16.24m 8
49-02.75 48-06.75 48-11.75 50-04.25 53-03.50 53-00.50
3 Patlan, Ethan 12 Sonora 51-09.75 15.79m 6
51-03.50 50-07.50 51-09.75 FOUL FOUL FOUL
4 Wright, Dalton 11 Alba-Golden 49-10.00 15.18m 4
26-01.75 45-01.75 47-09.25 34-01 48-05 49-10
5 Tompkins, Fred Hempstead 47-08.00 14.52m 2
47-08 FOUL 47-04 47-01.25 45-07.25 FOUL
6 Rich, Chauncey 12 Life Red Oak 47-07.00 14.50m 1
47-07 46-09.50 45-00.50 44-08.50 45-07.25 39-02.50
7 Gerbert, Jonah Ingram Moore 47-03.50 14.41m
46-03 44-05.50 43-11.25 47-03.50 45-08.50 46-08
8 Herring, Coby Troy 46-07.00 14.19m
45-08.50 46-07 FOUL 45-07 42-04.50 FOUL
Event 324 Boys Discus Throw 3A
=================================================================================
National: ! 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State: + 208-08 1996 Roger Roesler, Round Rock
Conf 3A: * 200-07 2000 Matt McKinney, Refugio
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Cecil, McKennon 12 Eastland 157-03 47.92m 10
FOUL 150-01 137-10 145-01 155-01 157-03
2 Wimberly, Kendell 12 Whitney 152-10 46.58m 8
FOUL 147-03 147-03 152-10 FOUL 147-06
3 Perez, Andrew Taft 146-11 44.78m 6
FOUL 137-01 FOUL 142-11 FOUL 146-11
4 Simpson, Zach 12 Ponder 143-04 43.68m 4
133-02 132-10 143-02 137-11 103-01 143-04
5 Herring, Coby Troy 142-07 43.45m 2
FOUL 122-01 127-00 142-07 135-08 FOUL
6 Hunt, Tyrone Arp 142-05 43.40m 1
FOUL 142-05 FOUL 142-01 FOUL FOUL
7 Tyner, Jackson 12 Edgewood 141-06 43.12m
141-06 FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
8 Fowler, Daegen Lago Vista 136-11 41.73m
128-00 131-03 122-05 107-11 126-10 136-11
9 Sterling, Brian 10 Bangs 136-04 41.55m
FOUL 136-04 FOUL FOUL FOUL FOUL
=============================================================================
Men - 3A - Team Rankings - 17 Events Scored
=============================================================================
1) Coleman 48 2) Bruceville-Eddy 44
3) Rockdale 36 4) Mineola 32
5) Wall 30 6) Commerce 24
7) Crockett 22 8) West 18
9) Whitesboro 16 9) Whitney 16
9) Karnes City 16 12) Sonora 14
12) Waskom 14 12) Hillsboro 14
15) Altair Rice 13 16) Kermit 12
16) Sunnyvale 12 16) Franklin 12
19) Eastland 10 19) Daingerfield 10
19) Brady 10 19) Spearman 10
19) Lubbock Roosevelt 10 19) Wallis Brazos 10
25) Pottsboro 8 25) Sanford-Fritch 8
25) Newton 8 25) White Oak 8
25) Dilley 8 25) Kountze 8
31) Grandview 7 31) East Bernard 7
33) Mount Vernon 6 33) Hooks 6
33) Lone Oak 6 33) Goliad 6
33) Taft 6 38) San Angelo Grape Creek 4
38) New London West Rusk 4 38) Ponder 4
38) Kemp 4 38) Stockdale 4
38) Alba-Golden 4 38) Cameron Yoe 4
38) Cisco 4 38) San Antonio Cole 4
38) Tuscola Jim Ned 4 38) Pilot Point 4
49) George West 3 50) Aransas Pass 2
50) Hempstead 2 50) Brownfield 2
50) Georgetown Gateway Coll.Pr 2 50) Life Red Oak 2
50) Lago Vista 2 50) Troy 2
50) Vanderbilt Industrial 2 50) Rogers 2
59) Gunter 1 59) Friona 1
59) Luling 1 59) Denver City 1
59) Littlefield 1 59) Arp 1
59) Bowie 1 59) Boling 1
59) Comfort 1 59) Edgewood 1
Event 309 Girls 100 Meter Dash 3A
============================================================================
National: ! 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State: + 11.16 2008 Victoria Jordan, Fort Worth Dunbar
Conf 3A: * 11.62 2000 Tiffany Green, Hamlin
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Pruitt, Sierra Edna 11.42 5.6 10
2 Pettway, Caira 10 Sunnyvale 11.66 5.6 8
3 Smith, Varnysha Diana New Diana 11.83 5.6 6
4 Jost, Saegan Wall 11.87 5.6 4
5 McQuirter, Jasmine 11 Teague 11.91 5.6 2
6 McFarland, Alexzandra Gateway 11.95 5.6 1
7 Ebert, Madeline 09 Big Sandy Harmony 11.99 5.6
8 Jones, LaTonya Littlefield 12.03 5.6
9 Dycus, Rhyan 11 Cisco 12.21 5.6
Event 317 Girls 200 Meter Dash 3A
============================================================================
National: ! 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles Baptist, CA
State: + 22.84 2007 Tiffany Townsend, Killeen
Conf 3A: * 23.44 1986 Cynthia Titus, Hamlin
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Pruitt, Sierra Edna 24.67 3.4 10
2 Jacobs, Jessie 10 Eastland 24.91 3.4 8
3 Ragland, Dynella 12 San Antonio Cole 24.92 3.4 6
4 Jones, LaTonya Littlefield 25.34 3.4 4
5 Smith, Varnysha Diana New Diana 25.40 3.4 2
6 Coleman, LaQuisha 12 Breckenridge 25.41 3.4 1
7 Sanders, Kadrienne White Oak 25.80 3.4
8 Roberts, Cassidy 12 WF City View 25.90 3.4
9 Brown, Lauren 11 Sunnyvale 25.94 3.4
Event 313 Girls 400 Meter Dash 3A
=======================================================================
National: ! 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego Morse,
State: + 52.40 2012 Courtney Okolo, Carrollton Smith
Conf 3A: * 54.84 1974 Essie Kelley, Spur
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Roberson, Faith Wall 55.72 10
2 Fairley, Destiny Jarrell 56.09 8
3 Smith, Latriceia Stanton 56.81 6
4 Butler, Brionne Boling 56.92 4
5 Sanders, Kadrienne White Oak 58.41 2
6 Tobias, Valery Edin. IDEA Quest 59.31 1
7 Janssen, Michala Goliad 59.62
8 Moore, Terra 10 Winona 1:00.00
9 Marburger, Tatum 12 Pottsboro 1:00.63
Event 305 Girls 800 Meter Run 3A
=======================================================================
National: ! 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvrd-Westlak, C
State: + 2:08.16 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 3A: * 2:13.06 1996 Desi Hudson, Albany
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Williams, Erin Rogers 2:14.68 10
2 Tobias, Valery Edin. IDEA Quest 2:15.21 8
3 Zeisman, Chloe 10 Holliday 2:15.43 6
4 Nance, Bret Leigh Blanco 2:16.40 4
5 Krueger, Chandler Wallis Brazos 2:24.56 2
6 Lara, Patricia Karnes City 2:25.23 1
7 Moore, Cassidee Denver City 2:27.61
8 Davis, Abigail Tuscola Jim Ned 2:32.90
9 Bennett, Jessi 09 Leonard 2:35.38
Event 319 Girls 1600 Meter Run 3A
=======================================================================
National: ! 4:33.29 2014 Alexa Efraimson, Camas,WA
State: + 4:43.58 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 3A: * 5:04.02 2006 Loren Hodges, Paradise
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Nance, Bret Leigh Blanco 5:19.78 10
2 Tucker, Cryslan 09 Holliday 5:21.71 8
3 Arredondo, Mayte 12 Whitney 5:30.43 6
4 Westbrook, Chanda Eustace 5:31.37 4
5 Rabius, Jessica East Bernard 5:35.56 2
6 Galliete, Taylor Presidio 5:36.13 1
7 Polanco, Thalia Lyford 5:36.51
8 Zeisman, Chloe 10 Holliday 5:37.57
9 Hillery, Rose Alpine 5:45.48
Event 301 Girls 3200 Meter Run 3A
=======================================================================
National: ! 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks
State: + 10:13.81 2013 Sandie Raines, Kingwood
Conf 3A: * 10:50.94 1983 Jody Dunston, Blooming Grove
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Tucker, Cryslan 09 Holliday 11:14.73 10
2 Polanco, Thalia Lyford 11:21.40 8
3 Gill, Elizabeth 12 AM Highland Park 11:39.96 6
4 Westbrook, Chanda Eustace 11:40.91 4
5 Campos, Valentina Comfort 11:55.81 2
6 Duenes, Aliza 12 Clifton 11:59.02 1
7 Eaton, Aspen Tuscola Jim Ned 12:03.24
8 Guerra, Elizabeth East Bernard 12:05.78
9 Juarez, Diana 10 Pilot Point 12:09.19
Event 307 Girls 100 Meter Hurdles 3A
============================================================================
National: ! 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
State: + 13.25 2003 Alandra Sherman, Houston Eisenhower
Conf 3A: * 13.84 2013 Lauren Bedrich, Rogers
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Smith, Kylah 12 Life Red Oak 14.21 1.7 10
2 Yeager, Caylee 11 McGregor 14.59 1.7 8
3 Cano, Elena Alpine 14.68 1.7 6
4 Melvin, Sharday 11 Early 14.87 1.7 4
5 Schneider, Riley Altair Rice 14.91 1.7 2
6 Robertson, Dae Dae Rockdale 14.94 1.7 1
7 Brogger, Lauren V. Industrial 15.39 1.7
8 Stanley, Micayla 12 Mineola 15.40 1.7
9 Swindell, Nocona 12 Breckenridge 16.27 1.7
Event 315 Girls 300 Meter Hurdles 3A
=======================================================================
National: ! 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson, C
State: + 40.96 2008 Donique Flemings, Saginaw
Conf 3A: * 41.86 2013 Lauren Bedrich, Rogers
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Nash, Jordan 12 Grandview 45.05 10
2 Robertson, Dae Dae Rockdale 45.07 8
3 Washington, Chyna 11 Brady 45.66 6
4 Jost, Saegan Wall 45.69 4
5 Waggoner, Andrea George West 45.75 2
6 Yeager, Caylee 11 McGregor 45.97 1
7 Cano, Elena Alpine 47.29
8 Schneider, Riley Altair Rice 47.57
9 Adkins, Breanna 12 Gunter 48.86
Event 303 Girls 4x100 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: ! 44.50 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly
Solomon/Lee/Picott/Solomon
State: + 44.60 2004 Dallas Skyline, Dallas Skyline
Thomas/Lacy/Curry/Greer
Conf 3A: * 47.18 2014 Rosebud-Lott, Rosebud-Lott
R Lucas,T Taylor,K Whitfield,K Taylor
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Leonard 47.93 20
1) Rushing, Brittyn 12 2) Simmons, Natalie 09
3) Bush, Ciara 11 4) Simmons, Kelcie 09
2 Edna 48.77 16
1) Roman, Kamryn 2) Myers, Ashley
3) Luedecke, Reagan 4) Pruitt, Sierra
3 Goliad 49.26 12
1) Howard, Carlee 2) Morris, Maria
3) Berger, Reagan 4) Priour, Cortnee
4 Bangs 49.53 8
1) Pettit, Elizabeth 11 2) Lipsey, Charly 12
3) Sprowls, Callie 11 4) Madlock, Alex 10
5 San Antonio Cole 49.78 4 49.771
1) Small, Destinee 09 2) Toomer, Passion 12
3) Vincent, Alex 12 4) Ragland, Dynella 12
6 Breckenridge 49.78 2 49.772
1) Karl, Tori 10 2) King, Madeline 12
3) Davis, Emma 11 4) Coleman, LaQuisha 12
7 Cameron Yoe 49.80
1) Bryant, Jay'La 2) Ramos, Marilyn
3) Shields, Javishae 4) Melton, JaLaura
8 Winona 49.96
1) Hanson, Randaysha 09 2) Moore, Terra 10
3) Lilly, LaDdiviah 12 4) Garrett, Nichole 09
-- Arp DNF
1) Neal, Desiree 2) Summers, Alicia
3) Lacy, Tinikia 4) Johns, Kylee
Event 311 Girls 4x200 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: ! 1:33.43 2014 Aquinas,CA, Aquinas,CA
Sparling/Spalding/Jean-Baptiste/Ellis
State: + 1:34.51 2003 Alief Elsik, Alief Elsik
Richie/Ketchum/Jones/Willard
Conf 3A: * 1:40.08 2014 Rosebud-Lott, Rosebud-Lott
R Lucas,T Taylor,K Whitfield,K Taylor
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Leonard 1:41.55 20
1) Rushing, Brittyn 12 2) Simmons, Natalie 09
3) Bush, Ciara 11 4) Simmons, Kelcie 09
2 Rogers 1:44.18 16
1) Ketterman, Jennifer 2) Williams, Erin
3) Granillo, Kaitlyn 4) Baker, Darby
3 Goliad 1:45.36 12
1) Priour, Cortnee 2) Morris, Maria
3) Berger, Reagan 4) Howard, Carlee
4 Sunnyvale 1:45.37 8
1) Allen, Gabrielle 12 2) Pettway, Caira 10
3) Troutman, Kinsley 09 4) Brown, Lauren 11
5 San Antonio Cole 1:45.71 4
1) Sample, T'Nia 09 2) Toomer, Passion 12
3) Vincent, Alex 12 4) Ragland, Dynella 12
6 Bangs 1:45.74 2
1) Pettit, Elizabeth 11 2) Lipsey, Charly 12
3) Sprowls, Callie 11 4) Madlock, Alex 10
7 Arp 1:45.78
1) Neal, Desiree 2) Summers, Alicia
3) Lacy, Tinikia 4) Johns, Kylee
8 Breckenridge 1:45.79
1) Karl, Tori 10 2) Davis, Emma 11
3) King, Madeline 12 4) Coleman, LaQuisha 12
9 Cameron Yoe 1:45.84
1) Shields, Javishae 2) Shields, Jarlyncia
3) Ramos, Marilyn 4) Melton, JaLaura
Event 321 Girls 4x400 Meter Relay 3A
=======================================================================
National: ! 3:35.49 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Po
Woods/Harris/Lee/Solomon
State: + 3:38.52 2005 Fort Bend Marshall, Fort Bend Mars
Wardsworth/Cross/Mitchell/ Cross
Conf 3A: * 3:52.44 1978 Longview Spring Hill, Longview Spr
Ballard/Clark/Edwards/Jackson
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Leonard 3:57.82 20
1) Cummings, Chasity 12 2) Simmons, Kelcie 09
3) Rushing, Brittyn 12 4) Simmons, Natalie 09
2 Rogers 3:59.35 16
1) Ketterman, Jennifer 2) Granillo, Kaitlyn
3) Hare, Maddie 4) Williams, Erin
3 Wall 4:04.49 12
1) Mikeska, Baylie 2) Jost, Saegan
3) Beach, Ashley 4) Roberson, Faith
4 Pottsboro 4:04.92 8
1) Wideman, Maddy 11 2) Williams, Haiden 09
3) Cook, Kelsey 11 4) Marburger, Tatum 12
5 Goliad 4:05.31 4
1) Janssen, Michala 2) Morris, Maria
3) Jones, Denise 4) Coles, Kendall
6 East Bernard 4:05.41 2
1) Muzik, Mackenzie 2) Show, Sabrina
3) Clipson, Courtney 4) Lee, Megan
7 Jarrell 4:05.54
1) Rountree, Mikaela 2) Hernandez, Ciara
3) Okwor, Chika 4) Fairley, Destiny
8 Idalou 4:09.38
1) Conklin, Andrea 2) Arguello, Autumn
3) Hurst, Courtney 4) Castillo, Maurissa
-- Altair Rice DQ lane violation
1) Johnson, Jada 2) Labay, Lauren
3) Schneider, Riley 4) Manciaz, Larissa
Event 327 Girls Long Jump 3A
======================================================================================
National: ! 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford Hoke Co, NC
State: + 21-03.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 3A: * 19-11 2005 Monique Hackney, Alto
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Simmons, Natalie 09 Leonard 18-08.75 1.0 5.70m 10
17-05(1.7) 18-00.75(0.6) 17-09.75(0.7) 17-09.50(-0.6) 18-06.50(0.8) 18-08.75(1.0)
2 Madlock, Alex 10 Bangs 18-06.50 0.7 5.65m 8
17-05.75(1.5) 17-04.50(0.9) 18-06.50(0.7) 17-06.50(1.5) 17-07.75(1.0) 17-08.25(0.4)
3 Brogger, Lauren V. Industrial 18-03.00 1.1 5.56m 6
FOUL(-0.3) FOUL(-0.5) 18-03(1.1) 17-02(0.8) 17-01.75(0.2) 17-08.50(0.5)
4 McQuirter, Jasmine 11 Teague 17-09.50 0.9 5.42m 4
15-06.50(-0.8) 17-09.50(0.9) 17-09.50(-0.3) 16-10.75(0.1) 16-06.75(+0.0) FOUL(0.9)
5 Hayter, Ki'Audra Garrison 17-07.00 -0.1 5.35m 2
15-09.25(0.9) 16-08.50(1.4) 16-08.50(0.3) 16-09.50(-0.9) FOUL(-0.1) 17-07(-0.1)
6 Simmons, Kelcie 09 Leonard 17-06.00 0.6 5.33m 1
17-06(0.6) 15-06.25(0.7) 17-04(0.6) 16-05.75(-0.8) 17-05.50(0.3) 17-00.25(0.9)
7 Fairley, Destiny Jarrell 17-05.00 0.5 5.30m
16-06.75(-0.2) 16-11.75(1.1) 16-04(0.9) 16-08.50(0.4) 17-03.25(0.7) 17-05(0.5)
8 Lalonde, Zoie Ingram Moore 17-01.25 0.9 5.21m
FOUL(+0.0) 17-00(0.8) 16-07.25(-0.1) FOUL(+0.0) 17-01.25(0.9) FOUL(1.3)
9 Coleman, LaQuisha 12 Breckenridge 16-11.75 0.5 5.17m
15-11.75(+0.0) 16-11.75(0.5) 16-02.50(0.7) 15-10.50(0.3) 16-07.75(0.5) 16-06.75(0.9)
Event 333 Girls Triple Jump 3A
======================================================================================
National: ! 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling, TX
State: + 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 3A: * 42-02.25 2013 Kenija Collier, Tatum
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Madlock, Alex 10 Bangs 39-04.50 1.2 12.00m 10
37-10.50(0.5) 37-06(0.4) 37-04(1.7) 37-04.50(1.1) 37-05.75(1.2) 39-04.50(1.2)
2 Simmons, Natalie 09 Leonard 38-04.00 1.0 11.68m 8
FOUL FOUL 37-05.50(0.6) 37-01.25(0.2) 38-04(1.0) 37-11(1.4)
3 Brogger, Lauren V. Industrial 37-03.25 0.1 11.36m 6
37-00.25(1.1) 35-08.75(1.0) 37-03.25(0.1) 36-04.75(1.5) 35-08.75(1.6) FOUL
4 Buck, Ashley Elkhart 37-00.75 0.7 11.29m 4
FOUL FOUL 37-00.75(0.7) 35-05.25(1.0) 35-06.50(1.0) FOUL
5 Smith, Kylah 12 Life Red Oak 36-10.75 1.4 11.24m 2
36-10.50(1.0) 36-10.75(1.4) 35-10.50(1.4) 35-11.75(0.7) 36-02(0.3) 36-00.75(1.7)
6 Fairley, Destiny Jarrell 35-08.75 0.8 10.89m 1
33-10.25(1.0) 35-04(0.8) 35-05.75(2.4) 35-08.75(0.8) 35-04.75(1.1) 35-08.25(1.2)
7 Parks, Ashley New Waverly 35-04.25 0.6 10.77m
FOUL 35-04.25(0.6) 34-11.75(1.2) 33-10.75(1.1) 34-01.75(1.3) 35-00(1.2)
8 Shotts, Kaley Shallowater 35-02.75 0.7 10.73m
35-02.75(0.7) 34-10.75(0.7) FOUL 33-09(0.8) FOUL 34-03(1.1)
9 Brown, Lauren 11 Sunnyvale 34-01.50 0.8 10.40m
34-01.50(0.8) FOUL FOUL FOUL 33-08(0.9) 33-11(0.9)
Event 325 Girls High Jump 3A
=================================================================================
National: ! 6-04 2009 Toni Young, Del City, OK
State: + 6-02 1992 Amy Acuff, Corpus Christi Calallen
Conf 3A: * 6-01.50 1989 Leigh Anne Crews, Woodsboro
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Lally, Abigail Merkel 5-04.00 1.62m 10
2 Yarbrough, Carri 12 Breckenridge 5-03.00 1.60m 8
3 Lennon, Caitlin 11 Alba-Golden 5-02.00 1.57m 6 0+1 miss
4 Rushing, Brittyn 12 Leonard 5-02.00 1.57m 4 XX0+2 misses
5 Kellermeier, Kriss Wall 5-00.00 1.52m 2
-- Coulter, Crystal Edna NH
-- Westmoreland, Kori Garrison NH
-- Terral, Bethany 11 Clifton NH
-- Terry, Jillian Edin. IDEA Quest NH
Event 329 Girls Pole Vault 3A
=================================================================================
National: ! 14-03.25 2014 Desiree Freier, Justin Northwest,TX
State: + 13-09 2013 Desiree Freier, Northwest
Conf 3A: * 12-06 2014 Madison Pecot, White Oak
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Bellows, Caroline George West 12-00.00 3.65m 10
2 Tidwell, Tuesdi 10 Early 11-06.00 3.50m 6 0+0 misses
2 Grudzieski, Kaylynn Edna 11-06.00 3.50m 6 0+0 misses
2 Swindell, Nocona 12 Breckenridge 11-06.00 3.50m 6 0+0 misses
5 Labay, Lauren Altair Rice 11-06.00 3.50m 2 X0+0 misses
6 Wall, Chloe' 10 Farmersville 11-00.00 3.35m 1
7 Amthor, Sutton 10 Bruceville-Eddy 10-06.00 3.20m XX0+0 misses
8 Bizzell, Kaylee 11 Alba-Golden 10-06.00 3.20m XX0+1 miss
9 Boerner, Whitney Eustace 10-00.00 3.04m
Event 331 Girls Shot Put 3A
=================================================================================
National: ! 56-08.25 2014 Raven Saunders, Burke,SC
State: + 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak
Conf 3A: * 46-08.25 2002 Lydia Bush, Leonard
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Thomas, Whitney Dimmitt 41-01.50 12.53m 10
38-07 38-04 41-01.50 37-06.50 38-00.25 37-10
2 Swoopes, Zada 10 Whitewright 39-06.75 12.05m 8
31-11 38-08.50 34-06.50 38-05.50 39-06.75 39-06.75
3 Alarcon, Marissa Kermit 38-11.00 11.86m 6
35-11.50 33-08.25 34-03.25 FOUL 35-08 38-11
4 Elliott, Katy 12 Whitney 38-02.75 11.65m 4
37-07.25 38-02.75 37-08.75 36-11.25 FOUL FOUL
5 Driscoll, Monica 10 Clyde 37-04.25 11.38m 2
34-04.75 33-07.50 36-00.75 33-10.25 35-02.50 37-04.25
6 Valenzuela, Genesis Comfort 37-00.25 11.28m 1
36-03.50 37-00.25 36-01.50 FOUL 36-03.75 36-06
7 Wilson, Tierra N.London W.Rusk 36-04.75 11.09m
34-09.75 33-09.75 34-09.75 32-04 34-02 36-04.75
8 Harmon, McKayla 12 Cooper 34-07.00 10.54m
30-02.75 31-06.50 34-07 32-00 32-07.50 33-07.75
9 Okwor, Chika Jarrell 33-10.75 10.33m
FOUL FOUL 30-04.75 29-11.50 33-04 33-10.75
Event 323 Girls Discus Throw 3A
=================================================================================
National: ! 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy,TX
State: + 187-10 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy
Conf 3A: * 154-09 1997 Precious Thibodeaux, Van Vleck
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Swoopes, Zada 10 Whitewright 135-11 41.42m 10
FOUL 127-10 135-11 128-02 FOUL FOUL
2 Edgemon, Kaylee Littlefield 132-07 40.41m 8
129-05 128-01 132-07 FOUL 125-10 122-10
3 Dotson, Mallory Deweyville 128-10 39.26m 6
116-02 122-06 FOUL 122-08 128-10 119-08
4 Lipps, Shelby 10 Breckenridge 128-06 39.16m 4
119-05 FOUL 124-10 FOUL 128-06 120-01
5 Pokorny, Mikayla 11 Whitesboro 127-10 38.96m 2
FOUL 114-08 125-06 123-02 FOUL 127-10
6 Wilson, Tierra N.London W.Rusk 127-07 38.88m 1
118-08 115-06 FOUL 126-07 122-09 127-07
7 Patton, Chloe Poth 110-09 33.75m
FOUL 110-09 110-09 104-07 FOUL FOUL
8 Schwartz, Sydnee 12 Comanche 108-07 33.09m
FOUL 86-04 108-07 FOUL 103-07 FOUL
9 Woytek, Carly Hallettsville 102-00 31.08m
97-02 FOUL FOUL 100-03 102-00 97-03
================================================================================
Women - 3A - Team Rankings - 17 Events Scored
================================================================================
1) Leonard 83 2) Rogers 42
2) Edna 42 4) Wall 32
5) Bangs 28 5) Goliad 28
7) Holliday 24 8) Breckenridge 21
9) Whitewright 18 10) Sunnyvale 16
11) Blanco 14 11) San Antonio Cole 14
13) George West 12 13) Life Red Oak 12
13) Littlefield 12 13) Vanderbilt Industrial 12
17) Whitney 10 17) Early 10
17) Dimmitt 10 17) Merkel 10
17) Grandview 10 22) Jarrell 9
22) McGregor 9 22) Edinburg IDEA Quest Coll. 9
22) Rockdale 9 26) Eastland 8
26) Pottsboro 8 26) Eustace 8
26) Diana New Diana 8 26) Lyford 8
31) Alba-Golden 6 31) Kermit 6
31) Deweyville 6 31) Amarillo Highland Park 6
31) Stanton 6 31) Brady 6
31) Teague 6 31) Alpine 6
39) Elkhart 4 39) Boling 4
39) East Bernard 4 39) Altair Rice 4
43) Comfort 3 44) Garrison 2
44) Wallis Brazos 2 44) Clyde 2
44) White Oak 2 44) Whitesboro 2
49) Farmersville 1 49) Karnes City 1
49) Georgetown Gateway Coll.Pr 1 49) Clifton 1
49) New London West Rusk 1 49) Presidio 1
Event 410 Boys 100 Meter Dash 4A
============================================================================
National: ! 10.15 1990 Henry Neal, Greenville, TX
State: + 10.15 1990 Henry Neal, Greenville
Conf 4A: * 10.26 2002 DaBryan Blanton, Forney
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Bradford, Jay 12 Splendora 10.44 4.4 10
2 Boyd, Kris 12 Gilmer 10.58 4.4 8
3 Hess, Michael 12 Wills Point 10.66 4.4 6
4 Fields, Damarcus Taylor 10.71 4.4 4 10.701
5 Cooper-Charleston, Alan La Marque 10.71 4.4 2 10.706
6 Dobbins, J'Kaylin 10 La Grange 10.75 4.4 1
7 Kleffner, Trey 12 Abilene Wyle 10.89 4.4
8 Cannon, Ethan 11 Bushland 11.08 4.4
-- Johnson, Kieran 12 Pleasant Grove DNF 4.4
Event 418 Boys 200 Meter Dash 4A
============================================================================
National: ! 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt, TX
State: + 20.24 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt
Conf 4A: * 20.37 2001 DaBryan Blanton, Forney
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Jones, Hezekiah Stafford 21.35 2.2 10
2 Markwardt, Hunter 12 Argyle 21.69 2.2 8
3 Oliver, Charles 11 Fairfield 21.73 2.2 6
4 Dickson, Caleb 12 Borger 21.81 2.2 4
5 Fields, Damarcus Taylor 21.87 2.2 2
6 Jefferson, Dejameous 12 Waco La Vega 21.97 2.2 1
7 Kleffner, Trey 12 Abilene Wyle 22.57 2.2
8 Lewis, Le'Vaun 12 Andrews 22.77 2.2
-- Acy, DeMarkus 11 Dallas Hutchins FS 2.2
Event 414 Boys 400 Meter Dash 4A
=======================================================================
National: ! 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield TImberview
State: + 45.24 1994 Marlon Ramsey, Beaumont West Brook
Conf 4A: * 45.64 1981 Anthony Ketchum, Needville
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Davis, Payton 10 Lufkin Hudson 48.67 10
2 Green, Floyd 12 Houston Wheatley 48.85 8
3 Pittman, Isaiah Taylor 49.02 6
4 Gonzales, Ian 10 Big Spring 49.31 4
5 Smith, Elijah 10 Anna 49.40 2
6 Crane, Isaiah Freeport Brazosport 50.58 1
7 O'Brien, Pryce Kennedale 50.91
8 Fuller, Travon 11 Athens 51.14
Event 406 Boys 800 Meter Run 4A
=======================================================================
National: ! 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, C
State: + 1:48.21 2001 Jonathan Johnson, Abilene
Conf 4A: * 1:51.84 1977 Todd Harbour, Port Isabel
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Johnson, Michael San Elizario 1:54.49 10
2 Rodriguez, Carlos La Feria 1:56.40 8
3 Brown, Isaac 12 Houston Washington 1:57.76 6
4 Schleyer, Cody Boerne 1:59.09 4
5 Studebaker, Samuel Fredericksburg 1:59.19 2
6 Munoz, Mason 12 Palestine 2:00.17 1
7 Butler, Presley 11 Crandall 2:00.48
8 White, Kase 11 Lgvw Spring Hill 2:01.19
9 Cardoza, Ulises San Elizario 2:02.07
Event 420 Boys 1600 Meter Run 4A
=======================================================================
National: ! 3:59.51 2001 Alan Webb, Reston South Lakes, VA
State: + 4:03.27 2003 Steve Magness, Klein Oak
Conf 4A: * 4:13.84 2004 Alejandro Ruiz, Elgin
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Johnson, Michael San Elizario 4:23.54 10
2 Israel, Zach 11 Carltn Ranchview 4:24.71 8
3 Farrell, Sam 12 Lufkin Hudson 4:25.34 6
4 Trevizo, Eduardo 11 RO Castleberry 4:28.71 4
5 Deleon, Johen 11 Robinson 4:28.74 2
6 Luevano, Martin Boerne 4:28.80 1
7 Stokes, Jethro Lytle 4:29.29
8 Evans, Dylan 12 Kaufman 4:30.08
9 Carter, Collin 12 Giddings 4:31.99
Event 402 Boys 3200 Meter Run 4A
=======================================================================
National: ! 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank, CA
State: + 8:52.34 1987 Eric Henry, Conroe McCullough
Conf 4A: * 9:12.94 1990 Richey Gallegos, Crystal City
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Israel, Zach 11 Carltn Ranchview 9:33.02 10
2 Domangue, Justin 11 Alvarado 9:33.47 8
3 Farrell, Sam 12 Lufkin Hudson 9:33.52 6
4 Luevano, Martin Boerne 9:38.63 4
5 Speer, Austin 12 Robinson 9:39.50 2
6 Trevizo, Eduardo 11 RO Castleberry 9:41.80 1
7 Deleon, Johen 11 Robinson 9:58.75
8 Greer, Trace 12 Melissa 9:59.18
9 Preston, Brant Ingleside 10:08.58
Event 408 Boys 110 Meter Hurdles 4A
============================================================================
National: ! 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH
State: + 13.34 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing
Conf 4A: * 13.53 1998 Jemaine Cooper, Giddings
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Springfield, Dillon 12 Springtown 14.02 3.3 10
2 Jernigan, Davon 12 Navasota 14.12 3.3 8
3 Richards, Chance 12 Kaufman 14.33 3.3 6
4 Jhounkin, Myles 12 Dallas Madison 14.49 3.3 4
5 Carter, Ian Burnet 14.55 3.3 2
6 Bailey, Douglas Sweeny 14.70 3.3 1
7 Parker, Caleb Stafford 14.77 3.3
8 Boles, Zane 12 Henderson 14.90 3.3
9 Newcomb, Jace 11 Perryton 15.02 3.3
Event 416 Boys 300 Meter Hurdles 4A
=======================================================================
National: ! 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside La Sierra, C
State: + 35.33 2007 Robert Griffin, Copperas Cove
Conf 4A: * 36.44 1985 Tony Brooks, Rockdale
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ives, John 12 Andrews 37.45 10
2 Springfield, Dillon 12 Springtown 37.58 8
3 Smith, Nick 12 Gilmer 38.38 6
4 Ismail, Raghib 12 Carltn Ranchview 38.50 4
5 Bailey, Douglas Sweeny 38.63 2
6 Sutton, Juvaree 12 Mineral Wells 39.61 1
7 Courtney, Brandon Comal Canyon Lake 40.06
8 Ingram, Martin 12 Tatum 40.35
9 Johnson, Will 12 Orange W.O-Stark 40.82
Event 404 Boys 4x100 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: ! 39.76 1998 Ft. Worth Wyatt, TX, Fort Worth Wyat
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
State: + 39.76 1998 Fort Worth Wyatt, Fort Worth Wyatt
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
Conf 4A: * 40.89 2011 W.Orange-Stark, W.Orange-Stark
Ivory/Thomas/Jones/Roberts
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Stafford 41.21 20
1) Morgan, Kendrell 2) Washington, Elijah
3) Thibodeaux, Jerell 4) Jones, Hezekiah
2 Fairfield 41.71 16
1) West, Tyrin 11 2) Gibson, Michael 12
3) Hayes, Rahiem 12 4) Oliver, Charles 11
3 Atlanta 41.78 12
1) King, Eddrick 12 2) Phillips, Tyrell 11
3) Young, Kelton 10 4) Smith, Jeremy 11
4 Kennedale 42.04 8
1) O'Brien, Pryce 2) Thibeau, Taylor
3) Williams, Derrick 4) Washington, Juwan
5 Jasper 42.18 4
1) Adams, Dan 12 2) Adams, JaKerthen 10
3) Sells, Tevin 11 4) White, LeDale 11
6 Burnet 42.28 2
1) Gallardo, Steven 2) Cromer, Chris
3) Foster, Brock 4) Johnson, Joel
7 Andrews 42.80
1) Gallegos, Adrian 2) Peregrino, Ele 10
3) Thompson, Keegan 10 4) Ridge, Robert 12
8 Abilene Wyle 42.93
1) Novil, Josh 11 2) Ayers, Jermey 11
3) Baker, Ryan 12 4) Kleffner, Trey 12
9 Dallas Carter 43.06
1) Maston, Robert 10 2) Hawkins, Robert 12
3) Goodwater, Bernard 10 4) Cole, Reginald 11
Event 412 Boys 4x200 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: ! 1:23.92 2007 Ft.Bend Hightower, TX, Fort Bend H
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
State: + 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower, Fort Bend Hig
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
Conf 4A: * 1:25.82 2013 Paris, Paris
J Reynolds, J Wallace, D Bills, S Ellis
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Gilmer 1:25.49* 20
1) Grimmett, Charles 11 2) Boyd, Kris 12
3) Smith, Nick 12 4) Tate, Chase 12
2 Stafford 1:26.81 16
1) Morgan, Kendrell 2) Nosa, Ezell
3) Thibodeaux, Jerell 4) Jones, Hezekiah
3 Jasper 1:26.98 12
1) Adams, Dan 12 2) Adams, JaKerthen 10
3) Sells, Tevin 11 4) White, LeDale 11
4 Fairfield 1:27.14 8
1) Oliver, Charles 11 2) Gibson, Michael 12
3) Hayes, Rahiem 12 4) West, Tyrin 11
5 Dallas Hutchins 1:27.20 4
1) Douglas, Jaylon 12 2) Gipson, Bryce 10
3) Carter, Shuwon 12 4) Acy, DeMarkus 11
6 Kilgore 1:28.16 2
1) Lawler, Devin 11 2) Thompson, Jordan 12
3) Gaona, Xaviar 12 4) Shepherd, Jonathan 09
7 Andrews 1:28.43
1) Lewis, Le'Vaun 12 2) Ridge, Robert 12
3) Grimsley, Braden 12 4) Ives, John 12
8 Devine 1:28.74
1) Guerrero, Joe 2) Carter, Tyler
3) Martinez, Robert 4) Ricord, Dillon
9 Borger 1:29.07
1) Weber, Jarric 12 2) Embers, Tomarius 12
3) Hearon, Vincent 11 4) Dickson, Caleb 12
Event 422 Boys 4x400 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: ! 3:07.40 1985 Hawthorne, CA, Hawthorne, CA
March/Graham/Kelly/Thomas
State: + 3:09.14 1984 Dallas Roosevelt, Dallas Roosevelt
Allen/Melton/Carden/Martin
Conf 4A: * 3:14.94 1993 Waco Connally, Waco Connally
Hackworth/Campbell/Taylor/Black
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Giddings 3:20.00 20
1) Gentry, Magowen 10 2) Ellison, Jordan 12
3) Johnson, Traveon 09 4) Hickey, Raylon 12
2 Gilmer 3:20.36 16
1) Smith, Nick 12 2) Morton, Lamarcus 10
3) Tate, Chase 12 4) Grimmett, Charles 11
3 Waco Connally 3:23.08 12
1) Brown, Kristian 2) Terrell, Joshua 12
3) Williams, Israel 12 4) Davis, James 12
4 Argyle 3:23.58 8
1) Markwardt, Hunter 12 2) Ledford, Dane 10
3) Ramon, Erick 12 4) Zembraski, Zach 12
5 Freeport Brazosport 3:24.31 4
1) Lewis, Nathan 2) Taylor, Noah
3) Young, Kedrian 4) Crane, Isaiah
6 Big Spring 3:28.30 2
1) Gonzales, Ian 10 2) Lopez, Ryan
3) Cervantes, Jeremy 11 4) Mathews, Leon 09
7 Springtown 3:33.46
1) Reynoso, Ricardo 12 2) Cummings, Mykeal 12
3) Herrera, Mateo 11 4) Springfield, Dillon 12
-- Kilgore DQ lane violation
1) Gaona, Xaviar 12 2) Thompson, Jordan 12
3) Lawler, Devin 11 4) Shepherd, Jonathan 09
-- Yoakum DQ lane violation
1) Moore, Jordan 2) Mathis, Davontay
3) Love, Glenn 4) Hights, Tre'Vontae
Event 428 Boys Long Jump 4A
======================================================================================
National: ! 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare, CA
State: + 26-01.50 2007 Marquise Goodwin, Garland Rowlett
Conf 4A: * 25-08 2012 Jarrion Lawson, T. Liberty-Eylau
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Brown, Charles 12 WF Hirschi 24-09.50 3.6 7.55m 10
22-00.50(2.9) 24-09.50(3.6) FOUL(2.0) 22-05(3.3) 23-05.75(1.7) 24-00.25(2.9)
2 Kelly, Jamarcus 12 Waco La Vega 24-04.50 3.8 7.42m 8
23-06.25(3.4) 24-04.50(3.8) 21-00.75(4.2) 21-02.25(2.8) 22-05.50(2.2) 22-07.75(0.4)
3 McCarter, Steffin Lampasas 24-03.50 1.8 7.40m 6
FOUL(4.1) FOUL(3.2) 24-01.50(2.1) 23-10(3.0) 24-03.50(1.8) 24-00(3.2)
4 Green, Denzel 11 Liberty-Eylau 23-10.75 3.4 7.28m 4
22-10.25(3.3) 23-10.75(3.4) 23-07.75(1.3) 23-06(3.3) 23-05.25(2.7) 23-03(1.9)
5 Pittman, Isaiah Taylor 23-03.25 3.0 7.09m 2
22-11.25(2.6) 22-07.50(2.1) 23-03(2.1) 23-03.25(3.0) 23-01.25(1.7) 22-06.75(3.8)
6 Williams, Derrick Kennedale 22-00.25 2.4 6.71m 1
20-10.75(3.6) 22-00.25(2.4) 21-08.25(4.9) 21-09.50(5.3) 16-10.50(2.6) 21-02(3.2)
7 Griffith, Clark Taylor 21-09.00 3.0 6.62m
FOUL FOUL 21-09(3.0) FOUL(3.1) 21-04.50(2.6) 14-11.25(3.6)
8 Madkins, Latavion 12 Nevada Community 21-03.75 4.1 6.49m
16-05.75(6.1) 18-11.50(4.1) 19-10.25(2.5) 17-09.75(1.8) 21-03.75(4.1) 21-00.75(1.8)
9 Ingram, Martin 12 Tatum 21-00.00 3.3 6.40m
FOUL 20-02(1.5) 20-03.75(2.4) 21-00(3.3) 20-09(2.6) 18-04.50(1.4)
Event 434 Boys Triple Jump 4A
======================================================================================
National: ! 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir, CA
State: + 51-11.75 2002 Jaimoy Bryant, Jasper
Conf 4A: * 51-10.25 2012 Jarrion Lawson, T. Liberty-Eylau
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Brown, Charles 12 WF Hirschi 49-11.75 2.6 15.23m 10
48-09.25(1.8) 49-11(2.3) 49-11.75(2.6) FOUL(2.9) 49-02.75(4.0) FOUL(3.5)
2 Green, Denzel 11 Liberty-Eylau 48-05.25 1.9 14.76m 8
48-05.25(1.9) 47-10(2.6) 46-00(1.5) FOUL(1.3) 45-08(2.7) 45-00.75(1.6)
3 Hooper, Richard West Columbia 47-10.75 2.7 14.59m 6
46-05.75(1.1) 46-09(1.4) 47-10.75(2.7) 46-06.25(0.8) 46-10.25(1.8) FOUL(3.6)
4 Pittman, Isaiah Taylor 47-07.00 3.1 14.50m 4
44-04(0.8) 45-01.25(2.6) 46-04.50(4.2) 46-02.50(2.4) 47-05(3.2) 47-07(3.1)
5 Nelson, Jordon 12 Tatum 46-01.25 4.5 14.05m 2
FOUL(1.9) 43-10(2.8) 45-04.25(1.8) 44-03.75(3.2) FOUL(2.2) 46-01.25(4.5)
6 Montez, Marcus 11 Monahans 45-01.75 3.0 13.76m 1
44-03(1.8) 45-01.75(3.0) 43-07.75(2.3) FOUL(2.5) 44-06.25(2.6) FOUL(3.9)
7 Sides, Derek 12 Graham 44-07.25 1.7 13.59m
44-07.25(1.7) 43-09.25(1.2) 44-01(3.2) FOUL(1.7) FOUL(2.5) FOUL(3.0)
8 Ledford, Dane 10 Argyle 44-06.50 3.1 13.57m
43-06.25(0.5) FOUL(2.3) 44-06.50(3.1) 43-05.75(1.5) FOUL(1.3) 43-05(2.2)
9 Loudd, Sir Morgan 10 Waco Connally 44-03.75 2.2 13.50m
FOUL(2.2) 43-09.50(2.4) FOUL(0.6) 44-03.75(2.2) 43-01.75(1.2) FOUL(2.8)
Event 426 Boys High Jump 4A
=================================================================================
National: ! 7-05.75 2009 James White, Grandview, MO
State: + 7-04.75 1983 James Lott, Refugio
Conf 4A: * 7-04.75 1983 James Lott, Refugio
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Williams, Rascellis 12 Mineral Wells 6-08.00 2.03m 10
2 Walker, Kouri Cuero 6-07.00 2.00m 8
3 Railsback, Austin 11 Tyler Chapel Hill 6-04.00 1.93m 5 0+0 misses
3 Brown, Charles 12 WF Hirschi 6-04.00 1.93m 5 0+0 misses
5 Milton, Jhamonte 10 Palestine 6-04.00 1.93m 2 0+2 misses
6 Youngblood, Dean 12 Melissa 6-04.00 1.93m 1 XX0+1 miss
7 Solis, Manuel Rockport-Fulton 6-02.00 1.87m 0+0 misses
7 Batten, Jeremy 11 Huntington 6-02.00 1.87m 0+0 misses
9 Jacob, Quick Salado 6-02.00 1.87m X0+0 misses
Event 430 Boys Pole Vault 4A
=================================================================================
National: ! 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield, TX
State: + 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield
Conf 4A: * 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Bray, Brandon 12 China Spring 17-00.00 5.18m 10
2 Richards, Riley 10 China Spring 16-03.00 4.95m 8
3 Meruelo, Gabe 12 Henderson 15-00.00 4.57m 6 0+1 miss
4 Millsap, Colin 11 Canton 15-00.00 4.57m 4 X0+2 misses
5 Clark Giddings, John 11 Stephenville 15-00.00 4.57m 2 XX0+2 misses
6 Rodriguez-Weems, Sunne Sweeny 14-00.00 4.26m 1 0+0 misses
7 Wigington, Hunter 11 Midland Greenwood 14-00.00 4.26m X0+0 misses
8 Van Patten, Jake 10 Argyle 13-06.00 4.11m
-- Cohea, Colton Sinton NH
Event 432 Boys Shot Put 4A
=================================================================================
National: ! 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson, TX
State: + 75-09 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Conf 4A: * 68-07.25 2009 Hayden Baillio, Whitesboro
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Reed, Ethan 12 Lttl Cypress-Mau 57-07.50 17.56m 10
53-01.75 55-09.75 FOUL 57-07.50 FOUL FOUL
2 Zuniga, Michael Rio Hondo 54-10.00 16.71m 8
51-05.50 53-03.75 54-10 FOUL 52-08 52-04
3 Watts, Brance 12 Sanger 54-03.50 16.54m 6
52-01.25 52-07.25 51-10 54-03.50 FOUL 53-09.50
4 Michna, Lane 11 Lorena 52-09.00 16.07m 4
51-10.75 51-06.25 52-09 FOUL 51-03 FOUL
5 Templeman, Derek 12 Princeton 51-11.00 15.82m 2
49-01 49-05.75 51-11 50-08 FOUL 51-01.75
6 Brown, Marvis 12 Lttl Cypress-Mau 51-02.00 15.59m 1
50-09 49-06 FOUL FOUL 51-02 FOUL
7 Brzozowski, Krystian Yoakum 50-03.25 15.32m
FOUL 48-01 FOUL FOUL 48-04 50-03.25
8 Darrow, Braden 11 Abilene Wyle 49-07.75 15.13m
44-08.25 49-07.50 FOUL 48-11 44-07.50 49-07.75
9 Moss, Chanse 12 Graham 47-11.75 14.62m
FOUL 47-11.75 47-04.75 FOUL FOUL FOUL
Event 424 Boys Discus Throw 4A
=================================================================================
National: ! 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State: + 208-08 1996 Roger Roesler, Round Rock
Conf 4A: * 203-01 2002 Brian Robison, Splendora
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Bridges, Trenton Yoakum 168-05 51.33m 10
165-04 FOUL FOUL 168-05 163-07 FOUL
2 Reed, Ethan 12 Lttl Cypress-Mau 166-08 50.80m 8
103-00 164-08 FOUL 157-10 166-08 164-06
3 Cardona, Diamond Godley 161-05 49.19m 6
FOUL 153-09 150-03 144-09 FOUL 161-05
4 Zuniga, Michael Rio Hondo 157-02 47.90m 4
150-04 157-02 156-02 155-07 FOUL 151-00
5 Allen, Jacob 11 Bullard 156-09 47.77m 2
154-06 140-02 151-01 145-06 150-03 156-09
6 Jennings, Corey Bandera 156-01 47.57m 1
153-10 154-02 147-10 146-10 156-01 156-00
7 Brown, Marvis 12 Lttl Cypress-Mau 154-09 47.16m
FOUL 149-10 139-06 FOUL FOUL 154-09
8 Sweatt, Taylor 11 Argyle 144-06 44.04m
144-06 FOUL 139-06 135-09 FOUL 142-08
9 Darrow, Braden 11 Abilene Wyle 144-04 43.99m
FOUL 144-04 FOUL 129-00 FOUL 128-07
================================================================================
Men - 4A - Team Rankings - 17 Events Scored
================================================================================
1) Gilmer 50 2) Stafford 46
3) Fairfield 30 4) Wichita Falls Hirschi 25
5) Lufkin Hudson 22 5) Carrollton Ranchview 22
7) San Elizario 20 7) Giddings 20
9) Little Cypress-Mauricevill 19 10) Springtown 18
10) China Spring 18 10) Taylor 18
13) Argyle 16 13) Jasper 16
15) Atlanta 12 15) Texarkana Liberty-Eylau 12
15) Waco Connally 12 15) Rio Hondo 12
19) Mineral Wells 11 20) Yoakum 10
20) Andrews 10 20) Splendora 10
23) Boerne 9 23) Kennedale 9
23) Waco La Vega 9 26) Houston Wheatley 8
26) La Feria 8 26) Alvarado 8
26) Cuero 8 26) Navasota 8
31) Godley 6 31) Houston Washington 6
31) Henderson 6 31) Lampasas 6
31) West Columbia 6 31) Sanger 6
31) Wills Point 6 31) Big Spring 6
31) Kaufman 6 40) Tyler Chapel Hill 5
40) Freeport Brazosport 5 40) River Oaks Castleberry 5
43) Robinson 4 43) Sweeny 4
43) Burnet 4 43) Canton 4
43) Dallas Madison 4 43) Dallas Hutchins 4
43) Borger 4 43) Lorena 4
51) Palestine 3 52) Kilgore 2
52) Tatum 2 52) Princeton 2
52) Anna 2 52) Bullard 2
52) La Marque 2 52) Stephenville 2
52) Fredericksburg 2 60) Bandera 1
60) Melissa 1 60) La Grange 1
60) Monahans 1
Event 409 Girls 100 Meter Dash 4A
============================================================================
National: ! 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State: + 11.16 2008 Victoria Jordan, Fort Worth Dunbar
Conf 4A: * 11.54 2004 Nanceen Perry, Fairfield
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Gordon, Daja 10 Uplift Hampton Prep 11.42 3.6 10
2 Kerley, Virginia Taylor 11.60 3.6 8 11.591
3 Roberson, Takyera 11 Houston Wheatley 11.60 3.6 6 11.598
4 Lewis, Lexie 12 Brownwood 11.75 3.6 4
5 Teel, Aaliyah 11 Orange W.O-Stark 11.96 3.6 2
6 Thompson, Madelon Ingleside 12.21 3.6 1
7 Hightower, Tyrisha 10 Coldspring-Oakhurst 12.22 3.6
8 Howard, Chelsea 12 Liberty-Eylau 12.23 3.6
9 Mintor, Autumn 12 Big Spring 12.26 3.6
Event 417 Girls 200 Meter Dash 4A
============================================================================
National: ! 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles Baptist, CA
State: + 22.84 2007 Tiffany Townsend, Killeen
Conf 4A: * 23.49 1995 Nanceen Perry, Fairfield
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Padgett, Raegan 11 Sour Lake HardnJ 23.50 4.7 10
2 Kerley, Virginia Taylor 23.54 4.7 8
3 Gordon, Daja 10 Uplift Hampton Prep 23.85 4.7 6
4 Roberson, Takyera 11 Houston Wheatley 24.04 4.7 4
5 Serrano, Marlee Sinton 24.57 4.7 2
6 Lewis, Lexie 12 Brownwood 24.96 4.7 1
7 Adams, Timeya 11 Waco Connally 24.98 4.7
8 Burgess, Maiya Kennedale 25.29 4.7
9 Lofton, Christian 12 Carltn Ranchview 25.73 4.7
Event 413 Girls 400 Meter Dash 4A
=======================================================================
National: ! 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego Morse,
State: + 52.40 2012 Courtney Okolo, Carrollton Smith
Conf 4A: * 53.65 2001 Licretia Sibley, Everman
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Roberson, Takyera 11 Houston Wheatley 54.97 10
2 Granados, Diana 10 Uplift Hampton Prep 56.04 8
3 Pettit, Jaelyn 12 Uplift Hampton Prep 56.66 6
4 Teel, Aaliyah 11 Orange W.O-Stark 56.94 4
5 Gallander, Rachel Liberty Hill 58.11 2
6 Gray, Gill 10 Melissa 58.20 1
7 Fuller, Lornell Freeport Brazosport 59.63
8 Love, Ron'Dayzha 10 Lubbock Estacado 1:00.56
9 Mathews, Kaitlyn 10 Big Spring 1:01.12
Event 405 Girls 800 Meter Run 4A
=======================================================================
National: ! 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvrd-Westlak, C
State: + 2:08.16 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 4A: * 2:09.81 2009 Simone Brinkley, Dallas Madison
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Amaram, Lynette Stafford 2:14.79 10
2 Janicek, Charlette Sealy 2:16.51 8
3 Guzman, Josie Devine 2:19.93 6
4 Brock, Jordan 10 Gatesville 2:21.03 4
5 Sanders, Makayla 09 Liberty-Eylau 2:22.76 2
6 Brown, Tatjana 10 Dallas Lincoln 2:25.17 1
7 Schroder, Aundera 11 Bushland 2:25.80
8 Godfrey, Emma 11 Lufkin Hudson 2:27.05
9 Moseley, Addyson 10 Perryton 2:32.20
Event 419 Girls 1600 Meter Run 4A
=======================================================================
National: ! 4:33.29 2014 Alexa Efraimson, Camas,WA
State: + 4:43.58 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 4A: * 4:53.75 2008 Kelsey Johnson, Iowa Park
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 McCutchen, Morgan 11 Levelland 5:11.57 10
2 Janicek, Charlette Sealy 5:14.05 8
3 Amaram, Lynette Stafford 5:14.75 6
4 Hernandez, Christina 10 Lufkin Hudson 5:15.72 4
5 King, McKynzie Liberty Hill 5:16.43 2
6 Morton, Madison 10 Caldwell 5:20.85 1
7 Dickens, Hannah 12 Emory Rains 5:35.89
8 Hughes, Courtnie 11 Anna 5:36.91
9 Smith, Sara 12 Dalhart 7:02.68
Event 401 Girls 3200 Meter Run 4A
=======================================================================
National: ! 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks
State: + 10:13.81 2013 Sandie Raines, Kingwood
Conf 4A: * 10:41.83 2007 Kristie Krueger, Argyle
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 McCutchen, Morgan 11 Levelland 11:13.02 10
2 Sanchez, Hanna 11 Abilene Wyle 11:13.26 8
3 Hernandez, Christina 10 Lufkin Hudson 11:15.65 6
4 King, McKynzie Liberty Hill 11:24.03 4
5 Hinojosa, Olivia LaVernia 11:31.66 2
6 Stalder, Brandi 11 Sanger 11:34.97 1
7 Yermo, Mercy Bandera 11:45.67
8 Gandara, Andrea 10 Kaufman 12:07.59
-- Jimenez, Gretzel 11 China Spring DNF
Event 407 Girls 100 Meter Hurdles 4A
============================================================================
National: ! 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
State: + 13.25 2003 Alandra Sherman, Houston Eisenhower
Conf 4A: * 14.04 1996 Chimika Carter, Groesbeck
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Ridge, Oceana 12 Andrews 14.38 3.5 10
2 Smith, Meagan 11 Gilmer 14.76 3.5 8
3 Whiting, Chase Fredericksburg 14.78 3.5 6
4 Foster, Emma Rockport-Fulton 14.83 3.5 4
5 Ives, Sarah 11 Andrews 14.86 3.5 2
6 Austin, Camri 10 Uplift Hampton Prep 14.89 3.5 1
7 Taylor, Wreagan 09 Sour Lake HardnJ 14.99 3.5
8 Wilkins, Laramie 12 Huffman Hargrave 15.24 3.5
9 Pannell, Jaycee Godley 15.36 3.5
Event 415 Girls 300 Meter Hurdles 4A
=======================================================================
National: ! 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson, C
State: + 40.96 2008 Donique Flemings, Saginaw
Conf 4A: * 42.69 1996 Chimika Carter, Groesbeck
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ridge, Oceana 12 Andrews 44.05 10
2 Whiting, Chase Fredericksburg 44.63 8
3 Leal, Cassie Pleasanton 44.76 6
4 Hampton, Nesha 12 Anna 45.25 4
5 Molina, McKenzie 10 Lake Worth 46.06 2
6 Kane, Maddie 10 Melissa 46.27 1
7 Shed, Da'meka 10 Fairfield 46.35
8 Jander, Tracy 11 Lorena 46.48
9 Baker, Shanecia 12 Tyler Chapel Hill 47.54
Event 403 Girls 4x100 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: ! 44.50 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach, CA
Solomon/Lee/Picott/Solomon
State: + 44.60 2004 Dallas Skyline, Dallas Skyline
Thomas/Lacy/Curry/Greer
Conf 4A: * 46.38 5/11/2013 KENNEDALE, KENNEDALE
T O'Neal, H Patterson, D Powell, C Lowe
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Uplift Hampton Prep 46.54 20
1) Pettit, Jaelyn 12 2) Gordon, Daja 10
3) Austin, Camri 10 4) Granados, Diana 10
2 Sour Lake Hardin-Jefferson 47.81 16
1) Aldrich, Taylor 12 2) Taylor, Wreagan 09
3) Holland, Katelyn 10 4) Padgett, Raegan 11
3 Coldspring-Oakhurst 48.02 12
1) Norman, Nautica 09 2) Oliver, Jessica 12
3) Skinner, Danielle 12 4) Hightower, Tyrisha 10
4 Waco Connally 48.03 8
1) Adams, Timeya 11 2) Sanders, Tontyana 10
3) Brooks, Chasity 12 4) Allen, Tomorrow 12
5 Bay City 48.17 4
1) Roberson, Taylor 2) Mitchell, Shaniya
3) Jones, Alicia 4) Mitchell, BrenYae
6 Texarkana Liberty-Eylau 48.34 2
1) Galloway, Ronnece 10 2) Howard, Chelsea 12
3) Waller, Frechaundra 10 4) Utsey, Morgan 12
7 Kennedale 48.43
1) Mosley, Julia 2) Patterson, Hailey
3) Parsons, Heather 4) Burgess, Maiya
8 Ingleside 48.82
1) Blanton, Jordan 2) Thompson, Madelon
3) Woodall, Hailey 4) Davis, Alexis
9 Brownwood 49.39
1) Lenz, Jaycee 09 2) Escamilla, Tristan 10
3) Chesser, Madison 09 4) Lewis, Lexie 12
Event 411 Girls 4x200 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: ! 1:33.43 2014 Aquinas,CA, Aquinas,CA
Sparling/Spalding/Jean-Baptiste/Ellis
State: + 1:34.51 2003 Alief Elsik, Alief Elsik
Richie/Ketchum/Jones/Willard
Conf 4A: * 1:39.00 2011 Liberty-Eylau, Liberty-Eylau
Wright/Hatcher/Williams/Thomas
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Texarkana Liberty-Eylau 1:40.41 20
1) Galloway, Ronnece 10 2) Utsey, Morgan 12
3) Waller, Frechaundra 10 4) Howard, Chelsea 12
2 Coldspring-Oakhurst 1:40.73 16
1) Norman, Nautica 09 2) Oliver, Jessica 12
3) Skinner, Danielle 12 4) Hightower, Tyrisha 10
3 Bay City 1:42.75 12
1) Roberson, Taylor 2) Jones, Alicia
3) Mitchell, BrenYae 4) Mitchell, Shaniya
4 Ingleside 1:42.79 8
1) Blanton, Jordan 2) Davis, Alexis
3) Woodall, Hailey 4) Thompson, Madelon
5 Gilmer 1:43.57 4
1) Thomas, Chasity 12 2) Hines, Sommer 10
3) Brown, Christian 11 4) Edwards, Kiera 12
6 Mexia 1:44.52 2
1) Gipson, Katilyn 12 2) King, Jidaija 11
3) Williams, Tyzane 10 4) Owens, Tee 11
7 Big Spring 1:45.03
1) Mathews, Kaitlyn 10 2) McCalister, Rachel 09
3) Pollard, Erin 12 4) Mintor, Autumn 12
8 Andrews 1:45.27
1) Ives, Sarah 11 2) Cook, Morgan 12
3) Lujan, Tiffanie 10 4) Lopez, Miranda 12
-- Sour Lake Hardin-Jefferson DNF
1) Aldrich, Taylor 12 2) Taylor, Wreagan 09
3) Holland, Katelyn 10 4) Padgett, Raegan 11
Event 421 Girls 4x400 Meter Relay 4A
=======================================================================
National: ! 3:35.49 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Po
Woods/Harris/Lee/Solomon
State: + 3:38.52 2005 Fort Bend Marshall, Fort Bend Mars
Wardsworth/Cross/Mitchell/ Cross
Conf 4A: * 3:49.75 2013 Waco La Vega, La Vega
B Sanders, D Hicks-Boyce, K Gill, C Gill
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Liberty Hill 3:58.43 20
1) Miller, Lily 2) Rodriquez, Ana
3) Vickers, Shaylin 4) Gallander, Rachel
2 Uplift Hampton Prep 3:58.50 16
1) Collins, Kyra 09 2) Pettit, Jaelyn 12
3) Jones, Kori 09 4) Granados, Diana 10
3 Texarkana Liberty-Eylau 4:00.45 12
1) Childs, Shamjai 10 2) George, Lauren 10
3) Green, Helensia 10 4) Utsey, Morgan 12
4 La Grange 4:01.35 8
1) Read, Elizabeth 12 2) Gerecke, Hannah 12
3) Zuhn, Hannah 12 4) Zbranek, Lauren 11
5 Taylor 4:02.58 4
1) Parker, Ayanna 2) Rios, Cemeryn
3) Seaquist, Shelby 4) Kerley, Virginia
6 Gatesville 4:04.55 2
1) Hogan, Sarah 12 2) Brown, Katelyn 09
3) Richardson, Alli 11 4) Brock, Jordan 10
7 Gilmer 4:05.24
1) Thomas, Chasity 12 2) Edwards, Kiera 12
3) Brown, Christian 11 4) Smith, Meagan 11
8 Big Spring 4:07.63
1) Pollard, Erin 12 2) Solis, Samantha 09
3) Mintor, Autumn 12 4) Mathews, Kaitlyn 10
9 Bushland 4:08.54
1) Norman, Jayla 10 2) Schroder, Aundera 11
3) Sims, Jalee 09 4) Sullins, Savannah 09
Event 427 Girls Long Jump 4A
======================================================================================
National: ! 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford Hoke Co, NC
State: + 21-03.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 4A: * 21-03.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Harris, Jasmyne Freeport Brazosport 19-02.75 4.0 5.86m 10
19-02.75(4.0) FOUL(3.3) FOUL(2.2) 18-09.50(2.1) FOUL(2.2) FOUL(2.2)
2 Allen, Tristyn Sealy 19-02.50 3.5 5.85m 8
18-09.25(3.2) FOUL(1.5) 18-01.25(4.2) 18-10.75(3.0) 18-05.75(3.0) 19-02.50(3.5)
3 Kerley, Virginia Taylor 18-08.00 3.1 5.68m 6
18-04.75(2.3) 17-11.25(2.3) 18-08(3.1) FOUL(2.4) 18-00.25(1.3) 18-05.75(2.7)
4 Owens, Tee 11 Mexia 18-07.00 3.2 5.66m 4
16-09(2.6) 18-00.50(1.7) FOUL(1.8) 17-03.75(2.5) 18-00.25(1.5) 18-07(3.2)
5 Patterson, Hailey Kennedale 18-05.75 3.0 5.63m 2
FOUL(3.4) FOUL(1.4) 17-04.75(4.0) 17-00.75(3.1) 16-07.75(3.2) 18-05.75(3.0)
6 Miller, Kaitlyn 12 Dallas Lincoln 18-04.50 4.1 5.60m 1
17-08.50(1.8) 18-04.50(4.1) 17-05.25(1.7) 17-04.50(1.8) FOUL(2.2) FOUL(2.6)
7 Simpson, Ro'neshia 11 Tatum 18-03.00 3.8 5.56m
FOUL(1.7) FOUL(4.3) 16-03.75(2.4) 18-03(3.8) FOUL(0.7) 17-02.25(3.5)
8 Ridge, Oceana 12 Andrews 17-03.00 3.6 5.25m
FOUL(3.3) 16-07.25(1.5) FOUL(2.2) 16-00.50(2.5) 16-10.50(2.0) 17-03(3.6)
9 Moore, Shawntayonna 12 Paris 16-11.50 1.9 5.16m
16-08.75(2.8) FOUL(3.5) 16-11(0.5) 16-06(3.1) 16-11.50(1.9) 16-04.75(1.7)
Event 433 Girls Triple Jump 4A
======================================================================================
National: ! 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling, TX
State: + 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 4A: * 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Axel, Faye Columbus 41-09.75 3.1 12.74m 10
41-01.25(4.4) 41-09.75(3.1) 40-01.50(1.5) FOUL(2.2) FOUL(4.1) FOUL(3.0)
2 Allen, Tristyn Sealy 40-05.75 5.9 12.33m 8
39-06(3.2) 38-05(3.2) 40-01.25(1.9) 40-05.75(5.9) 39-09(3.7) 40-05(4.5)
3 Harris, Jasmyne Freeport Brazosport 39-10.50 3.1 12.15m 6
38-10.25(2.8) 38-01.25(2.5) FOUL(2.1) FOUL(2.6) 39-10.50(3.1) FOUL(5.5)
4 Henry, Alexus 12 Bridge City 38-07.50 2.5 11.77m 4
FOUL(3.6) FOUL(4.3) 37-00.50(2.0) 35-07(3.2) 38-00.75(2.2) 38-07.50(2.5)
5 Ives, Sarah 11 Andrews 37-04.00 2.3 11.37m 2
FOUL(1.1) FOUL(2.8) 36-10.50(1.9) 37-03(4.2) 37-01.75(2.6) 37-04(2.3)
6 Raby, Katherine 10 Kilgore 37-01.50 2.2 11.31m 1
36-01.75(2.9) 36-06.75(1.3) 36-09.50(2.1) 35-10.50(3.7) 36-06.25(2.9) 37-01.50(2.2)
7 Coleman, Ayriel 11 Pampa 36-08.00 2.8 11.17m
35-08.50(2.4) 34-11.75(3.6) 36-08(2.8) 34-11.25(4.8) FOUL(2.4) FOUL(3.9)
8 Armstrong, Alana 09 Lorena 36-03.50 6.2 11.06m
36-03.50(6.2) 35-03.75(2.5) 34-04.50(2.2) FOUL(3.6) 35-00.25(2.5) FOUL(3.2)
-- Brown, Mikia 12 Lgvw Spring Hill FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Event 425 Girls High Jump 4A
=================================================================================
National: ! 6-04 2009 Toni Young, Del City, OK
State: + 6-02 1992 Amy Acuff, Corpus Christi Calallen
Conf 4A: * 5-10.25 1996 Laci Lewis, Robinson
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Henry, Alexus 12 Bridge City 5-10.50* 1.79m 10
2 Mitchell, Shaniya Bay City 5-05.00 1.65m 8
3 Walker, Amber 10 Brownsboro 5-04.00 1.62m 6
4 Jander, Tracy 11 Lorena 5-02.00 1.57m 4 X0+0 misses
5 Yates, Jasmine 12 Shepherd 5-02.00 1.57m 1.50 X0+1 miss
5 Chappell, Baylee 10 Paris North Lamar 5-02.00 1.57m 1.50 X0+1 miss
7 Allen, Tristyn Sealy 5-00.00 1.52m 0+0 misses
7 Williams, Sabrina 11 Fort Stockton 5-00.00 1.52m 0+0 misses
-- Cox, McKenzie 11 Brownwood NH
Event 429 Girls Pole Vault 4A
=================================================================================
National: ! 14-03.25 2014 Desiree Freier, Justin Northwest,TX
State: + 13-09 2013 Desiree Freier, Northwest
Conf 4A: * 13-02 2014 Kally Long, Wimberly
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 King, Sydney 12 Dalhart 12-03.00 3.73m 10
2 Ontiveros, Krystal 11 Monahans 12-00.00 3.65m 8
3 Brown, Charlotte 12 Emory Rains 11-06.00 3.50m 6
4 Skoog, Blake Burnet 11-00.00 3.35m 3 O+0 misses
4 Smith, Lauren Fredericksburg 11-00.00 3.35m 3 O+0 misses
6 Fischer, Averi Salado 10-06.00 3.20m 1 O+0 misses
7 Campbell, Carly 10 Lorena 10-06.00 3.20m XO+0 misses
8 Adams, Kaylee 12 China Spring 9-06.00 2.89m O+0 misses
9 Sharp, Analie 12 Canton 9-06.00 2.89m XXO+0 misses
Event 431 Girls Shot Put 4A
=================================================================================
National: ! 56-08.25 2014 Raven Saunders, Burke,SC
State: + 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak
Conf 4A: * 48-11.50 1994 Alicia Thompson, Big Lake Reagan Co
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Murchison, Daniella Port Isabel 44-01.00 13.43m 10
44-01 41-00 41-02.75 42-06.50 43-00 41-11.50
2 Markert, Celine Yoakum 43-02.75 13.17m 8
39-01.25 41-00.75 43-02.75 42-08.75 42-01.50 41-05.50
3 Tryon, Chardae CC West Oso 42-07.00 12.97m 6
38-11.50 37-08 38-10 41-07.25 42-07 41-00
4 Williams, Cheyenne 12 Pampa 40-05.50 12.33m 4
FOUL 38-01.50 38-07 40-02 40-05.50 38-11
5 Cunigan, Norma 12 Wills Point 39-01.25 11.91m 2
38-03.25 38-02.25 38-05.25 39-01.25 FOUL FOUL
6 Plaster, Lana 12 Graham 38-01.00 11.60m 1
35-06 38-01 36-04.50 37-06 36-08.75 36-09
7 Schultz, Lauren 11 Celina 36-10.00 11.22m
35-11 34-03.75 FOUL 36-10 30-07 34-10
8 Wanorack, Hailey 12 Hamshire-Fannett 36-09.00 11.20m
35-03.25 34-11.50 35-06.75 36-09 36-04 33-10
9 Kellar, Jasmine 10 Giddings 36-05.00 11.09m
35-04.50 36-05 35-00.50 35-07.50 FOUL 35-03.50
Event 423 Girls Discus Throw 4A
=================================================================================
National: ! 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy,TX
State: + 187-10 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy
Conf 4A: * 155-05 2001 Johvonne Hernandez, Port Isabel
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Markert, Celine Yoakum 149-10 45.66m 10
144-08 143-10 139-01 143-00 143-08 149-10
2 Dixon, Lauryn 10 Princeton 134-07 41.02m 8
92-06 FOUL 134-07 133-05 FOUL 123-02
3 Blankenship, Shaycee 11 Princeton 130-00 39.62m 6
FOUL 116-11 130-00 FOUL 117-09 125-01
4 Ward, Chantel West Columbia 129-09 39.54m 4
129-09 FOUL 128-00 81-08 123-11 FOUL
5 Nieto, Sabrina 11 Smithville 127-11 38.98m 2
127-11 126-09 126-11 109-11 122-11 127-01
6 Murchison, Daniella Port Isabel 120-10 36.83m 1
120-10 117-03 115-03 99-00 106-07 118-07
7 Thomas, Jaylan 11 Vernon 117-01 35.68m
100-11 92-03 71-01 116-02 116-04 117-01
8 Allison, Leandrea 10 Tatum 113-02 34.49m
98-00 113-02 FOUL FOUL 105-06 FOUL
9 Roberts, Carly 09 Big Spring 96-01 29.28m
FOUL 96-01 FOUL FOUL FOUL FOUL
================================================================================
Women - 4A - Team Rankings - 17 Events Scored
================================================================================
1) Uplift Hampton Prep 67 2) Texarkana Liberty-Eylau 36
3) Sealy 32 4) Liberty Hill 28
4) Coldspring-Oakhurst 28 6) Sour Lake Hardin-Jefferso 26
6) Taylor 26 8) Bay City 24
8) Andrews 24 10) Levelland 20
10) Houston Wheatley 20 12) Yoakum 18
13) Fredericksburg 17 14) Stafford 16
14) Freeport Brazosport 16 16) Bridge City 14
16) Princeton 14 18) Gilmer 12
19) Port Isabel 11 20) Columbus 10
20) Lufkin Hudson 10 20) Dalhart 10
23) Ingleside 9 24) Monahans 8
24) La Grange 8 24) Abilene Wyle 8
24) Waco Connally 8 28) Emory Rains 6
28) Pleasanton 6 28) Gatesville 6
28) Devine 6 28) Corpus Christi West Oso 6
28) Orange West Orange-Stark 6 28) Mexia 6
28) Brownsboro 6 36) Brownwood 5
37) Rockport-Fulton 4 37) Anna 4
37) Lorena 4 37) Pampa 4
37) West Columbia 4 42) Burnet 3
43) Kennedale 2 43) Wills Point 2
43) Lake Worth 2 43) LaVernia 2
43) Sinton 2 43) Dallas Lincoln 2
43) Melissa 2 43) Smithville 2
51) Paris North Lamar 1.50 51) Shepherd 1.50
53) Kilgore 1 53) Sanger 1
53) Salado 1 53) Caldwell 1
53) Graham 1
Event 510 Boys 100 Meter Dash 5A
============================================================================
National: ! 10.15 1990 Henry Neal, Greenville, TX
State: + 10.15 1990 Henry Neal, Greenville
Conf 5A: * 10.15 2002 Brendan Christian, Austin Reagan
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Lewis, John 12 Willis 10.34 0.8 10
2 Marks, Xavian 12 Rchmd.Grge Ranch 10.39 0.8 8
3 Ausborne, Xzavien 12 Dal.So.Oak Cliff 10.64 0.8 6
4 Johnson-Jessie, Lamontri 10 Lancaster 10.66 0.8 4
5 Mosley, Cedric 12 John Tyler 10.69 0.8 1.50
5 Martin, Taylor Fort Worth Dunbar 10.69 0.8 1.50
7 Hamlin, Dartez 11 El Paso Burges 10.72 0.8
8 Martin, Tommy CC Flour Bluff 10.73 0.8
9 Guidry, Javelin 10 Cedar Park 10.79 0.8
Event 518 Boys 200 Meter Dash 5A
============================================================================
National: ! 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt, TX
State: + 20.24 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt
Conf 5A: * 20.32 2002 Brendan Christian, Austin Reagan
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Ehiemua, Shamon 10 Fort Bend Marshall 20.89 1.6 10
2 Mills, Gerald 12 Fort Bend Marshall 21.31 1.6 8
3 Ausborne, Xzavien 12 Dal.So.Oak Cliff 21.48 1.6 6
4 Hamlin, Dartez 11 El Paso Burges 21.50 1.6 4
5 Challenger, Johnathon 11 San Antonio Houston 21.56 1.6 2
6 Garner, Reggie 12 Lancaster 21.59 1.6 1
7 Grogan, Anthony 12 McKinney North 21.61 1.6
8 Hargrove, Vondell 12 Austin Travis 21.64 1.6
9 Atkinson, Jordan 11 Amarillo Caprock 21.71 1.6
Event 514 Boys 400 Meter Dash 5A
=======================================================================
National: ! 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield TImberview
State: + 45.24 1994 Marlon Ramsey, Beaumont West Brook
Conf 5A: * 45.64 1991 Deon Minor, Paris
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Age, Eric 12 Lancaster 47.31 10
2 London III, Wilbert 12 Waco 47.47 8
3 Patterson, Isiah CC Moody 48.15 6
4 Gonzalez, Brian 11 El Paso Bel Air 48.88 4
5 Sawyer, Jonathon 12 Manor 48.96 2
6 Nowak, Jake 12 Austin Vandegrift 49.24 1
7 Murphy, Drake 12 Galveston Ball 49.25
8 Marquez, Isaac 12 Fort Worth Boswell 49.39
9 Palmer, Isaiah 10 Frisco Liberty 49.56
Event 506 Boys 800 Meter Run 5A
=======================================================================
National: ! 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, C
State: + 1:48.21 2001 Jonathan Johnson, Abilene
Conf 5A: * 1:49.41 1995 Derrick Small, Dickinson
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ellison, Jaqwae' 12 Georgetown 1:53.55 10
2 Chatham, Luca 12 Dallas Wilson 1:54.45 8
3 Olguin, Reagan 12 Edinburg Vela 1:54.54 6
4 Hancock, Gus 09 Bryan 1:54.85 4
5 Hawkins, Eric Pine Tree 1:55.37 2
6 Julian, Conner 12 Carroltn Creekvw 1:55.68 1
7 Lueth, Kang 11 Amarillo Caprock 1:55.85
8 Rhodes, J 11 Beaumont Central 2:00.49
9 Reasoner, Brandon 10 FW Southwest 2:02.63
Event 520 Boys 1600 Meter Run 5A
=======================================================================
National: ! 3:59.51 2001 Alan Webb, Reston South Lakes, VA
State: + 4:03.27 2003 Steve Magness, Kelin Oak
Conf 5A: * 4:06.14 1967 Robert Gonzales, Falfurrias
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Blunt, Carter 11 Frisco Independence 4:10.35 10
2 Bishop, Jon 11 College Station 4:16.36 8
3 Medrano, Darren 12 Georgetown 4:17.61 6
4 Chatham, Luca 12 Dallas Wilson 4:21.35 4
5 Jackson, Ishmail 12 Kingwood Park 4:22.70 2
6 Leyva, Tristan 12 Saginaw 4:25.93 1
7 Pedraza, Victor 11 P S J A Southwest 4:28.49
8 Gaytan, Javier 12 El Paso Burges 4:30.20
9 Tankersley, Andrew 12 Boerne Champion 4:30.65
Event 502 Boys 3200 Meter Run 5A
=======================================================================
National: ! 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank, CA
State: + 8:52.34 1987 Eric Henry, Conroe McCullough
Conf 5A: * 9:07.60 2010 Will Antkowiak, Brenham
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Blunt, Carter 11 Frisco Independence 9:02.98* 10
2 Bishop, Jon 11 College Station 9:19.24 8
3 Tankersley, Andrew 12 Boerne Champion 9:20.21 6
4 Reyna, GJ 12 VeteransMemorial 9:29.64 4
5 Cleveland, Alex Grapevine 9:30.87 2
6 Garcia, Kyle 12 North Forney 9:31.73 1
7 Leyva, Tristan 12 Saginaw 9:33.96
8 Almaraz, Raul 12 San Antonio Edison 9:36.07
9 Waldschmidt, Alec 11 Rchmd.Grge Ranch 9:57.10
Event 508 Boys 110 Meter Hurdles 5A
============================================================================
National: ! 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH
State: + 13.34 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing
Conf 5A: * 13.40 2013 Tony Brown, Beaumont Ozen
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Sheffield, Kendall 12 Fort Bend Marshall 13.42 1.4 10
2 Roberson, Medric 11 Mansfield Summit 13.80 1.4 8
3 Lattin, Amere 12 Fort Bend Marshall 13.85 1.4 6
4 Hargrove, Vondell 12 Austin Travis 13.92 1.4 4
5 Dunn, Quincy 12 Lancaster 14.20 1.4 2
6 Alexander, Tyrell 11 Lancaster 14.27 1.4 1
7 Hester, Apollos 12 East View 14.58 1.4
8 Coleman, Elden 12 El Paso Andress 14.62 1.4
9 Adedokun, Ayodeji 12 Chisholm Trail 14.81 1.4
Event 516 Boys 300 Meter Hurdles 5A
=======================================================================
National: ! 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside La Sierra, C
State: + 35.33 2007 Robert Griffin, Copperas Cove
Conf 5A: * 35.33 2007 Robert Griffin, Copperas Cove
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Grimes, Norman 11 Canyon 36.35 10
2 Moore, Garrett 12 Mansfield Legacy 36.63 8
3 Castillo, Vince 12 Donna 37.25 6
4 Smith, Jeremy 11 Fort Bend Marshall 37.87 4
5 Smith, Alexander 12 Cedar Park 38.10 2
6 Roberson, Medric 11 Mansfield Summit 38.28 1
7 Cuellar, Billy 12 El Paso Eastlake 42.97
8 Sherrard, Fletcher 12 Galena Park 46.22
Event 504 Boys 4x100 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: ! 39.76 1998 Ft. Worth Wyatt, TX, Fort Worth Wyat
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
State: + 39.76 1998 Fort Worth Wyatt, Fort Worth Wyatt
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
Conf 5A: * 39.95 2001 Houston Forest Brook, Houston Forest
Ray/McCann/Lusk/Hodge
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lancaster 40.66 20
1) Garner, Reggie 12 2) Walker, Gabriel 12
3) Boyd, Elijah 12 4) Ivy, Kenan 11
2 Richmond George Ranch 40.70 16
1) Guidry, Tylen 12 2) Carr, Fred 12
3) Solomon, Regginald 12 4) Marks, Xavian 12
3 Fort Bend Marshall 40.71 12
1) Lynch, Cederian 10 2) Ehiemua, Shamon 10
3) Jones, Marcus D. 12 4) Mills, Gerald 12
4 Mansfield Legacy 40.73 8
1) Brealy, Jermaine 11 2) McDonald, Trent 10
3) Seastrunk, David 12 4) McGee, Michael 11
5 Manor 41.19 4
1) Spencer, Sammie 12 2) Foster, Michael 10
3) Brooks, LD 11 4) Brewington, Eric 11
6 Fort Worth Arlington Heights 41.55 2
1) Griffin, Deion 11 2) Johnson, Larry 12
3) Odubasa, Francis 11 4) Woolen, Tariq 10
7 San Antonio Houston 41.80
1) Jones, Trenton 2) Burks, Jarrett 12
3) Jones, Taveon 11 4) Challenger, Johnathon 11
8 Victoria West 42.14
1) Fromme, Ty 2) Callaway, Eric
3) Clements, Stephen 4) Girdy, Gamarquis
9 Denton 42.15
1) Miller, Chris 2) Devore, Bradley 12
3) Campos, Juan 12 4) Miller, Emmonie 11
Event 512 Boys 4x200 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: ! 1:23.92 2007 Ft. Bend Hightower, TX, Fort Bend
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
State: + 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower, Fort Bend Hig
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
Conf 5A: * 1:24.26 2014 Texarkana, Texarkana
J Walker,T Walker,T Monk,K Harris
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Fort Bend Marshall 1:24.01* 20
1) Lynch, Cederian 10 2) Lattin, Amere 12
3) Sheffield, Kendall 12 4) Ehiemua, Shamon 10
2 Lancaster 1:24.89 16
1) Garner, Reggie 12 2) Boyd, Elijah 12
3) Wells, LaDarius 12 4) Ivy, Kenan 11
3 Temple 1:24.97 12
1) Franklin, Jemiyah 10 2) Cole, Clint 12
3) Carr, Jeff 12 4) Curtiss, Davion 11
4 McKinney North 1:24.98 8
1) Cooper, Chauncey 12 2) Deboskie, Julien 12
3) Jones, Ronald 12 4) Grogan, Anthony 12
5 Mansfield Legacy 1:25.61 4
1) Moore, Garrett 12 2) Ivery, Gentry 12
3) Seastrunk, David 12 4) McGee, Michael 11
6 Fort Worth Arlington Heights 1:26.12 2
1) Griffin, Deion 11 2) Johnson, Larry 12
3) Odubasa, Francis 11 4) Woolen, Tariq 10
7 Amarillo Caprock 1:26.43
1) Morrison, Terry 12 2) Sheriff, Va-Sheku 12
3) Saryoung, Blama 11 4) Atkinson, Jordan 11
8 Austin Travis 1:27.46
1) Watson, Brandon 12 2) Hargrove, Vondell 12
3) Murray, Michael 10 4) Strait, Eric 12
9 Edinburg Vela 1:32.82
1) Flores, Tristan 12 2) Luna, Eddie
3) Arguellez, Michael 4) Reyna, Elijah
Event 522 Boys 4x400 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: ! 3:07.40 1985 Hawthorne, CA, Hawthorne, CA
March/Graham/Kelly/Thomas
State: + 3:09.14 1984 Dallas Roosevelt, Dallas Roosevelt
Allen/Melton/Carden/Martin
Conf 5A: * 3:10.78 2003 Austin Reagan, Austin Reagan
Franks/Darby/Sterling/Williams
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Fort Bend Marshall 3:15.03 20
1) Isom, John 11 2) Lattin, Amere 12
3) Smith, Jeremy 11 4) Mills, Gerald 12
2 Fort Bend Ridge Point 3:16.18 16
1) Deadmon, Bryce 12 2) Cook, Jameel 12
3) Packard, David 11 4) Ford, Deante 12
3 McKinney North 3:16.40 12
1) Deboskie, Julien 12 2) Grogan, Anthony 12
3) Jackson, Xavier 11 4) Cooper, Chauncey 12
4 Richmond George Ranch 3:17.30 8
1) Marks, Xavian 12 2) Carr, Fred 12
3) Gorman, Cory 11 4) Baldridge, Jayson 10
5 Fort Worth Boswell 3:19.01 4
1) Macon, Reggie 12 2) Fisher, Tyrell 12
3) Ramirez, Anthony 11 4) Marquez, Isaac 12
6 Edinburg Vela 3:19.60 2
1) Jackson, Gabriel 2) Arevalo, Isaac
3) Davila, Jonnny 11 4) Olguin, Reagan 12
7 Arlington Seguin 3:19.64
1) Dennis, Keanon 11 2) Shepard, Isaac 12
3) Clark, Cortland 10 4) Dennis, Keylon 11
8 Fort Worth Arlington Heights 3:21.30
1) Griffin, Deion 11 2) Woolen, Tariq 10
3) Odubasa, Francis 11 4) Singleton, Skye 12
9 Floresville 3:23.81
1) Lima, Kent 10 2) Moy, Sean 12
3) Felux, CJ 12 4) Sansing, Quinton 10
Event 528 Boys Long Jump 5A
======================================================================================
National: ! 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare, CA
State: + 26-01.50 2008 Marquise Goodwin, Garland Rowlett
Conf 5A: * 25-06 2001 Howard Jackson, Freeport Brazosport
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Morrison, Terry 12 Amarillo Caprock 23-06.50 2.1 7.17m 10
23-06.50(2.1) 22-09.75(0.7) FOUL(0.6) 22-05(1.2) 23-03(1.1) 22-10(1.0)
2 Barrett, Grayson 12 Prosper 23-02.25 1.3 7.06m 8
FOUL(+0.0) 21-06(0.8) 22-00.25(0.9) 22-00.75(-0.3) 21-09(0.8) 23-02.25(1.3)
3 Lester, Larenz 12 Mansfield Summit 22-03.50 0.9 6.79m 6
22-00.75(1.6) FOUL(0.2) 22-03.50(0.9) 21-00.75(-0.2) 22-00.25(0.2) 22-03.50(0.9)
4 Brannan, Travis 11 Austin Vandegrift 21-09.00 0.9 6.62m 4
20-08.50(1.1) FOUL(1.0) FOUL(0.9) 20-05.50(0.8) 21-04.25(1.4) 21-09(0.9)
5 Coutee, Keekee 12 Lufkin 21-06.25 0.9 6.55m 2
20-11.75(1.7) 20-00.50(+0.0) 21-03.75(0.8) 21-05(0.8) 21-06.25(0.9) FOUL(1.0)
6 Dawkins, Mikael 12 Leander 21-05.25 0.5 6.53m 1
20-04.25(2.4) 19-06(0.3) 20-00.75(0.7) 20-04.75(0.8) 21-05.25(0.5) FOUL(+0.0)
7 Marks, Xavian 12 Rchmd.Grge Ranch 21-03.25 1.0 6.48m
FOUL(0.1) 21-00.25(0.9) 20-07.75(1.0) 19-11(0.8) 21-03.25(1.0) 20-01.25(1.0)
8 Frelow, Cameron 12 Richmond Foster 21-01.25 1.2 6.43m
21-01.25(1.2) 20-04.25(0.3) FOUL(1.0) 20-02.50(1.0) 19-04.75(1.3) 20-00.25(1.1)
9 Smith, Johnny 12 El Paso Andress 20-06.25 0.1 6.25m
20-00.50(1.0) 20-06.25(0.1) FOUL(0.7) FOUL(0.9) 19-10(0.2) 20-05(-1.4)
Event 534 Boys Triple Jump 5A
============================================================================
National: ! 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir, CA
State: + 51-11.75 2002 Jaimoy Bryant, Jasper
Conf 5A: * 51-11.75 2002 Jaimoy Bryant, Jasper
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Sherrard, Fletcher 12 Galena Park 49-00.25 3.1 10
49-00.25(3.1) 47-03.50(3.1) 47-00.25(3.4) 46-00.25(1.7) 47-01.50(2.1) PASS
2 Fantroy, Rickey 11 McKinney 48-08.25 1.8 8
46-08.25(2.8) 48-01.50(4.1) 48-08.25(1.8) 45-11.50(2.8) 47-04.25(2.1) 46-04.50(1.4)
3 Enobaber, Jimmy 11 Mansf. Lake Rdge 47-05.00 2.9 6
46-05.75(5.9) 46-05.75(3.1) 47-05(2.9) FOUL(1.5) 45-11.50(1.6) 46-04.25(1.3)
4 Guidry, Tylen 12 Rchmd.Grge Ranch 47-04.00 1.5 4
FOUL(4.7) FOUL(3.8) 47-04(1.5) FOUL(0.9) FOUL(2.4) 45-07.75(0.5)
5 Wallace, Tylan 10 FW South Hills 47-02.25 3.6 2
47-02.25(3.6) 45-03(2.5) 44-11.75(4.5) 45-07.25(1.8) 45-10.75(3.3) 44-05.50(0.4)
6 Brannan, Travis 11 Austin Vandegrift 46-05.25 4.0 1
45-04.50(4.9) 45-07.75(3.2) 46-05.25(4.0) 44-02(1.5) 46-02.75(4.8) 45-11(2.6)
7 Whaley, Devwah 11 Beaumont Central 46-02.75 3.2
46-02.75(3.2) 46-00.75(4.2) FOUL(4.9) 43-07.25(3.0) FOUL(2.0) 44-00(1.5)
8 Seals, Jalen 10 Fort Worth Boswell 46-02.25 1.8
45-04.75(5.0) 45-06.75(3.4) 45-05.75(4.1) 44-11(3.8) 46-02.25(1.8) 45-08.50(1.2)
9 Allen, Robert 12 SA Brackenridge 44-06.50 3.7
44-06.50(3.7) 42-08(2.2) 44-04.50(3.1) 42-11.25(2.6) FOUL(0.7) 44-04.25(1.9)
Event 526 Boys High Jump 5A
=================================================================================
National: ! 7-05.75 2009 James White, Grandview, MO
State: + 7-04.75 1983 James Lott, Refugio
Conf 5A: * 7-01.50 1983 Ernie Mendez, Canyon
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Rivera, Brendon 12 Edinburg Vela 6-09.00 2.05m 10
2 Nwangwu, Kene 11 Frisco Heritage 6-08.00 2.03m 8
3 Albert, Chris 12 Floresville 6-06.00 1.98m 6 0+0 misses
4 Davis, Zuri 12 Carroltn Creekvw 6-06.00 1.98m 4 X0+0 misses
5 Wyche, Kris 10 Elgin 6-04.00 1.93m 2
6 Reed, Jonel 11 Fort Worth Boswell 6-02.00 1.87m 1 0+0 misses
7 Taylor, Jordan 12 Mansf. Lake Rdge 6-02.00 1.87m X0+0 misses
8 Webb, Aaron 12 Cleburne 6-02.00 1.87m XX0+0 misses
-- Jackson, Lawerence 12 Tomball Memorial NH
Event 530 Boys Pole Vault 5A
=================================================================================
National: ! 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield, TX
State: + 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield
Conf 5A: * 17-06.50 2000 Sage Thames, Wolfforth Frenship
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Wooten, Jacob 12 Tomball Memorial 17-00.00 5.18m 10
2 Herrscher, William 12 Rockwall-Heath 16-06.00 5.02m 8
3 Ruiz, Antonio 12 Tomball Memorial 16-00.00 4.87m 6
4 Scott, Blake 12 Aledo 15-06.00 4.72m 4 0+0 misses
5 Owen, Matthew 12 Lew. The Colony 15-06.00 4.72m 2 0+2 misses
6 Hall, Hudson Gregory-Portland 15-00.00 4.57m 1
7 Weissman, Peyton Grapevine 14-06.00 4.41m
8 Stadler, Hunter 11 Boerne Champion 13-06.00 4.11m
-- Holmes, Joel Hallsville NH
Event 532 Boys Shot Put 5A
=======================================================================
National: ! 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson,
State: + 75-09 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Conf 5A: * 66-11.50 2002 Lucas Mireles, Corpus Christi Cal
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Steward, Kevin 11 Red Oak 59-04.00 10
59-04 FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
2 Nigh, Spencer 11 Magnolia 57-06.75 8
FOUL 57-06.75 56-06.50 FOUL 57-05.25 FOUL
3 Harris, Wes 10 Aledo 57-03.75 6
57-03.75 FOUL 57-00.75 FOUL FOUL FOUL
4 Smith, Marcus 11 Amarillo Caprock 54-08.00 4
FOUL 54-08 53-01 52-07.75 FOUL FOUL
5 Hernandez, Joshua D 11 El Paso Del Valle 52-01.00 2
48-06 50-00.50 FOUL 51-00 FOUL 52-01
6 Zaragoza, Tristan 12 SA Highlands 51-02.50 1
49-11 51-02.50 48-04 49-02 40-09.25 50-07.75
7 Jenkins, DaCuan 12 Huntsville 50-05.25
49-11 50-05.25 FOUL FOUL 48-00.50 FOUL
8 Reese, Jassavia 12 John Tyler 45-07.75
FOUL FOUL 40-01.50 45-07.75 45-06 43-05.50
9 Garcia, Andres 12 SA Harlandale 41-07.75
FOUL FOUL 41-07.75 FOUL FOUL FOUL
Event 524 Boys Discus Throw 5A
=================================================================================
National: ! 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State: + 208-08 1996 Roger Roesler, Round Rock
Conf 5A: * 200-09 1996 Adam Guthrie, Austin Reagan
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Steward, Kevin 11 Red Oak 173-02 52.78m 10
161-09 170-01 164-06 FOUL 173-02 170-08
2 Rios, Jorge 11 Port Lavaca Calhoun 169-04 51.61m 8
128-02 149-01 130-08 160-06 169-04 166-11
3 Becker, Ryan 11 Marble Falls 164-10 50.24m 6
FOUL 142-03 133-09 148-03 158-07 164-10
4 Davies, Joe 12 Carroltn Creekvw 156-08 47.75m 4
FOUL 131-06 124-00 156-08 151-10 156-00
5 Reed, Chase 11 Amarillo Caprock 147-01 44.83m 2
132-05 147-01 146-09 144-03 146-03 FOUL
6 Bell, Sukyennon 12 FW Arl. Heights 143-06 43.73m 1
143-06 136-05 138-03 139-08 FOUL 131-00
7 Tanyi, Mbi 12 Fort Bend Bush 137-10 42.01m
FOUL FOUL 137-10 FOUL FOUL FOUL
8 Tijerina, Carlos Eagle Pass Winn 135-08 41.35m
FOUL FOUL 114-04 FOUL 132-08 135-08
9 Nigh, Spencer 11 Magnolia 132-11 40.51m
FOUL FOUL 132-11 FOUL FOUL FOUL
================================================================================
Men - 5A - Team Rankings - 17 Events Scored
================================================================================
1) Fort Bend Marshall 90 2) Lancaster 54
3) Richmond George Ranch 36 4) Red Oak 20
4) Mansfield Legacy 20 4) McKinney North 20
4) Frisco Independence 20 8) Edinburg Vela 18
9) Georgetown 16 9) College Station 16
9) Tomball Memorial 16 9) Fort Bend Ridge Point 16
9) Amarillo Caprock 16 14) Mansfield Summit 15
15) Dallas Wilson 12 15) Dallas South Oak Cliff 12
15) Temple 12 18) Canyon 10
18) Willis 10 18) Galena Park 10
18) Aledo 10 22) Carrollton Creekview 9
23) Port Lavaca Calhoun 8 23) Rockwall-Heath 8
23) McKinney 8 23) Magnolia 8
23) Frisco Heritage 8 23) Prosper 8
23) Waco 8 30) Mansfield Lake Ridge 6
30) Marble Falls 6 30) Floresville 6
30) Austin Vandegrift 6 30) Donna 6
30) Corpus Christi Moody 6 30) Manor 6
30) Boerne Champion 6 38) Fort Worth Boswell 5
38) Fort Worth Arlington Heigh 5 40) Austin Travis 4
40) Bryan 4 40) Mission Veterans Memorial 4
40) El Paso Bel Air 4 40) El Paso Burges 4
45) Elgin 2 45) El Paso Del Valle 2
45) Lewisville The Colony 2 45) San Antonio Houston 2
45) Fort Worth South Hills 2 45) Kingwood Park 2
45) Grapevine 2 45) Lufkin 2
45) Pine Tree 2 45) Cedar Park 2
55) Fort Worth Dunbar 1.50 55) John Tyler 1.50
57) Saginaw 1 57) North Forney 1
57) Gregory-Portland 1 57) Leander 1
57) San Antonio Highlands 1
Event 509 Girls 100 Meter Dash 5A
============================================================================
National: ! 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State: + 11.16 2008 Victoria Jordan, Fort Worth Dunbar
Conf 5A: * 11.16 2008 Victoria Jordan, Fort Worth Dunbar
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Smith, Melicha 12 Texas City 11.66 1.3 10
2 Love, Chassity 12 Prosper 11.87 1.3 8
3 Thomas, Tevis 12 SA Brackenridge 11.93 1.3 6
4 Giles, Ja'Leesa 10 Mansfield Legacy 11.95 1.3 4
5 Francis, Chelsea 11 Carrollton Smith 11.99 1.3 2
6 Roberts, Kaizha 10 Plainview 12.02 1.3 1
7 Hudson, Kennedy 11 Baytown Goose Creek 12.05 1.3
8 Manning, Shanice 11 Lockhart 12.07 1.3
9 Jordan, Mikia 10 Aledo 12.10 1.3
Event 517 Girls 200 Meter Dash 5A
============================================================================
National: ! 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles Baptist, CA
State: + 22.84 2007 Tiffany Townsend, Killeen
Conf 5A: * 22.84 2007 Tiffany Townsend, Killeen
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Love, Chassity 12 Prosper 24.46 1.8 10
2 Carter, Glorilisha 12 Bastrop 24.46 1.8 8
3 Giles, Ja'Leesa 10 Mansfield Legacy 24.56 1.8 6
4 Arinze, Jane 12 Fort Bend Bush 24.57 1.8 4
5 Martin, Jania 09 McKinney North 24.66 1.8 2
6 Gill, Joi 12 Fort Bend Marshall 24.91 1.8 1
7 Thomas, Tevis 12 SA Brackenridge 25.19 1.8
8 Lee, Diamond 11 FW Arl. Heights 25.56 1.8
9 Bradley, Deandrii Fort Worth Dunbar 25.84 1.8
Event 513 Girls 400 Meter Dash 5A
=======================================================================
National: ! 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego, Morse,
State: + 52.40 2012 Courtney Okolo, CA Newman Smith
Conf 5A: * 52.40 2012 Courtney Okolo, CA Newman Smith
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Owens, Jarra 12 Fort Bend Bush 55.48 10
2 Spivey, Teona 11 Willis 55.85 8
3 Lear, Bailey 09 McKinney 56.09 6
4 Ene, Chiamaka 11 Rockwall-Heath 57.03 4
5 Warden, Jadsia 11 El Paso Chapin 57.55 2
6 Carter, Adeline 09 Austin Vandegrift 57.74 1
7 Williams, Kristyn 12 Richmond Foster 58.24
8 Covington, Kiana 12 El Paso Hanks 58.29
9 Burniston, AnnaBeth 11 Kerrville Tivy 58.62
Event 505 Girls 800 Meter Run 5A
=======================================================================
National: ! 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvrd-Westlak, C
State: + 2:08.16 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 5A: * 2:09.27 2014 Kaitlin Rodriguez, Canyon
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Williams, Kristyn 12 Richmond Foster 2:12.97 10
2 McClintock, Halle 10 FB Ridge Point 2:13.46 8
3 Wilson, Izzy 11 Canyon 2:14.91 6
4 Weber, Kamryn 11 Frisco 2:15.34 4
5 Barrientos, Lauryn 11 Forney 2:18.85 2
6 Underwood, Soren 10 Joshua 2:19.45 1
7 Ramirez, Katherine 12 Alice 2:19.48
8 Asiedu, Lauryn 10 CP Vista Ridge 2:19.79
9 Harris, Alicia 12 Lancaster 2:24.27
Event 519 Girls 1600 Meter Run 5A
=======================================================================
National: ! 4:33.29 2014 Alexa Efraimson, Camas,WA
State: + 4:43.58 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 5A: * 4:48.16 2013 Madie Boreman, Leander Rouse
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Gray, Abby 11 SA Alamo Heights 4:57.53 10
2 Welborn, Jordan 12 Lumberton 4:58.64 8
3 Betzen, Karyss 10 Canyon Randall 4:59.69 6
4 Simon, Skyler Grapevine 5:05.17 4
5 Crone, Claire 11 Leander 5:05.84 2
6 Sanchez, Gema 11 Pfl. Connally 5:07.84 1
7 Barrientos, Lauryn 11 Forney 5:12.50
8 Johnston, Kirsten 12 Mont Belvieu BH 5:16.68
9 Delarosa, Abigail 11 Red Oak 5:21.98
Event 501 Girls 3200 Meter Run 5A
=======================================================================
National: ! 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks
State: + 10:13.81 2013 Sandie Raines, Kingwood
Conf 5A: * 10:23.92 2014 Natalie Rathjen, D.Highlnd Park
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Gray, Abby 11 SA Alamo Heights 10:44.59 10
2 Welborn, Jordan 12 Lumberton 10:58.62 8
3 DeWitt, Erika 12 Canyon Randall 10:59.75 6
4 Simon, Skyler Grapevine 11:00.37 4
5 Johnston, Kirsten 12 Mont Belvieu BH 11:24.51 2
6 Hernandez, Jazmin 09 Georgetown 11:24.53 1
7 Yake, Carter 09 Frisco Wakeland 11:27.19
8 Graham, Carnley 12 Prosper 11:33.66
9 Dewey, Melinda 12 Canyon Randall 11:43.52
Event 507 Girls 100 Meter Hurdles 5A
============================================================================
National: ! 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
State: + 13.25 2003 Alandra Sherman, Houston Eisenhower
Conf 5A: * 13.51 2000 Ranysha Leblanc, Port Arthur Lincoln
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Marshall, Tonea 11 Arlington Seguin 13.55 1.5 10
2 Trought, Brittney 12 Aledo 13.84 1.5 8 13.831
3 Gonzalez, Sami 12 Carroltn Creekvw 13.84 1.5 6 13.838
4 Walker, Ivy 11 Mansfield Summit 14.00 1.5 4
5 Trought, Danielle 12 Aledo 14.48 1.5 2
6 Young, Akuira 12 Tomball Memorial 15.02 1.5 1
7 Steels, Jasmyn 11 CS A&M Cons 15.10 1.5
8 Rangnow, Lauren Victoria East 15.39 1.5
9 Schulz, Natalie 11 Marble Falls 15.53 1.5
Event 515 Girls 300 Meter Hurdles 5A
=======================================================================
National: ! 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson, C
State: + 40.96 2008 Donique Flemings, Saginaw
Conf 5A: * 40.96 2008 Donique Flemings, Saginaw
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Gonzalez, Sami 12 Carroltn Creekvw 40.81+ 10
2 Garrett, Jania 12 Lancaster 42.73 8
3 Young, Akuira 12 Tomball Memorial 43.22 6
4 Amadu, Friddaus 12 Kingwood Park 43.69 4
5 Stegall, Arianna CC Flour Bluff 45.18 2
6 Williams, Xariah 11 Mansfield Summit 45.26 1
7 Rodriguez, Kendall 12 Burleson Centennial 45.36
8 Schulz, Natalie 11 Marble Falls 45.95
9 Powell, Alexis 09 Canyon 46.12
Event 503 Girls 4x100 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: ! 44.50 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly
Solomon/Lee/Picott/Solomon
State: + 44.60 2004 Dallas Skyline, Dallas Skyline
Thomas/Lacy/Curry/Greer
Conf 5A: * 45.17 2008 Fort Worth Dunbar, Fort Worth Dunbar
Clark/Collier/Keeton/Jordan
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Fort Bend Bush 46.45 20
1) Dotson, Taylor 12 2) Arinze, Jane 12
3) Ataghauman, Asia 12 4) Owens, Jarra 12
2 Arlington Seguin 46.51 16
1) Gooding, Laterria 11 2) Marshall, Tonea 11
3) Garrett, Toni 11 4) Ridgeway, Aubrey 11
3 Fort Bend Marshall 46.82 12
1) Gill, Joi 12 2) Mendoza, Liniuska 12
3) Johnson, Angel 09 4) Antoine, Mahogany 11
4 Aledo 47.05 8
1) Trought, Danielle 12 2) Trought, Brittney 12
3) Valencia, Tysley 09 4) Jordan, Mikia 10
5 McKinney North 47.06 4
1) Martin, Jania 09 2) Encalade, Alon 12
3) Powell, Breah 10 4) Madubuike, Julia 10
6 Bryan 47.26 2
1) Harris, Kaitlyn 12 2) Foster, Chahnyce 12
3) Golden, Miranda 09 4) Kennedy, Jamie 11
7 Fort Worth Dunbar 48.11
1) Nelson, Keandall 2) Bradley, Deandrii
3) Woods, Isis 4) Swancy-Clater, Kyoshia
8 Victoria West 48.31
1) Daniel, Bailey 2) McGarity, Saige
3) Ellison, Mercedes 4) Roell, Mikaya
9 Austin Johnson 49.92
1) Brice, Kendall 10 2) Pickens, Bre
3) Bryson, Za'Kara 09 4) Harris, Melody 10
Event 511 Girls 4x200 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: ! 1:33.43 2014 Aquinas,CA, Aquinas,CA
Sparling/Spalding/Jean-Baptiste/Ellis
State: + 1:34.51 2003 Alief Elsik, Alief Elsik
Richie/Ketchum/Jones/Willard
Conf 5A: * 1:36.17 2008 Fort Worth Dunbar, Fort Worth Dunb
Jordan/Clark/Collier/Miles
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Arlington Seguin 1:38.10 20
1) Gooding, Laterria 11 2) Garrett, Toni 11
3) Marshall, Tonea 11 4) Ridgeway, Aubrey 11
2 Carrollton Smith 1:39.39 16
1) Holmes, Alia 10 2) Sule, Iman 11
3) Green, Ahmani 12 4) Francis, Chelsea 11
3 Longview 1:40.13 12
1) Pierson, Victoria 2) Jones, Myshia
3) Carr, Daijia 4) Moore, Deja
4 Richmond George Ranch 1:40.46 8
1) Egege, Lisa 10 2) Yelder, Geordann 12
3) Rutherford, Destiny 12 4) Tilford-Rutherford, Jazmyne 11
5 Bastrop 1:41.01 4
1) Langle, Taylor 12 2) Carter, Glorilisha 12
3) Ahlhorn, Ashley 12 4) Higgins, Rhanequa 10
6 Crowley 1:41.53 2
1) Jones, Hali 10 2) Rice, Jada 12
3) Neal, Myeasha 12 4) Williams, Bria 12
7 Fort Worth Dunbar 1:42.30
1) Woods, Isis 2) Swancy-Clater, Kyoshia
3) Timms, Revonne 4) Bradley, Deandrii
8 Victoria West 1:44.50
1) Henneke, Kerrah 2) Ellison, Mercedes
3) McGarity, Saige 4) Roell, Mikaya
-- Fort Bend Marshall DNF
1) Gill, Joi 12 2) Mendoza, Liniuska 12
3) Jones, Brianna 12 4) Antoine, Mahogany 11
Event 521 Girls 4x400 Meter Relay 5A
=======================================================================
National: ! 3:35.49 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Po
Woods/Harris/Lee/Solomon
State: + 3:38.52 2005 Fort Bend Marshall, Fort Bend Mars
Wardsworth/Cross/Mitchell/ Cross
Conf 5A: * 3:40.41 2008 Lancaster, Lancaster
Mergerson/Miller/D. Hill/T. Hill
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lancaster 3:43.54 20
1) Garrett, Jania 12 2) Atlas, Tylantiss 09
3) Horn, Leearia 10 4) Rockwell, Taylor 12
2 McKinney North 3:48.74 16
1) Powell, Breah 10 2) Encalade, Alon 12
3) Davis, LaSean 10 4) Martin, Jania 09
3 Richmond George Ranch 3:49.61 12
1) Tilford-Rutherford, Jazmyne 11 2) Ogbonna, Chigozie 12
3) Rutherford, Destiny 12 4) Egege, Lisa 10
4 Fort Bend Marshall 3:53.12 8
1) Mendoza, Liniuska 12 2) Antoine, Mahogany 11
3) Jones, Brianna 12 4) Johnson, Angel 09
5 Kingwood Park 3:55.13 4
1) Overmyer, Hannah 09 2) Parker, Katelyn 12
3) Lewallen, Rebecca 11 4) Amadu, Friddaus 12
6 Leander 3:57.00 2
1) Orekoya, Olufunmilayo 11 2) Bode, Taylor 09
3) Carter, Rayanna 11 4) Lavin, Erica 12
7 Canyon 3:57.69
1) Yerby, Hannah 11 2) Wilson, Izzy 11
3) Gregory, Brittany 11 4) Stafford, Katie
8 Austin Vandegrift 3:58.75
1) McCollum, Emmy 10 2) Grikis, Taylor 10
3) Keys, Nikki 12 4) Carter, Adeline 09
9 Canyon Randall 3:59.45
1) Dewey, Melinda 12 2) Thomas, Makayla 09
3) Piercy, Lauren 4) Dewey, Monica 12
Event 527 Girls Long Jump 5A
======================================================================================
National: ! 22-01.75 1976 Kathy McMillian, Raeford Hoke Co, NC
State: + 21-03.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 5A: * 20-10.25 2000 Chandi Jones, Bay City
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Walker, Ivy 11 Mansfield Summit 19-01.25 1.1 5.82m 10
19-01.25(1.1) FOUL(1.3) FOUL(1.0) 17-11.25(1.3) FOUL(1.1) 17-10(1.1)
2 Marshall, Tonea 11 Arlington Seguin 18-10.00 1.1 5.74m 8
FOUL FOUL 18-08.50(1.4) 18-06.75(0.9) 18-07(0.7) 18-10(1.1)
3 Carter, Glorilisha 12 Bastrop 18-05.00 0.8 5.61m 6
17-08(0.5) 16-07(0.7) 16-09.75(1.8) 16-08.50(2.2) 17-07.50(0.4) 18-05(0.8)
4 Mack, Arielle 10 El Paso Burges 18-03.75 0.9 5.58m 4
18-0.25=2nd best
17-04.50(2.4) 17-11.50(0.6) FOUL(1.4) 17-10.25(1.0) 18-03.75(0.9) 18-00.25(1.4)
5 Garcia, Asa 12 Texas City 18-03.75 +0.0 5.58m 2
17-11.5=2nd best
18-03.75(+0.0) 17-11.50(0.9) PASS FOUL FOUL FOUL
6 Miles, Madison 12 San Marcos 18-02.50 1.8 5.54m 1
17-03.50(0.3) 17-02.25(0.9) 17-05.25(1.6) 17-03(1.8) 17-06.50(1.3) 18-02.50(1.8)
7 Heinrich, Morgan 12 Frisco Wakeland 17-10.25 1.2 5.44m
17-04(1.0) 17-05.25(1.4) 17-09.50(1.5) 17-02.75(1.7) 16-07.75(0.6) 17-10.25(1.2)
8 Harris, Pleasant 09 Houston King 17-10.00 0.1 5.43m
17-01.25(+0.0) 17-10(0.1) 17-02.75(1.0) FOUL(0.6) 17-03.75(0.5) 16-09(1.0)
9 Roberts, Kaizha 10 Plainview 16-09.00 0.8 5.10m
16-09(0.8) 15-11.25(0.9) FOUL(1.3) 10-09(0.8) 12-11(1.5) 13-10.50(1.2)
Event 533 Girls Triple Jump 5A
======================================================================================
National: ! 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling, TX
State: + 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 5A: * 42-08.25 2001 LaToya Phelps, Greenville
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Garcia, Asa 12 Texas City 42-05.75 1.6 12.94m 10
FOUL(1.0) 41-04.75(2.6) 42-05.75(1.6) 40-06.75(1.6) PASS 41-03.50(3.4)
2 Mack, Arielle 10 El Paso Burges 40-03.25 4.2 12.27m 8
FOUL(2.3) FOUL(1.8) 39-08.50(2.5) 34-07(2.4) 40-03.25(4.2) 36-11.25(3.6)
3 Thomas, Essence 10 Galveston Ball 40-02.50 3.2 12.25m 6
39-03.25(2.3) 39-01(2.0) 40-02.50(3.2) 38-04.75(2.7) 38-09.75(3.3) 38-09.25(3.4)
4 Nwachukwu, Andrea 12 Wylie 39-04.50 3.0 12.00m 4
37-05.25(2.5) FOUL(1.9) 39-04.50(3.0) FOUL(2.6) 38-03.25(3.3) FOUL(3.5)
5 Steels, Jasmyn 11 CS A&M Cons 39-01.00 1.9 11.91m 2
39-01(1.9) FOUL(4.0) FOUL(1.6) FOUL(2.5) FOUL(2.8) 38-10.25(2.6)
6 Roberts, Kaizha 10 Plainview 38-08.50 4.5 11.79m 1
37-07(1.5) 37-10(3.1) 38-08.50(4.5) 34-03.75(0.9) PASS PASS
7 Carter, Glorilisha 12 Bastrop 38-06.25 4.0 11.74m
FOUL(2.8) 37-04.50(2.6) 38-04.50(3.0) 38-06.25(4.0) 37-02.50(1.5) 37-11.50(4.3)
8 Walker, Ivy 11 Mansfield Summit 38-04.75 4.0 11.70m
FOUL(2.2) 33-05.50(3.1) FOUL(1.2) 38-04.75(4.0) 38-00.25(2.1) FOUL(3.3)
9 Rocha, Kassy 12 Roma 36-01.00 3.8 10.99m
35-06.25(2.2) 35-03(2.8) 34-06.75(3.5) 35-09.25(2.9) 35-05.50(2.7) 36-01(3.8)
Event 525 Girls High Jump 5A
=================================================================================
National: ! 6-04 2009 Toni Young, Del City, OK
State: + 6-02 1992 Amy Acuff, Corpus Christi Calallen
Conf 5A: * 6-02 1992 Amy Acuff, Corpus Christi Calallen
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Borgerding, Heidi 11 Boerne Champion 5-08.00 1.72m 10 X0+1 miss
2 Sloan, Joshay Mesq. West Mesq. 5-08.00 1.72m 8 XX0+6 misses
3 Watts, Jessica 12 East View 5-07.00 1.70m 6 0+0 misses
4 Acy, Travicia 12 Lindale 5-07.00 1.70m 4 XX0+1 miss
5 Stuckly, Katherine 09 Ennis 5-05.00 1.65m 2
6 Windham, Hollie 11 Lubbock Cooper 5-03.00 1.60m 1 0+1 miss
7 Steels, Jasmyn 11 CS A&M Cons 5-03.00 1.60m X0+0 misses
8 Ozone, Margeaux 12 El Paso Hanks 5-01.00 1.54m
-- Jackson, Jynesha 11 Waco University NH
Event 529 Girls Pole Vault 5A
=======================================================================
National: ! 14-03.25 2014 Desiree Freier, Justin Northwest,
State: + 13-09 2013 Desiree Freier, Northwest
Conf 5A: * 13-08 2013 Lakan Taylor, Fort Worth B
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 McKinley, Zoe Grapevine 12-06.00 10 0+2 misses
2 Shue, Kendahl 11 Boerne Champion 12-06.00 8 X0+3 misses
3 Campbell, Nastassja 09 New Caney 12-00.00 6 0+1 miss
4 West, Mackenzie Gregory-Portland 12-00.00 4 XX0+1 miss
5 Bateman, Mackenzie 12 Lindale 11-06.00 2
6 Beverly, Sydney 11 Huntsville 10-06.00 0.50 0+0 misses
6 Lyon, Mackenzie 10 Aledo 10-06.00 0.50 0+0 misses
8 Pope, Kelby 12 Kerrville Tivy 10-06.00 X0+0 misses
9 Hedges, Kelsey 10 Frisco Wakeland 10-00.00
Event 531 Girls Shot Put 5A
=================================================================================
National: ! 56-08.25 2014 Raven Saunders, Burke,SC
State: + 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak
Conf 5A: * 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Onwukaife, Crystal 11 Cedar Park 43-11.00 13.38m 10
41-01 43-11 39-06.25 FOUL FOUL FOUL
2 McCowan, Teaira 12 Brenham 42-00.00 12.80m 8
38-10.75 41-02.75 41-11.75 39-10.50 42-00 39-08.50
3 Monie, Nora 12 Sharyland Pioneer 41-04.75 12.61m 6
FOUL 40-01.75 FOUL 37-09.50 41-04.75 FOUL
4 Erskine, Deja 11 Lancaster 41-02.25 12.55m 4
40-06.25 38-01.75 40-01.25 41-02.25 40-08.25 40-07.50
5 Cook, Kaylah 10 College Station 40-04.50 12.30m 2
40-01.25 FOUL 40-04.50 39-08.75 37-11.25 FOUL
6 Daniel, Halie 10 Wylie East 39-10.75 12.16m 1
36-05.25 39-00.50 39-08.25 39-06.50 39-05.50 39-10.75
7 Gaines, Skyler 11 Wichita Falls 39-08.25 12.09m
37-09 37-02.50 38-02 39-08.25 39-06.75 FOUL
8 Lindsey, Mya 10 Sn Ang. LakeView 38-09.00 11.81m
36-06.25 37-09.75 38-09 37-11 38-00 36-01.75
9 Vielma, Brittany 12 P S J A Southwest 38-08.00 11.78m
35-09.25 38-08 FOUL 37-07.25 36-09.75 36-07.75
Event 523 Girls Discus Throw 5A
=================================================================================
National: ! 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy,TX
State: + 187-10 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy
Conf 5A: * 163-06 2005 D'Andra Carter, Red Oak
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Monie, Nora 12 Sharyland Pioneer 141-08 43.18m 10
112-11 129-11 112-00 133-03 FOUL 141-08
2 Bonner, Makayla 12 Carroltn Creekvw 133-11 40.81m 8
97-09 108-00 133-11 103-10 FOUL 119-05
3 Diviney, Gavyn Pine Tree 128-11 39.29m 6
126-01 125-03 FOUL 128-11 101-06 128-05
4 Higgins, Hannah Texas High 128-10 39.26m 4
117-01 120-05 105-06 128-10 122-08 FOUL
5 Cook, Kaylah 10 College Station 128-01 39.03m 2
128-01 FOUL FOUL 106-06 105-03 103-04
6 Broadway, Zoe 11 Joshua 125-03 38.17m 1
117-07 123-06 97-00 FOUL 119-00 125-03
7 Egelebo, Kristen 12 FB Ridge Point 117-06 35.81m
100-05 117-06 102-03 105-01 108-02 FOUL
8 Vielma, Brittany 12 P S J A Southwest 116-09 35.58m
115-03 109-04 116-09 113-07 98-09 FOUL
9 Campbell, Katie 12 Dumas 114-00 34.74m
88-03 100-09 90-09 114-00 108-01 112-06
================================================================================
Women - 5A - Team Rankings - 17 Events Scored
================================================================================
1) Arlington Seguin 54 2) Fort Bend Bush 34
3) Lancaster 32 4) Carrollton Creekview 24
5) Texas City 22 5) McKinney North 22
7) Fort Bend Marshall 21 8) SA Alamo Heights 20
8) Richmond George Ranch 20 10) Aledo 18.50
11) Bastrop 18 11) Boerne Champion 18
11) Prosper 18 11) Carrollton Smith 18
11) Grapevine 18 16) Sharyland Pioneer 16
16) Lumberton 16 18) Mansfield Summit 15
19) Longview 12 19) El Paso Burges 12
19) Canyon Randall 12 22) Richmond Foster 10
22) Mansfield Legacy 10 22) Cedar Park 10
25) Mesquite West Mesquite 8 25) Fort Bend Ridge Point 8
25) Brenham 8 25) Kingwood Park 8
25) Willis 8 30) Tomball Memorial 7
31) New Caney 6 31) Georgetown East View 6
31) Lindale 6 31) Pine Tree 6
31) San Antonio Brackenridge 6 31) Galveston Ball 6
31) Canyon 6 31) McKinney 6
39) Texas High 4 39) College Station 4
39) Wylie 4 39) Gregory-Portland 4
39) Rockwall-Heath 4 39) Frisco 4
39) Leander 4 46) Mont Belvieu Barbers Hill 2
46) El Paso Chapin 2 46) Crowley 2
46) Joshua 2 46) Plainview 2
46) College Station A&M Cons 2 46) Bryan 2
46) Ennis 2 46) CC Flour Bluff 2
46) Forney 2 56) San Marcos 1
56) Lubbock Cooper 1 56) Pflugerville Connally 1
56) Wylie East 1 56) Austin Vandegrift 1
56) Georgetown 1 62) Huntsville 0.50
Event 610 Boys 100 Meter Dash 6A
============================================================================
National: ! 10.15 1990 Henry Neal, Greenville, TX
State: + 10.15 1990 Henry Neal, Greenville
Conf 6A: * 10.15 1990 Henry Neal, Greenville
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Duvernay, Devin Garland Sachse 10.27 1.8 10
2 Ntreh, Chris 12 Plano East 10.40 1.8 8 10.394
3 Taylor, Brandon 11 Frndswd Clear Brook 10.40 1.8 6 10.399
4 Gray, Tyreik 12 Houston Lamar 10.46 1.8 4
5 Haynes, Deontre Killeen Shoemaker 10.48 1.8 2
6 Hudson, Andrew 12 Cibolo Steele 10.50 1.8 1
7 Albus, Nick 12 Arlington Martin 10.52 1.8
8 Gray, Jacob 12 Keller Central 10.53 1.8
9 Nnaji, Uchenna 12 Northside Marshall 10.60 1.8
Event 618 Boys 200 Meter Dash 6A
============================================================================
National: ! 20.13 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt, TX
State: + 20.24 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt
Conf 6A: * 20.24 1985 Roy Martin, Dallas Roosevelt
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Anderson, Deontay 11 Manvel 20.99 2.8 10
2 Dauphine, Corey 12 PA Memorial 21.06 2.8 8
3 Flowers, Darrion 12 Arlington Houston 21.20 2.8 6
4 Nnaji, Uchenna 12 Northside Marshall 21.28 2.8 4
5 Gleeson, Jackson 09 Mansfield 21.35 2.8 2
6 Coleman, Lawrence Garland Rowlett 21.46 2.8 1
7 Braxton, Ian 11 Lewisville Marcus 21.55 2.8
8 Joe, Justin Copperas Cove 21.58 2.8
9 Burney-Mitchell, Tevin 11 San Antonio Madison 21.66 2.8
Event 614 Boys 400 Meter Dash 6A
=======================================================================
National: ! 45.19 2012 Aldrich Bailey, Mansfield TImberview
State: + 45.24 1994 Marlon Ramsey, Beaumont West Brook
Conf 6A: * 45.24 1994 Marlon Ramsey, Beaumont West Brook
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Reed, Keshun 11 Arlington Martin 45.75 10
2 Igbokwe, Obi 12 Conroe-Woodlands 46.34 8
3 Schwartz, Rhayko 12 McKinney Boyd 46.66 6
4 Ogwo, Emmanuel 12 Mesquite Horn 46.68 4
5 Marshall, Myles 12 Humble Kingwood 46.93 2
6 Fields, Howard 10 Manvel 47.34 1
7 Liburd, James 12 San Antonio Madison 47.92
8 Matute, Yariel 12 LJ Juarez-Linco 48.05
9 McStravick, Christian 11 Strake Jesuit 48.23
Event 606 Boys 800 Meter Run 6A
=======================================================================
National: ! 1:46.45 1996 Michael Granville, Bell Gardens, C
State: + 1:48.21 2001 Jonathan Johnson, Abilene
Conf 6A: * 1:48.21 2001 Jonathan Johnson, Abilene
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Marshall, Myles 12 Humble Kingwood 1:52.84 10
2 Hoppel, Bryce 11 Midland 1:53.24 8
3 Scott, Parker CC King 1:54.09 6
4 Suchors, Jacob 12 Northwest 1:54.53 4
5 Hall, Mathew 12 Plano 1:54.89 2
6 White, Cam 11 Humble Summer Creek 1:54.98 1
7 Falkquay, Brandon 10 San Antonio Lee 1:56.69
8 Martin, Joshua 11 Manvel 1:57.20
9 Pineda, Abraham 12 Houston MacArthur 1:57.78
Event 620 Boys 1600 Meter Run 6A
=======================================================================
National: ! 3:59.51 2001 Alan Webb, Reston South Lakes, VA
State: + 4:03.27 2003 Steve Magness, Klein Oak
Conf 6A: * 4:03.27 2003 Steve Magness, Klein Oak
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Rogers, Alex 12 NB Canyon 4:15.87 10
2 Brown, Reed 10 Southlake Carroll 4:16.50 8
3 Worley, Samuel 10 NB Canyon 4:17.68 6
4 Viegra, Daniel 10 Pfl. Hendrickson 4:20.80 4
5 Quinlan, Zach 12 Houston Cyp. Woods 4:22.17 2
6 Nettleton, Colton 12 Conr.Woodland CP 4:23.86 1
7 Winski, Chris 12 Katy Morton Ranch 4:25.88
8 Hoppel, Bryce 11 Midland 4:31.61
9 Viegra, Jose 12 Pfl. Hendrickson 4:33.75
Event 602 Boys 3200 Meter Run 6A
=======================================================================
National: ! 8:34.23 2008 German Fernandez, Riverbank, CA
State: + 8:52.34 1987 Eric Henry, Conroe McCullough
Conf 6A: * 8:52.34 1987 Eric Henry, Conroe McCullough
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Rogers, Alex 12 NB Canyon 9:00.09 10
2 Brown, Reed 10 Southlake Carroll 9:00.82 8
3 Worley, Samuel 10 NB Canyon 9:01.43 6
4 Meaux, Connor 12 Conr.Woodland CP 9:04.42 4
5 Bell, Roderick 12 Katy Seven Lakes 9:17.59 2
6 Strome, David 11 Colleyvl Heritag 9:18.51 1
7 Myers, Chris 12 Northside Holmes 9:32.15
8 Winski, Chris 12 Katy Morton Ranch 9:42.79
-- Viegra, Daniel 10 Pfl. Hendrickson DNF
Event 608 Boys 110 Meter Hurdles 6A
============================================================================
National: ! 13.30 1990 Chris Nelloms, Dayton Dunbar, OH
State: + 13.34 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing
Conf 6A: * 13.34 1980 Dennis Brantley, Houston Worthing
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 McWilliams, Marcus 12 Pflugerville 13.37 5.1 10 13.361
2 Lucas, Isaiah 11 Houston Cyp. Falls 13.37 5.1 8 13.370
3 Armstead, Chevis 12 DeSoto 13.40 5.1 6
4 Brockman, Charles 10 Plano 13.90 5.1 4
5 Hill, Holten 12 Houston Lamar 13.92 5.1 2
6 Douglas, Bryce 11 Allen 14.06 5.1 1
7 Bibbs, Carl 12 Northside Marshall 14.17 5.1
8 Drake, Kristian 11 NB Canyon 14.37 5.1
-- O'Neal, Damian 12 Humble Summer Creek FS 5.1
Event 616 Boys 300 Meter Hurdles 6A
=======================================================================
National: ! 35.02 2009 Reggie Wyatt, Riverside La Sierra, C
State: + 35.33 2007 Robert Griffin, Copperas Cove
Conf 6A: * 35.47 2003 Kerron Clement, La Porte
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Lucas, Isaiah 11 Houston Cyp. Falls 36.87 10
2 Watson, Will Belton 36.94 8
3 Johnson, Cody 11 El Paso Franklin 37.15 6
4 Serrano, Jesus 11 Abilene 37.48 4
5 Richmond, Caleb 12 Houston Cyp. Fair 37.67 2
6 Douglas, Bryce 11 Allen 38.33 1
7 Sepulveda, Collin 12 Northside O'Connor 38.83
8 McFarland, La'Darian 12 San Antonio Wagner 39.01
9 Thomas, DeWitt 12 Humble Kingwood 39.76
Event 604 Boys 4x100 Meter Relay 6A
=======================================================================
National: ! 39.76 1998 Ft. Worth Wyatt, TX, Fort Worth Wyat
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
State: + 39.76 1998 Fort Worth Wyatt, Fort Worth Wyatt
Wesley/Clopton/Frankli/Wesley
Conf 6A: * 39.76 1998 Fort Worth Wyatt, Fort Worth Wyatt
Wesley/Clopton/Franklin/Wesley
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Arlington Martin 40.33 20
1) Johnson, Dayton 10 2) Albus, Nick 12
3) Phipps, Jared 12 4) Reed, Keshun 11
2 Port Arthur Memorial 40.59 16
1) Jones, JaCorie 12 2) Martin, Kameron 11
3) Vincent, Kary 10 4) Dauphine, Corey 12
3 Manvel 40.61 12
1) King, D'Eriq 11 2) Colbert, Jarren 10
3) Anderson, Deontay 11 4) Pennamon, D'Vaughn 11
4 Houston Lamar 40.99 8
1) Henry, Ta'Zhawn 09 2) Hill, Holten 12
3) Jolivette, Caleb 10 4) Gray, Tyreik 12
5 Cibolo Steele 41.07 4
1) Martin, Xavier 10 2) Hudson, Andrew 12
3) Naterra, Bryson 10 4) Denley, Bryson 11
6 DeSoto 41.35 2
1) Nixon, Kadarien 10 2) Brown, LaDarren 11
3) Spivey, Terrion 11 4) Chambers, Trevin
7 Garland Sachse 41.38
1) Alexander, Nicholas 2) Hill, Christopher
3) Woods, Malcolm 4) Duvernay, Devin
8 San Antonio Madison 41.41
1) Davis, Melvin 10 2) Liburd, James 12
3) Burney-Mitchell, Tevin 11 4) Thomas, Romello 12
-- Spring Westfield DNF
1) Tisdale, Akpaffiong 12 2) Pouncey, Eric 12
3) Downs, Letaveous 12 4) Cleveland, Tyrie 12
Event 612 Boys 4x200 Meter Relay 6A
=======================================================================
National: ! 1:23.92 2007 Ft.Bend Hightower, TX, Fort Bend H
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
State: + 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower, Fort Bend Hig
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
Conf 6A: * 1:23.92 2007 Fort Bend Hightower, Fort Bend Hig
Sweeny/Davis/Amarikwa/Lee
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Port Arthur Memorial 1:24.29 20
1) Jones, JaCorie 12 2) Conner, Quantae 11
3) Dauphine, Corey 12 4) Martin, Kameron 11
2 Manvel 1:24.50 16
1) Hemphill, Reginald 11 2) Childs, Christion
3) Pennamon, D'Vaughn 11 4) Anderson, Deontay 11
3 Houston Benjamin Davis Sr 1:25.43 12
1) Thomas, Lexington 12 2) Norris, Montray 11
3) Malone, Anthony 12 4) McDaniel, Brandon 12
4 Killeen Shoemaker 1:26.06 8
1) Jefferson, Desmond 2) Turner, Demetrius
3) Taylor, Demetrius 4) Haynes, Deontre
5 Duncanville 1:27.08 4
1) Davis, David 11 2) Barnes, Aharon 12
3) Henderson, Dylan 11 4) Brown, Anterius 11
6 Cibolo Steele 1:27.48 2
1) Kinkle, Jonathon 12 2) Denley, Bryson 11
3) Naterra, Bryson 10 4) Hudson, Andrew 12
-- Lewisville Marcus DNF
1) Garrett, Chandler 2) Warner, Hunter
3) Day, Matt 4) Braxton, Ian 11
-- Humble Atascocita DNF
1) Nelson, Kyle 2) Shorts, Quan 12
3) Davis, Marquinn 11 4) Comick, Jace 11
-- Converse Judson DQ 3rd zone violation
1) Rollins, Artis 2) Gordon, Angelo 11
3) Garcia, Sam 12 4) Gibson, Isaiah 11
Event 622 Boys 4x400 Meter Relay 6A
=======================================================================
National: ! 3:07.40 1985 Hawthorne, CA, Hawthorne, CA
March/Graham/Kelly/Thomas
State: + 3:09.14 1984 Dallas Roosevelt, Dallas Roosevelt
Allen/Melton/Carden/Martin
Conf 6A: * 3:09.14 1984 Dallas Roosevelt, Dallas Roosevelt
Allen/Melton/Carden/Martin
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Humble Kingwood 3:12.44 20
1) Swoopes, Dominic 2) Marshall, Myles 12
3) Trudell, Dawson 10 4) Thomas, DeWitt 12
2 Manvel 3:12.48 16
1) Pennamon, D'Vaughn 11 2) Hemphill, Reginald 11
3) Martin, Joshua 11 4) Fields, Howard 10
3 Killeen Harker Heights 3:13.85 12
1) Wallace, Jevon 2) Johnson, Jaquan
3) Morgan, Jacques 4) Mitchell, D'Undre
4 Duncanville 3:14.54 8
1) Davis, David 11 2) Brown, Anterius 11
3) Gray, Malik 4) Barnes, Aharon 12
5 Converse Judson 3:15.95 4
1) Rey, Jeth 2) Gordon, Angelo 11
3) Akai, Michael 4) Gibson, Isaiah 11
6 Arlington Martin 3:16.74 2
1) Hall, Tyreon 10 2) Phipps, Jared 12
3) Huntley, Jason 11 4) Reed, Keshun 11
7 Houston Strake Jesuit 3:16.98
1) McStravick, Christian 11 2) Price, Andrew 11
3) Agee, Zachary 12 4) Izu, Ilolo 12
8 San Antonio Reagan 3:21.36
1) Boston, Matt 12 2) Jackson, Matthew 12
3) Crocker, Austin 10 4) Mond, Kellen 10
9 Conroe The Woodlands 3:24.91
1) Blackford, Mason 12 2) Varnell, Will 12
3) Suszylo, Victor 11 4) Igbokwe, Obi 12
Event 628 Boys Long Jump 6A
======================================================================================
National: ! 26-04.75 1989 James Stallworth, Tulare, CA
State: + 26-01.50 2008 Marquise Goodwin, Garland Rowlett
Conf 6A: * 26-01.50 2008 Marquise Goodwin, Garland Rowlett
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Lewis, Julius 12 Mansfield 25-00.50 2.4 7.63m 10
FOUL(2.7) FOUL(2.5) 23-05.75(2.5) 25-00.50(2.4) FOUL(2.7) PASS
2 Winnegan, Brett 12 Pearland Dawson 24-04.75 4.4 7.43m 8
23-08(2.6) 24-04.75(4.4) 23-10.25(3.3) 23-03(1.5) 24-00(2.7) 23-04.25(2.2)
3 Revell, Saige 12 DeSoto 23-09.50 2.8 7.25m 6
23-09.50(2.8) 22-04.50(2.8) 23-07.50(2.8) FOUL FOUL FOUL
4 Dedmon-Renolds, Moses 11 Northside Jay 23-01.75 2.4 7.05m 4
22-10(2.4) FOUL(3.7) FOUL(3.3) 21-06(3.0) FOUL(1.3) 23-01.75(2.4)
5 Toy, Ethan 11 Denton Guyer 22-10.75 2.4 6.97m 2
22-10.75(2.4) FOUL(5.0) FOUL(1.2) 22-05.75(3.6) FOUL(2.8) FOUL(4.1)
6 Littles, John 11 Dickinson 22-09.25 2.4 6.94m 1
21-09.50(2.6) 22-02(1.7) 22-09.25(2.4) FOUL(3.8) 22-01.25(1.7) 22-02.25(4.3)
7 Howard, Roderick 11 Pfl. Hendrickson 22-05.25 2.5 6.83m
22-02.25(2.6) 21-11(2.2) 22-05.25(2.5) 22-04(3.7) 22-02(2.4) 21-07.50(4.2)
8 Cox-Wesley, Antoine 11 Cibolo Steele 22-04.00 0.2 6.80m
22-01.25(1.1) 22-01.75(3.1) 22-04(0.2) 20-11(1.6) 21-07.50(3.2) 20-11.75(2.5)
9 Green, Phillip 12 Richardson 22-04.00 3.4 6.80m
21-07.50(1.0) 21-02.25(2.9) FOUL(2.7) 21-00.50(4.1) 21-08(1.9) 22-04(3.4)
Event 634 Boys Triple Jump 6A
======================================================================================
National: ! 52-10.50 1980 Charles Mayfield, Pasadena Muir, CA
State: + 51-11.75 2002 Jaimoy Bryant, Jasper
Conf 6A: * 51-06.25 2001 Stephen Brown, Houston Nimitz
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Roach, Kerwin 12 GP North Shore 50-06.25 0.6 15.39m 10
48-04(0.1) 50-04.75(0.4) 50-06.25(0.6) FOUL(0.8) 49-02.25(0.4) 50-00(1.4)
2 Revell, Saige 12 DeSoto 49-01.50 0.7 14.97m 8
44-10.25(-0.1) 47-00(1.4) FOUL(0.6) 46-09.75(0.8) FOUL(0.1) 49-01.50(0.7)
3 Madu, Michael 12 Plano East 48-00.50 0.9 14.64m 6
FOUL(-0.1) FOUL(0.7) 47-03.25(1.1) 46-10.25(1.8) FOUL(0.8) 48-00.50(0.9)
4 Nyakwol, George 10 Houston Eisenhower 47-01.25 1.2 14.35m 4
45-05.75(0.2) 44-07(0.4) 46-04.25(0.7) 46-05(1.5) 46-02.50(1.2) 47-01.25(1.2)
5 Mitchell, Marcus 12 Coppell 46-09.50 0.7 14.26m 2
44-04.75(0.5) 46-02.25(1.4) 46-05(1.6) 45-11.25(0.5) 45-01.50(0.9) 46-09.50(0.7)
6 Chisum, Bryan Ty Eagle Pass 46-08.25 -0.2 14.23m 1
FOUL(0.9) 45-07(0.4) FOUL(-0.8) 45-05.75(1.4) 45-10.50(-0.8) 46-08.25(-0.2)
7 Wilson, Altany 12 Del Valle 46-06.75 1.2 14.19m
45-09(+0.0) FOUL(+0.0) FOUL(-0.5) 44-04.75(-0.3) 45-11(1.3) 46-06.75(1.2)
8 McWilliams, Marcus 12 Pflugerville 45-06.50 1.5 13.88m
44-11.25(0.7) 45-06.50(1.5) 45-04.25(1.1) FOUL(1.0) 43-10(0.4) 42-09.75(0.9)
9 Cox-Wesley, Antoine 11 Cibolo Steele 45-05.00 0.9 13.84m
44-03.25(0.6) 45-04(0.5) 45-05(0.9) 42-05(0.4) 44-06(1.0) 45-01.50(1.3)
Event 626 Boys High Jump 6A
=================================================================================
National: ! 7-05.75 2009 James White, Grandview, MO
State: + 7-04.75 1983 James Lott, Refugio
Conf 6A: * 7-04 2004 Scott Sellers, Katy Cinco Ranch
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Bowen, Brandon 11 Northwest Nelson 6-07.00 2.00m 10
2 Preston, Jamarice 12 Rch.Lake Highlds 6-06.00 1.98m 7 XXO+1 miss
2 Cowans, Andre 11 Langham Creek 6-06.00 1.98m 7 XXO+1 miss
4 Childress, Reese 12 Abilene 6-04.00 1.93m 4 O+2 misses
5 George, Colin 12 Northside Warren 6-04.00 1.93m 2 XO+0 misses
6 Antoine, Andrew 11 Alief Taylor 6-04.00 1.93m 1 XO+1 miss
7 Amoya, Dwayne 12 Odessa 6-02.00 1.87m XO
8 Love, Darius 12 Conroe Oak Ridge 6-02.00 1.87m XXO
8 Dowdy, Landry 12 NB Canyon 6-02.00 1.87m XXO
Event 630 Boys Pole Vault 6A
=================================================================================
National: ! 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield, TX
State: + 18-02.25 1999 Eric Eshbach, Orangefield
Conf 6A: * 17-06 1990 Jayson Lavender, Wichita Falls
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Benavides, Paulo 12 El Paso Franklin 17-06.50* 5.34m 10
2 Henderson, Bailey 11 NB Canyon 16-03.00 4.95m 8
3 Summers, Ashton 12 Katy Morton Ranch 16-00.00 4.87m 6
4 Moffett, Luke 12 Katy Seven Lakes 15-06.00 4.72m 4 0+1 miss
5 Padalecki, Colin East Central 15-06.00 4.72m 2 X0+0 misses
6 Zozaya, Josh 12 Keller 15-06.00 4.72m 1 X0+2 misses
7 Gall, Jackson 10 Austin Bowie 15-06.00 4.72m XX0+2 misses
8 Villarreal, Albert Harlingen 15-00.00 4.57m
9 Farwell, Austin 11 Richardson Berkner 14-00.00 4.26m
Event 632 Boys Shot Put 6A
=================================================================================
National: ! 77-00 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson, TX
State: + 75-09 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Conf 6A: * 75-09 1979 Michael Carter, Dallas Jefferson
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Piperi, Adrian 10 Conroe-Woodlands 65-05.25 19.94m 10
58-11.75 63-01 FOUL 62-05.25 FOUL 65-05.25
2 Oladipo, Gabriel 10 Fort Bend Hightower 58-05.00 17.80m 8
56-03 55-07 56-03.50 FOUL 55-05.25 58-05
3 Kuithe, Blake 09 Katy Cinco Ranch 55-11.75 17.06m 6
FOUL 53-09.25 FOUL 55-11.75 55-02.50 FOUL
4 Esparza, Anthony 12 McAllen Memorial 55-03.75 16.85m 4
50-00 53-07.25 53-06 50-05.50 53-10.50 55-03.75
5 Johnson, Steven 12 Humble Kingwood 54-08.50 16.67m 2
50-04.25 52-02.25 52-10 50-01.50 53-10.75 54-08.50
6 Gardner, Dilland 12 DeSoto 53-07.50 16.34m 1
49-02 50-02.25 53-01 52-01.50 49-10.25 53-07.50
7 Pickens, Tyler 11 Amarillo 52-02.25 15.90m
51-07.75 51-01.25 51-03.25 52-02.25 FOUL 51-05.25
8 King, James (Tj) 12 Irving MacArthur 51-08.00 15.74m
51-05.50 51-08 FOUL 51-02 FOUL FOUL
9 Belmares, John San Benito 49-08.75 15.15m
47-00.75 48-05.25 49-08.75 FOUL 48-05.25 FOUL
Event 624 Boys Discus Throw 6A
=================================================================================
National: ! 236-06 2009 Mason Finley, Buena Vista, CO
State: + 208-08 1996 Roger Roesler, Round Rock
Conf 6A: * 208-08 1996 Roger Roesler, Round Rock
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Piperi, Adrian 10 Conroe-Woodlands 188-02 57.35m 10
179-00 169-09 FOUL 164-02 188-02 183-02
2 Echols, Colin 11 Coppell 185-07 56.56m 8
160-00 FOUL 185-07 FOUL FOUL 185-00
3 Dennis, Chase 11 Keller Timber Creek 184-00 56.08m 6
FOUL 168-04 177-04 FOUL 184-00 FOUL
4 Gowing, Brody 12 Klein 182-07 55.65m 4
166-01 182-07 180-06 FOUL FOUL FOUL
5 Oladipo, Gabriel 10 Fort Bend Hightower 182-06 55.62m 2
166-10 FOUL 175-06 175-05 182-06 FOUL
6 Sessums, Kenneth 12 Strake Jesuit 177-11 54.22m 1
FOUL 163-08 177-11 FOUL FOUL FOUL
7 Castillo, David Copperas Cove 174-00 53.03m
174-00 FOUL FOUL 155-05 FOUL 154-00
8 Espinoza, Angel Brownsville Rivera 170-03 51.89m
FOUL 170-03 FOUL 169-09 FOUL FOUL
-- Steele, Terrence 12 Cibolo Steele FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
=============================================================================
Men - 6A - Team Rankings - 17 Events Scored
=============================================================================
1) Manvel 55 2) Port Arthur Memorial 44
3) New Braunfels Canyon 40 4) Humble Kingwood 34
5) Arlington Martin 32 6) Conroe The Woodlands 28
7) DeSoto 23 8) Houston Cyp. Falls 18
9) El Paso Franklin 16 9) Southlake Carroll 16
11) Plano East 14 11) Houston Lamar 14
13) Duncanville 12 13) Mansfield 12
13) Houston Benjamin Davis Sr 12 13) Killeen Harker Heights 12
17) Killeen Shoemaker 10 17) Garland Sachse 10
17) Fort Bend Hightower 10 17) Coppell 10
17) Galena Park North Shore 10 17) Northwest Nelson 10
17) Pflugerville 10 24) Pearland Dawson 8
24) Belton 8 24) Abilene 8
24) Midland 8 28) Cibolo Steele 7
28) Houston Langham Creek 7 28) Richardson Lake Highlands 7
31) Katy Morton Ranch 6 31) Frndswd Clear Brook 6
31) Katy Cinco Ranch 6 31) McKinney Boyd 6
31) Keller Timber Creek 6 31) Katy Seven Lakes 6
31) Arlington Houston 6 31) Plano 6
31) CC King 6 40) Conroe Woodlands College 5
41) Mesquite Horn 4 41) Northside Jay 4
41) McAllen Memorial 4 41) Houston Eisenhower 4
41) Northside Marshall 4 41) Converse Judson 4
41) Northwest 4 41) Pflugerville Hendrickson 4
41) Klein 4 50) Houston Cyp. Woods 2
50) Denton Guyer 2 50) East Central 2
50) Northside Warren 2 50) Houston Cyp. Fair 2
50) Allen 2 56) Eagle Pass 1
56) Garland Rowlett 1 56) Houston Strake Jesuit 1
56) Alief Taylor 1 56) Humble Summer Creek 1
56) Colleyville Heritage 1 56) Keller 1
56) Dickinson 1
Event 609 Girls 100 Meter Dash 6A
============================================================================
National: ! 11.14 1992 Marion Jones, Thousand Oaks, CA
State: + 11.16 2008 Victoria Jordan, Fort Worth Dunbar
Conf 6A: * 11.28 2002 Marshevet Hooker, South San Antonio
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Bennett, Taylor 12 Klein Collins 11.41 3.0 10
2 White, Kira 11 DeSoto 11.48 3.0 8
3 Samuels, Samiyah 11 Houston Cyp. Spings 11.57 3.0 6
4 Howells, Sydney 10 Round Rock McNeil 11.63 3.0 4 11.627
5 Flannel, Kynnedy 09 Alvin 11.63 3.0 2 11.629
6 King, Jhane' 11 Keller Timber Creek 11.76 3.0 1
7 Murrell, Talajah 12 Converse Judson 11.80 3.0 11.796
8 Johnson, Tiffani 12 Duncanville 11.80 3.0 11.800
9 Pena, Cierra Harlingen South 12.14 3.0
Event 617 Girls 200 Meter Dash 6A
============================================================================
National: ! 22.52 2003 Allyson Felix, Los Angeles Baptist, CA
State: + 22.84 2007 Tiffany Townsend, Killeen
Conf 6A: * 23.04 1981 La Shon Nedd, Dallas Skyline
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Horton, Kiana 12 Converse Judson 23.10 4.1 10
2 Bennett, Taylor 12 Klein Collins 23.46 4.1 8
3 White, Danyel 11 Cedar Hill 23.75 4.1 6
4 Harris, Megan 12 Colleyvl Heritag 23.80 4.1 4
5 Howells, Sydney 10 Round Rock McNeil 23.89 4.1 2
6 Smith, Sierra 11 Houston Cyp. Spings 23.97 4.1 1
7 Fagan, Taila 10 Katy Morton Ranch 24.19 4.1
8 Johnson, Tiffani 12 Duncanville 24.27 4.1
9 James, Konstance 11 Converse Judson 25.75 4.1
Event 613 Girls 400 Meter Dash 6A
=======================================================================
National: ! 50.74 2000 Monique Henderson, San Diego Morse,
State: + 52.40 2012 Courtney Okolo, Carrollton Smith
Conf 6A: * 52.46 2005 Brandi Cross, Fort Bend Marshall
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Miller, Aaliyah 11 McKinney Boyd 54.31 10
2 King, Jhane' 11 Keller Timber Creek 54.96 8
3 Jackson, Natashia 11 Spring DeKaney 55.70 6
4 Rideaux, Bryanah 12 Humble Summer Creek 55.87 4
5 Smith, Maygen 12 Frndswd Clear Brook 56.07 2
6 Ivy, Amber 11 Houston Cyp. Creek 56.20 1
7 Gibson, Darionne 11 Converse Judson 56.45
8 Waller, Amberlyn 12 Jersey Village 56.62
9 Dickerson, Zantori 11 Converse Judson 58.54
Event 605 Girls 800 Meter Run 6A
=======================================================================
National: ! 2:02.04 2011 Amy Weissenbach, Harvrd-Westlak, C
State: + 2:07.07 2014 Aaliyah Miller, BOYD
Conf 6A: * 2:07.07 2014 Aaliyah Miller, Boyd
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Miller, Aaliyah 11 McKinney Boyd 2:08.94 10
2 Crank, Gabby 12 Dal.Highlnd Park 2:10.60 8
3 Terhune, Christie 11 Katy 2:11.41 6
4 Compass, Madison 12 Plano East 2:12.50 4
5 Allen, Dominique 12 Converse Judson 2:13.48 2
6 Jenkins, Jean 10 Houston Cyp. Falls 2:14.12 1
7 Gandy, Sydney 11 Katy Seven Lakes 2:14.43
8 Cruz, Alexandria 12 Edinburg 2:15.34
9 Nolen, Brianna 10 Humble Kingwood 2:18.51
Event 619 Girls 1600 Meter Run 6A
=======================================================================
National: ! 4:33.29 2014 Alexa Efraimson, Camas,WA
State: + 4:43.58 2005 Erin Bedell, Plano West
Conf 6A: * 4:43.58 2005 Erin Bedell, Plano West
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Heymach, Julia 10 Houston Lamar 4:40.97+ 10
2 Clark, Devin 12 Smithson Valley 4:42.70+ 8
3 Endsley, Ashton 10 Abilene 4:48.18 6
4 Boreman, Madie 11 Leander Rouse 4:54.02 4
5 Reed, Maddy 11 Lewisville Marcus 4:55.54 2
6 Cruz, Alexandria 12 Edinburg 4:56.47 1
7 Patel, Khayla 11 Houston Memorial 5:01.18
8 Guidry, Abby 11 Humble Kingwood 5:01.53
9 Jacobson, Rebecca 12 Lew Flower Mound 5:07.31
Event 601 Girls 3200 Meter Run 6A
=======================================================================
National: ! 9:48.59 1996 Kimberly Mortensen, Thousand Oaks
State: + 10:13.81 2013 Sandie Raines, KINGWOOD
Conf 6A: * 10:13.81 2013 Sandie Raines, Kingwood
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Heymach, Julia 10 Houston Lamar 10:14.62 10
2 Clark, Devin 12 Smithson Valley 10:18.69 8
3 Boreman, Madie 11 Leander Rouse 10:31.50 6
4 Patel, Khayla 11 Houston Memorial 10:34.85 4
5 Endsley, Ashton 10 Abilene 10:35.35 2
6 Lloyd, Meghan 12 Keller 10:38.15 1
7 Guidry, Abby 11 Humble Kingwood 10:38.20
8 Belbina, Safiya-Hana 12 Lew Flower Mound 10:43.58
9 Galvan, Haleigh 12 Northside Brandeis 10:57.46
Event 607 Girls 100 Meter Hurdles 6A
============================================================================
National: ! 13.03 2007 Vashti Thomas, San Jose Mt Pleasant, CA
State: + 13.25 2003 Alandra Sherman, Houston Eisenhower
Conf 6A: * 13.25 2003 Alandra Sherman, Houston Eisenhower
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Duncan, Alexis 11 DeSoto 13.25 2.3 10
2 Duckett, Jessica 12 Houston Cyp. Lakes 13.49 2.3 8
3 Cameron, Javlyn 10 Katy Mayde Creek 13.63 2.3 6
4 Carroll, Tameyah 12 Katy Morton Ranch 13.96 2.3 4
5 Pulido, Ariana 09 Klein Collins 14.01 2.3 2
6 Hinton, Kaylee Rockwall 14.08 2.3 1
7 Richardson, Markaaisha 11 Amarillo Tascosa 14.38 2.3
8 Love, Jerica 12 Northside Warren 14.67 2.3
9 Keany, Rachel 12 Schertz Clemens 14.92 2.3
Event 615 Girls 300 Meter Hurdles 6A
=======================================================================
National: ! 39.98 2001 Lashinda Demus, Long Beach Wilson, C
State: + 40.96 2008 Donique Flemings, Saginaw
Conf 6A: * 41.01 1998 Chava Demart, Houston Cypress Creek
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Duncan, Alexis 11 DeSoto 42.09 10
2 Duckett, Jessica 12 Houston Cyp. Lakes 42.60 8
3 Baynes, LaCarol 12 Houston Cyp. Lakes 42.74 6
4 Campbell, Daphney 12 Fort Bend Hightower 42.87 4
5 West, Shelby 10 Round Rock 42.89 2
6 Fowler, Sydne 12 Austin Westlake 42.94 1
7 Tobias, Bridget 12 Lewisville Marcus 43.80
8 Pappas, Olivia 11 Smithson Valley 44.54
9 Simmons, India 11 Northside Clark 45.06
Event 603 Girls 4x100 Meter Relay 6A
=======================================================================
National: ! 44.50 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly
Solomon/Lee/Picott/Solomon
State: + 44.60 2004 Dallas Skyline, Dallas Skyline
Thomas/Lacy/Curry/Greer
Conf 6A: * 44.60 2004 Dallas Skyline, Dallas Skyline
Thomas/Lacy/Curry/Greer
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 DeSoto 45.38 20
1) Jackson, Shavonne 11 2) White, Kira 11
3) Whittaker, Zaria 11 4) Duncan, Alexis 11
2 Converse Judson 45.70 16
1) James, Konstance 11 2) Horton, Kiana 12
3) Pickens, Kiara 10 4) Murrell, Talajah 12
3 Houston Cyp. Spings 45.85 12
1) Keith, Nikesha 11 2) Hall, Rachel 09
3) Smith, Sierra 11 4) Samuels, Samiyah 11
4 Houston Benjamin Davis Sr 45.86 8
1) Austin, Shauntezz' Marie 10 2) Smith, Daphane 12
3) Davis, Tyana 12 4) Dixon, Kenaysia 10
5 Killeen Harker Heights 46.25 4
1) Walters, Vivian 2) Offenhaeuser, Naomi
3) White, Brittany 4) Rose, Tadrian
6 Cedar Hill 46.38 2
1) King, Nikko 12 2) Peavie-Johnson, Breayna 11
3) Shumaker, Jazmyn 10 4) White, Danyel 11
7 Spring DeKaney 46.65
1) Hill-Bess, Arbonay 11 2) Elmore, Tia 11
3) Jackson, Natashia 11 4) Scott, Keishawna 10
8 Dallas Skyline 46.98
1) Cummings, Keeandra 10 2) Murphy, Germanii 12
3) Crawford, Chasity 11 4) Matthews, Deavion 10
9 San Antonio Reagan 47.37
1) Hargrove, Sydney 11 2) Howard, Alana 11
3) Williams, Zskaira 4) Davis, Allysha 12
Event 611 Girls 4x200 Meter Relay 6A
=======================================================================
National: ! 1:33.43 2014 Aquinas,CA, Aquinas,CA
Sparling/Spalding/Jean-Baptiste/Ellis
State: + 1:34.51 2003 Alief Elsik, Alief Elsik
Richie/Ketchum/Jones/Willard
Conf 6A: * 1:34.51 2003 Alief Elsik, Alief Elsik
Richie/Ketchum/Jones/Willard
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Cedar Hill 1:36.93 20
1) King, Nikko 12 2) Jackson, Victoria 11
3) Shumaker, Jazmyn 10 4) White, Danyel 11
2 Killeen Harker Heights 1:37.77 16
1) Parham, Corianna 2) Offenhaeuser, Naomi
3) White, Brittany 4) Rose, Tadrian
3 Converse Judson 1:37.83 12
1) James, Konstance 11 2) Kuykendoll, Mariah
3) Pickens, Kiara 10 4) Horton, Kiana 12
4 Fort Bend Hightower 1:38.22 8
1) Hawkins, Birexus 11 2) Blanks, Evette 10
3) Aaron, Destiny 12 4) Brigance, LaGae 12
5 Duncanville 1:38.51 4
1) Warren, Diona 10 2) Washington, Braejah 10
3) Washington, Chrischaynie 10 4) Johnson, Tiffani 12
6 Houston Benjamin Davis Sr 1:38.68 2
1) Davis, Tyana 12 2) Austin, Shauntezz' Marie 10
3) Smith, Daphane 12 4) Dixon, Kenaysia 10
7 San Antonio Johnson 1:40.00
1) Riddley, Chloe 10 2) Larson, Josie 10
3) Desmarais, Hannah 12 4) Pack, Jean 11
8 Conroe The Woodlands 1:40.57
1) Thomas, Charity 11 2) Long, Ellyana 11
3) Curzan, Kendall 11 4) Gillespie, Alyssa 11
-- Katy Morton Ranch DQ lane violation
1) Berry, Zhara 09 2) Fagan, Taila 10
3) Chatman, Lacy 12 4) Hurst, Taj Dreana 12
Event 621 Girls 4x400 Meter Relay 6A
=======================================================================
Saturday 5/16/2015 - 9:25 PM
National: 3:35.49 2004 Long Beach Poly, CA, Long Beach Poly, CA
Woods/ Harris/Lee/Solomon
State: 3:38.52 2005 Fort Bend Marshall, Fort Bend Marshall
Wardsworth/Cross/Mitchell/Cross
Conf 6A: 3:38.52 2005 Fort Bend Marshall, Fort Bend Marshall
Wardsworth/C. Cross/Mitchell/ B. Cross
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Converse Judson 3:45.56 20
2 Houston Cypress Springs 3:45.88 16
3 Plano East 3:49.51 12
4 Fort Bend Hightower 3:49.78 8
5 Conroe The Woodlands 3:50.43 4
6 McKinney Boyd 3:52.29 2
7 Houston Cypress Lakes 3:53.19
8 Weslaco 3:58.03
9 Kileen Harker Heights 4:01.82
Event 627 Girls Long Jump 6A
======================================================================================
National: ! 22-01.75 1976 Kathy McMillan, Raeford Hoke Co, NC
State: + 21-03.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 6A: * 20-08.25 2005 Sabrina Taylor, Lufkin
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Samuels, Samiyah 11 Houston Cyp. Spings 20-07.75 2.5 6.29m 10
19-11.75(4.2) 19-05(2.2) 20-07.75(2.5) PASS PASS PASS
2 Williams, Thai 12 LC Clear Springs 19-10.00 3.2 6.04m 8
FOUL(3.9) 19-05.25(2.4) 19-09(5.3) 18-03.75(1.5) 18-11(2.6) 19-10(3.2)
3 Pena, Cierra Harlingen South 19-08.00 2.8 5.99m 6
FOUL(2.7) 17-11.75(4.5) 18-07.75(4.8) 18-09.50(4.1) 18-06(2.8) 19-08(2.8)
4 Hinton, Kaylee Rockwall 19-06.50 1.4 5.95m 4
FOUL FOUL 18-04.75(3.9) 19-04.75(2.6) 19-06.50(1.4) 19-05.25(3.0)
5 Alli, Zuliat 11 Mesquite Horn 18-06.75 3.7 5.65m 2
18-00.50(5.4) 18-06.75(3.7) 18-06(3.2) 18-01.50(2.8) 17-10.50(2.0) 17-09.75(2.4)
6 Lanehart, Kariyah 12 Lewisville 18-03.25 4.3 5.56m 1
17-11.50(3.0) 17-11(2.9) FOUL(3.1) 18-02.50(2.1) 18-03.25(4.3) 18-00.25(1.2)
7 Prier, Taylar 11 Pearland Dawson 17-08.75 3.6 5.40m
17-05.50(2.9) 17-08(3.0) 12-11.25(3.6) 17-08.75(3.6) 17-08.25(2.8) 17-08.50(4.6)
8 Hughes, Jackerria 11 Plano East 17-06.25 2.7 5.34m
17-00.75(2.1) FOUL(2.9) FOUL(2.2) 17-02(3.4) 16-03.75(2.2) 17-06.25(2.7)
-- Jordan, Mikayla 11 San Antonio Johnson FOUL
FOUL PASS PASS PASS PASS PASS
Event 633 Girls Triple Jump 6A
======================================================================================
National: ! 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling, TX
State: + 44-02.25 2001 Ychlindria Spears, Luling
Conf 6A: * 43-05.25 2002 Erica McLain, Plano East
Name Year School Finals Wind Points
======================================================================================
Finals
1 Johnson, Brianna 11 Klein Oak 39-11.50 2.4 12.17m 10
39-01(2.6) 38-10.25(1.5) FOUL(4.6) 39-11.50(2.4) 39-10.50(2.9) 39-02.50(1.9)
2 Cole, Chelsey 10 Allen 39-04.25 5.3 11.99m 8
39-04.25(5.3) 36-01.50(2.9) 38-01.50(1.9) 33-02(2.6) 36-05(0.8) 35-09.25(1.6)
3 Prier, Taylar 11 Pearland Dawson 38-10.50 2.8 11.84m 6
37-09(3.5) 38-10.50(2.8) FOUL(3.5) 37-08.75(3.0) 38-03(2.0) 38-04.50(1.8)
4 Frazier, Mahogani 12 Cibolo Steele 38-10.50 2.5 11.84m 4
38-10.50(2.5) 36-08.50(1.6) 35-10.25(2.9) FOUL(4.0) FOUL(3.8) 37-01.25(1.2)
5 Flannigan, Tatyana 12 Keller Fossil Ridge 38-08.50 4.2 11.79m 2
38-08.50(4.2) 38-08.50(1.5) 38-06.75(2.2) 35-11.50(2.4) 38-05.75(1.8) 37-08.50(1.9)
6 Dixon, Kiyana 12 Allen 38-07.75 1.2 11.77m 1
38-05.50(5.0) 38-01.25(2.2) FOUL(2.9) 37-06(3.3) 38-07.75(1.2) 38-06(1.9)
7 Nance, Tay 12 Conroe 38-04.50 1.9 11.69m
FOUL(2.2) FOUL(2.9) 35-06.25(2.4) 36-07(3.8) FOUL(3.6) 38-04.50(1.9)
8 Fokam, Michelle 11 Katy Seven Lakes 38-03.25 3.2 11.66m
37-10.25(2.6) 38-03.25(3.2) 37-10(2.5) 37-09.75(1.7) 38-01(1.8) FOUL(2.6)
9 Jordan, Mikayla 11 San Antonio Johnson 37-11.50 3.4 11.56m
36-00.25(1.2) 37-11.50(3.4) 37-06.75(2.9) 37-06(2.4) 37-11.50(4.5) 37-04.50(2.8)
Event 625 Girls High Jump 6A
=================================================================================
National: ! 6-04 2009 Toni Young, Del City, OK
State: + 6-02 1992 Amy Acuff, Corpus Christi Calallen
Conf 6A: * 6-01.50 1984 Jolanda Jones, Alief Elsik
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Long, Ellyana 11 Conroe-Woodlands 5-06.00 1.67m 10 0+0 misses
2 Barnes, Sanaa 09 Northwest Nelson 5-06.00 1.67m 8 0+1 miss
3 Ruszkowski., Skyler 12 LC Clear Falls 5-06.00 1.67m 6 0+2 misses
4 Edwards, G'Auna 10 Spring 5-06.00 1.67m 4 X0+0 misses
5 Wayne, Victoria 11 Katy Cinco Ranch 5-06.00 1.67m 2 XX0+3 misses
6 Lucas Brown, Chloe 09 San Antonio Johnson 5-04.00 1.62m 1 0+1 miss
7 Martinez, Taylor 12 SA Churchill 5-04.00 1.62m X0+0 misses
8 Jones, Rayne 10 Austin Lake Travis 5-02.00 1.57m 0+0 misses
8 Coston, Desiree 12 Keller Timber Creek 5-02.00 1.57m 0+0 misses
Event 629 Girls Pole Vault 6A
=================================================================================
National: ! 14-03.25 2014 Desiree Freier, Justin Northwest,TX
State: + 13-09 2013 Desiree Freier, Northwest
Conf 6A: * 13-09 2013 Desiree Freier, Northwest
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Gray, Meagan 12 Buda Hays 13-06.00 4.11m 10 0+1 miss
2 Clancy, Colleen 10 Smithson Valley 13-06.00 4.11m 8 XX0+3 misses
3 Summersett, Nicole 12 Austin Westlake 13-00.00 3.96m 6
4 Gaisbauer, Stephanie 12 Keller Central 12-06.00 3.81m 3 0+0 misses
4 Stuchell, Avery 11 Denton Ryan 12-06.00 3.81m 3 0+0 misses
6 Houston, Haley 12 Austin Lake Travis 12-06.00 3.81m 1 X0+0 misses
7 Ashmore, Bailey 11 Houston Cyp. Ranch 12-00.00 3.65m
8 Stewart, Stephanie CC King 11-06.00 3.50m 0+0 misses
9 Stafford, Kaitlyn 11 Friendswood 11-06.00 3.50m 0+3 misses
Event 631 Girls Shot Put 6A
=================================================================================
National: ! 56-08.25 2014 Raven Saunders, Burke,SC
State: + 54-10.75 2003 Michelle Carter, Red Oak
Conf 6A: * 51-02 1990 Stevanie Wadsworth, Hurst Bell
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Gordon, Meia 12 Houston Cyp. Creek 48-08.00 14.83m 10
47-00.50 FOUL 46-02 48-07.50 47-02.50 48-08
2 Miles, Leilyn 11 Northwest Nelson 48-00.25 14.63m 8
48-00.25 46-10 47-09.75 46-10 45-10.50 45-01.50
3 Meyers, Destiny 12 Duncanville 44-02.25 13.46m 6
FOUL 44-00.25 42-03.25 43-11.75 44-02.25 43-04.25
4 Otis, Chyna Kil Harker Hghts 43-01.75 13.15m 4
42-11.25 41-07 FOUL 42-04.75 43-01.75 FOUL
5 Rogers, Richon 11 Arlington Bowie 41-10.25 12.75m 2
38-06.25 41-10.25 41-10.25 FOUL 40-00.50 FOUL
6 Martin, Mikaila 12 Houston Chavez 41-05.25 12.63m 1
39-02.50 39-08.50 41-05.25 41-05.25 41-02 41-01
7 Abron, Asia 11 Richardson 40-02.25 12.24m
33-00.25 36-00 38-03.50 38-00 39-09.50 40-02.25
8 Campbell, Maia 11 Converse Judson 39-08.75 12.10m
36-05.25 38-05.25 39-02.75 39-08.75 35-02 36-02.50
9 Spendlove, Emily 11 San Antonio Reagan 38-09.00 11.81m
35-02.75 37-01 38-06.75 38-03.25 38-09 38-02
Event 623 Girls Discus Throw 6A
=================================================================================
National: ! 191-06 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy,TX
State: + 187-10 2012 Shelbi Vaughan, Mansf. Legacy
Conf 6A: * 187-10 2012 Shelbi Vaughan, Mansfield Legacy
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Gordon, Meia 12 Houston Cyp. Creek 155-09 47.47m 10
FOUL 155-09 FOUL FOUL FOUL FOUL
2 Price, Jannia Killeen Ellison 153-05 46.76m 8
FOUL 153-05 140-09 131-03 FOUL 147-05
3 Alcozer, Bekah Belton 148-00 45.11m 6
137-02 121-09 136-09 132-02 145-02 148-00
4 Thomas, Diamond 12 Houston Eisenhower 141-01 43.00m 4
129-00 124-08 FOUL 105-01 141-01 131-02
5 Runnels, Cori 12 Langham Creek 137-00 41.75m 2
FOUL 133-03 FOUL 136-07 137-00 135-09
6 Johnson, Ryanne 10 Keller 133-11 40.81m 1
FOUL 121-00 133-11 132-05 FOUL FOUL
7 Rogers, Richon 11 Arlington Bowie 126-06 38.55m
119-08 FOUL FOUL FOUL 126-06 123-00
8 Alaniz, Natalie 12 Edinburg North 111-05 33.95m
FOUL 111-05 107-08 106-06 FOUL 107-03
9 Jordan, Brianna 12 Northside Brennan 109-05 33.35m
93-06 FOUL 109-05 FOUL FOUL FOUL
=============================================================================
Women - 6A - Team Rankings - 17 Events Scored
=============================================================================
1) Converse Judson 60 2) DeSoto 48
Event 704 Boys 400 Meter Dash Wheelchair
================================================================
State: + 1:20.55 2014 Dustin Strelsky, Rockdale
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Strelsky, Dustin Rockdale 1:10.23+
2 Alvidrez, Christopher Dumas 1:12.65+
3 Hamdorf, Tucker Boerne 1:14.32+
4 Thompson, Ben WF Hirschi 1:16.26+
5 Forward, Jace Briscoe Ft. Elliott 1:21.06
6 Prado, Bryan CC Carroll 1:40.45
7 Benitez, Johnny Del Valle 1:49.74
8 De Rousse, Sam Northside Clark 2:21.32
9 Gilbert, Brody Pampa 3:10.75
Event 706 Boys Shot Put Wheelchair
==========================================================================
State: + 17-04.50 2014 Keyber Majano, Cleburne
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
1 Alvidrez, Christopher Dumas 20-02.50+ 6.15m
19-03 19-06.75 19-11.50 20-00 20-01.50 20-02.50
2 Strelsky, Dustin Rockdale 17-05.75+ 5.32m
17-01 17-00.50 17-05 16-01 16-10 17-05.75
3 Prado, Bryan CC Carroll 13-10.00 4.21m
13-05.75 13-06.50 13-08 13-06 13-09 13-10
4 Alaniz, Zoe VeteransMemorial 13-07.50 4.15m
FOUL 12-07.50 12-07.75 13-04.75 12-05 13-07.50
5 Heredia, Emilio Borger 12-07.00 3.83m
10-07 12-02 12-06 11-04.50 12-04.75 12-07
6 Gilbert, Brody Pampa 12-01.75 3.70m
11-09 11-08 11-05.75 12-01.75 11-07 11-05.25
7 Sexton, Keith 'gavin' Keene Smith 9-03.00 2.81m
7-08.75 8-00 8-10.50 8-09 8-04.50 9-03
8 Benitez, Johnny Del Valle 9-00.50 2.75m
8-11 8-01.75 9-00.50 8-05 7-10.50 7-10
9 Ladyman, Blake 09 McGregor 7-03.50 2.22m
7-01 7-03 7-01.50 7-00 7-03.50 7-02.25
Event 701 Girls 100 Meter Dash Wheelchair
=====================================================================
State: + 19.88 2014 Abby Dunkin, New Braun.Canyon
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
-- Hilbish, Emilee Amarillo River Road 21.14 2.1
-- Boldt, Kortney Cibolo Steele 21.70 2.1
-- Shawlinski, Rachel El Paso El Dorado 23.61 2.1
-- Kirby, Emily El Paso Franklin 33.02 2.1
Event 703 Girls 400 Meter Dash Wheelchair
================================================================
State: + 1:17.65 2014 Abby Dunkin, New Braun.Cany
Name Year School Finals
================================================================
Finals
-- Hilbish, Emilee Amarillo River Road 1:22.56
-- Boldt, Kortney Cibolo Steele 1:28.71
-- Shawlinski, Rachel El Paso El Dorado 1:35.22
-- Kirby, Emily El Paso Franklin 3:56.53
Event 705 Girls Shot Put Wheelchair
==========================================================================
State: + 18-04 2014 Abby Dunkin, New Braun.Canyon
Name Year School Finals
==========================================================================
Finals
-- Walser, Shelbi Wills Point 14-11.50 4.55m
14-06 14-04 14-07 14-06 14-06.50 14-11.50
-- Boldt, Kortney Cibolo Steele 13-01.00 3.98m
11-11.50 12-08 12-04 13-01 12-07.50 13-01
-- Maynard, Sarah 11 Peaster 12-09.00 3.88m
11-08.50 11-10.50 12-07.25 12-09 12-04.50 11-10
-- Shawlinski, Rachel El Paso El Dorado 11-10.75 3.62m
11-02.50 11-10.75 11-03 11-09 10-09.50 11-04
-- Kirby, Emily El Paso Franklin 10-07.50 3.23m
9-11 10-07.50 9-09.50 10-01 10-05.50 10-01
-- Pingel, Lauren Pampa 7-03.25 2.21m
5-08.75 7-01.75 6-10.25 7-01 7-03.25 6-01.50
Like·Comment·Share·E-mail·1918589 views
|